Nišlijka Ana Miltojević dala je izuzetan doprinos nauci i zbog toga je jedna od ovogodišnjih dobitnica stipendije “Za žene u nauci”, namenjene podršci talentovanim i posvećenim ženama i njihovom daljem naučnom i profesionalnom usavršavanju.
Cilj stipendija je da podstaknu žene da nastave da se bave naukom u Srbiji. O značaju same nagrade govori podatak da je ovo jedinstveni i svetski poznat program koji nagrađuje i promoviše žene čija su izuzetna dostignuća doprinela naučnom napretku čitavog sveta.
Nacionalne stipendije „Za žene u nauci“ u Srbiji namenjene su mladim naučnicama, do 35 godina starosti, koje su upisale, ili završile doktorske, ili postdoktorske studije u oblasti prirodnih nauka. Svake godine dodeljuju se po tri stipendije, svaka u iznosu od 5.000 eura (u dinarskoj protivvrednosti) – navodi se u konkursu.
(/slika4)Stipendije se u Srbiji dodeljuju od 2010. godine, a ovogodišnje mlade žene koje predstavljaju budućnost nauke su, pored Nišlijke Ane Miltojević, Marija Lesjak iz Novog Sada i Verica Paunović iz Beograda.
Isticanje što većeg broja naučnica i njihovih fantastičnih dostignuća, podrška izvanrednim rezultatima koje postižu i želja da žene budu ravnopravno zastupljene, ne samo u nauci, već i u čitavom društvu, ciljevi su međunarodnog programa „Za žene u nauci“ koji je 1998. godine pokrenut u partnerstvu L ́Oréal-a i UNESCO-a – navode organizatori.
Nacionalni program je organizovan u partnerstvu sa Nacionalnom komisijom za saradnju sa UNESCO, Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i kompanijom L’Oreal Balkan. Detaljne informacije o tome kako se prijaviti, uključujući prijavni formular i opšta pravila konkursa za 2017. godinu, moguće je naći na sajtu.
Nagrađena iz Niša, koja je ovom stipendijom dobila podršku za dalje vredne istraživačke projekte i ohrabrenje da nastavi da se usavršava u svojoj naučnoj oblasti, ove godine je doktorirala na Katedri za organsku hemiju i biohemiju na Prirodno-matematičkom fakultetu u Nišu, na kome je završila i osnovne studije.
Radi na Fakultetu zaštite na radu u Nišu kao asistent na predmetima Hemija, Toksikologija, Biohemijski i biotehnološki principi i Hemijski parametri radne i životne sredine.
Nosilac je Specijalnog priznanja Srpskog hemijskog društva za 2010. godinu za izuzetan uspeh u toku studija. Angažovana je na projektu Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije i deo je Grupe za organsku sintezu i analizu PMF-a u Nišu.
Među usavršavanjima izdvaja jednomesečnu stručnu praksu tokom 2010. i 2011. godine na Maks Plank institutu za hemijsku fiziku čvrstog stanja u Drezdenu (Nemačka). Rado učestvuje na Festivalu nauke, Noći istraživača i ostalim manifestacijama koje za cilj imaju promociju nauke.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Bravo i puno uspeha!
Svaka čast Ana! Samo napred ka još većim uspesima.