Na teritoriji grada Niša od 13 protivgradnih stanica u funkciji su samo 8. Slična situacija je i u Pirotu, gde je od 10 lansirnih stanica, aktivno 8. U Sekretarijatu za poljoprivredu Niša kažu da je razlog nedovoljna nadoknada koji strelci dobijaju kao i 24-časovno dežurstvo, ali i pored čestih gradonosnih oblaka, u Sekretarijatu kažu da Nišlije ne treba da brinu.
Ljubiša Stojanović, zamenik sekretara kaže da trenutno nema dovoljno zainteresovanih i obučenih strelaca.
Preko mesnih zajednica i saveta građana po selima smo širili informaciju za prijavljivanje ali zainteresovanih nema. Republički hidrometerološki zavod plaća 4.000 dinara, u vreme sezone koja traje od 15. aprila do 15. oktobra. Grad na osnovu ugovora sa RHMZ dotira još 5.000 dinara po strelcu. Mi nismo u obavezi da dotiramo strelce, ali u regionu dajemo najviše – kaže Stojanović.
Iako trenutno ne rade sve lansirne stanice, Stojanović kaže da u Radarskom centru „Niš“ za sada ima dovoljno raketa, kao i da one stanice koje su u funkciji pokrivaju kompletnu površinu.
Mi imamo neka sredstva izdvojena za kupovinu raketa, tako da će 3 miliona biti utrošeno na to. Prošle godine smo kupili 40 raketa. Trenutno je na stanicama raspoređeno između 12 i 14 raketa i to je optimalan broj – dodao je Stojanović.
Za razliku od Niša koji doplaćuje protivgradne strelce, u Pirotu to ne čine. Pa ipak, na njihovoj teritoriji, kako nam je rečeno u RHMZ, aktivno je 8 lansirnih stanica, dok stanice Sukovo i Krupac ne funkcionišu upravo zbog nedostatka strelaca. Na stanicama je u ovom trenutku raspoređeno 44 raketa.
Podsetimo, odbornici u Vlasotincu takođe su pronašli način da iz budžeta finansijski pomognu strelce kroz jednokratne novčane nagrade i na taj način obezbede sve useve u svom ataru.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
A, šta radi ministar poljoprivrede Nedović? Svake godine se problem ponavlja, Birokrata skupštinski, preseko na 5.000 din. i kraj. Ko će bre da radi-dežura za te pare. Strelac ne sme da se makne, da na veselje, slavu ode. Bez radio stanice ni makac. U Nemačkoj je to jedna dnevnica. Neverovatno, koliko nesposobnih, gluvih i slepih, za rešenje problema. Čak i manji broj stanica, smatraju nebitnim !?