Jedna od tri dobitnice prestižne stipendije namenjene ženama u nauci je mlada Nišlijka Emilija Stojanović, koja je nagrađena za spoj medicine i sporta. Ova bivša košarkašica ističe da je ovo priznanje još jedna motivacija za dalja istraživanja i da je došlo kao najlepši poklon za novu godinu.
Među dobitnicama stipendije „Za žene u nauci“, koje se dodeljuju skoro 10 godina i podrška je ženama da se bave naukom u Srbiji, ponovo se našla jedna Nišlijka, a dobila je 5.000 evra za dalja naučna istraživanja.
27-godišnjakinja pohađa dva programa doktorskih studija – na drugoj je godini smera Eksperimentalne i primenjene fiziologije sa sportskom medicinom na Fakultetu medicinskih nauka u Kragujevcu i na završnoj na niškom Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja.
Profesionalno se bavila košarkom i bila član juniorske reprezentacije. Njena istraživanja na polju medicine sporta su bazirana na proceni fiziološkog opterećenja i fizičkih zahteva tokom takmičenja, ispitivanju idealnih nutritivnih strategija, kao i na unapređenju specifičnih testova za procenu agilnosti i aerobnog kapaciteta. Autor je i koautor 16 radova objavljenih u međunarodnim časopisima – navodi se u odluci.
Emilija kaže da je ovo priznanje obavezuje da nastavi dalji rad, ali i motiviše da se usavršava u ovoj oblasti. Smatra da dobila stipendiju jer njen rad povezuje sport i medicinu.
Stipendiju ću potrošiti na projekat koji je podnet, a to je uticaj aktovegina na kardiorespiratorne izdržljivosti sportista. Definitivno je ovo najlepši način da završim ovu godinu – dodaje.
Isto priznanje dobila je i Aleksandra Barać, doktor medicine i medicinskih nauka, koja je zaposlena na Klinici za infektivne i tropske bolesti Kliničkog centra Srbije i naučni je saradnik na Medicinskom fakultetu. Takođe je nagrađena i Nevena Veličković docent za užu naučnu oblast Genetika na Prirodno-matematičkom fakultetu u Novom Sadu.
Dodelom nagrada završen je 9. ciklus programa koji ima cilj da podrži istraživačice koje svojom posvećenošću, dostignućima i vizijom doprinose napretku nauke i društva.
U Srbiji se u okviru ove inicijative već devet godina, u partnerstvu Komisije Republike Srbije za saradnju sa UNESCO-m, Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i kompanije L’Oreal Balkan, nagrađuju najbolje mlade naučnice – kažu organizatori.
Poručuju da je otvoren i novi konkurs i naučnice do 35 godina starosti, koje su upisale ili završile doktorske ili postdoktorske studije u oblasti prirodnih nauka mogu da se prijave i sledeće godine budu jedne od dobitnica prestižne stipendije. Detalji konkursa dostupni su ovde.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Bravo, bravo i svaka cast!
Честитке, Ема!
Небо ти је граница!
Pozdrav univerzitetskom profesoru Marku Aleksandrovicu.
A da se napravi konkurs koji bi bio samo za naucnika (dakle muskarca) bio bi proglasen za tesku diskriminaciju.
možda konkurs za belog naučnika iz Amerike. Ali čekaj, oni čine 93% naučnika…
Bravo!