LESKOVAC – Program evropskog partnerstva sa opštinama PROGRES i CeSID predstavili su u Leskovcu rezultate istraživanja zadovoljstva građana životom u lokalnoj zajednici koje je u prethodna dva meseca sprovedeno u 25 opština južne i jugozapadne Srbije.
– Građani pokazuju nisko poverenje u lokalne institucije vlasti i imaju velika očekivanja u oblasti ekonomije i poboljšanja životnog standarda. Oni prepoznaju određena poboljšanja u radu lokalne samouprave, ali su dalja unapređenja u pravcu stvaranja uprave po meri svih građana moguća i poželjna – rekao je Đorđe Vuković, direktor CeSID-a, sumirajući rezultate istraživanja.
Primetna je otuđenost građana od političkog i društvenog sistema na lokalu, a ovaj zaključak je indikovan niskim poverenjem građana u lokalne institucije koje ne prelazi u proseku 25 odsto.
Istraživanje dalje pokazuje da su građani najmanje zadovoljni stanjem lokalne ekonomije i životnim standardom. Na skali od 1 do 5, ocenjuju ekonomsku situaciju u lokalnoj zajednici „mršavom dvojkom“.
Takođe, istraživanje pokazuje da građani žele poboljšanja u oblasti lokalne infrastrukture, a posebno kada su u pitanju putevi, vodovod i kanalizacija, saobraćaj, kao i čistoća i uređenost gradova i mesta u kojima građani žive.
Na osnovu odgovora građana, pokazalo se da postoje određena poboljšanja u radu lokalne administracije, kao još jednog od elemenata koji utiču na zadovoljstvo građana i njihovu mogućnost da ostvare svoja prava ispred lokalne samouprave.
Ovaj zaključak se izvodi na osnovu nalaza da većina građana smatra da je o radu lokalne samouprave obavešteno „onoliko koliko treba“, da su procedure „uglavnom razumljive“ ili da se „čeka onoliko koliko se mora“.
Istraživanje je dalo i značajne rezultate o tome šta građani vide kao moguće pravce i prioritete razvoja i budućeg ulaganja od strane lokalne samouprave. Građani u većini opština smatraju da je, najpre, poljoprivreda, a potom laka industrija osnov za budući razvoj, a kao moguće pravce trošenja budžetskih sredstava vide ulaganje u poljoprivredu, lokalnu infrastrukturu, ali i u socijalna davanja i intervencije u pravcu pomoći najsiromašnijim građanima.
– Ovo istraživanje je pokazalo šta građani u 25 opština vide kao ključne probleme i potrebe u lokalnoj zajednici i kakva očekivanja imaju od lokalnih institucija – rekla je Aleksandra Radetić, zamenica menadžera PROGRES-a.
– Lokalne samouprave sada mogu iskoristiti rezultate istraživanja, odnosno mišljenje svojih građana, kao smernicu za unapređenje svojeg rada i razvoja. Poboljšanje života u lokalnoj zajednici, međutim, zavisi i od doprinosa civilnog društva odnosno svih građana. PROGRES će težiti da napore opština i civilnog društva u ovom pravcu podrži – dodala je Aleksandra Radetić.
U svakoj od opština koja je obuhvaćena istraživanjem direktno je intervjuisano od 250 do 400 ispitanika, a ukupno oko 7.500 građana, što predstavlja reprezentativni uzorak. Finansijska sredstva za sprovođenje Istraživanja obezbedile su Evropska unija i Vlada Švajcarske, donatori PROGRES-a.
Sprovođenje istraživanja je jedna od aktivnosti PROGRES-a koje imaju za cilj da podrže opštine u njihovim nastojanjima da unaprede rad i poboljšaju poštovanje principa dobrog upravljanja: učešće građana, odgovornost, transparentnost, efikasnost i delotvornost.
Uz poštovanje principa dobrog upravljanja, PROGRES će pomoći opštinama da unaprede infrastrukturu, poboljšaju kvalitet usluga koje pružaju građanima i privredi i da promovišu svoje razvojne potencijale.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0