
Mladi umetnici iz Berlina, Vranja i drugih gradova u Srbiji, oslikali su muralima četiri zida koja su im građani ustupili u Vranju, a na njima su se našli brojni simboli ovog grada, poput narodne nošnje, žutog cveća, pevača Staniše Stošića, kao i čuvene fraze „100 kila svinja – 200 kila mast“.
Kako piše Slobodna reč, sve ovo deo je projekta „Urbana umetnička veza“ („Urban art connection“) tokom kojeg su mladi iz Srbije i Nemačke obišli važna istorijska mesta u Vranju, predstavili kulturu svojih zemalja jedni drugima, muziku i urbanu umetnost, što su iskoristili kao inspiraciju za murale koje su oslikavali.
Murali se nalaze na sledećim lokacijama – dva su na uglu Sime Pogačarevića i Južnomoravske, treći na raskršću ulica Sime Pogačarevića i Hajduk Veljka, a četvrti na kružnom toku kod JP „Vodovod“ Vranje.
Umetnica Anđela Ranković iz Vranja, koja studira na Fakultetu umetnosti u Kosovskoj Mitrovici, istakla je da je obilazak lokalnih znamenitosti Grada Vranja bio ključan u ovom projektu, „što se može videti kroz portret Staniše Stošića i vranjsku narodnu nošnju koju simbolično nosi žuti cvet okićen dukatima oko vrata“.
Vranjancima se jako dopao ovaj vid umetnosti i drago nam je zbog toga što je ovo shvaćeno kao ulepšavanje, što i jeste, a ne uništavanje grada. Zaista je bio lep osećaj videti osmehe naših sugrađana dok su prolazili gledajući nas kako radimo. Rad na ovom projektu mi je dosta pomogao da otkrijem novi svet grafita koji mi se dopao i pomogao da svoje stvaranje nastavim da razvijam u različitim pravcima od onih sa kojima sam do sada radila – rekla je Anđela za Slobodnu reč.
Stefan Stojanović Sleš, vranjski umetnik koji je bio neka vrsta mentora mlađim kolegama, istakao je da je poenta svih murala bila – da izgledaju „skroz apstraktno“.
„Grafit ‘100 kila svinja – 200 kila mast’ je radio Endo. Poenta je bila u tome da murali budu skroz apstraktni, da svako vidi nešto svoje u tom radu na zidu. Da bismo mi, u budućnosti, imali murale koji će biti lični izraz umetnika, a ne da imamo opipljivu stvar kao što imamo nekoliko murala u Vranju koje sam ja radio. Želja je da malo oplemenimo umetničku scenu Vranja, da imamo više umetnika koji na svoj način doprinose našem gradu – rekao je Sleš.
Projekat je sprovela organizacija „Roter Baum Berlin UG“ iz Nemačke, u saradnji sa lokalnim Udruženjem „Crveno drvo“.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
izreka 100 kg svinja 200 kg mast je TACNA.U toba velikog siromastva ljudi su prodavali odgojenu svinju od 100 kg i za te pare kupovali 200 kg masti da bi imali za CELU GODINU da hrane domacinstvo.
NIJE U PITANJU LAZ!!!
Mural Stosica i nije bas uspeo bar ovo sto se sa vase fotografije vidi.