Niš dobija kao donaciju 600 kontejnera za reciklažu stakla

autor: J. C. M.
800x600 flase B A JV
Staklo na deponiji se dugo razlaže; Ilustracija: foto: JV/B. A.

Kako bi se sve više odvajao reciklabilan otpad na lokalu, Niš i Sombor biće prvi gradovi koji će dobiti oko 600 kontejnera za prikupljanje staklene ambalaže, a njih doniraju NALED i Nemačka razvojna pomoć.

Iz NALED-a ističu da danas najveći deo stakla završava na deponijama, gde je ovoj ambalaži potrebno više od 5.000 godina da se razgradi.

Zbog nedostataka u upravljanju otpadom na lokalnom i nacionalnom nivou, količina sakupljene ambalaže koju operateri preuzimaju je mala i neisplativa za tretman. Glavni razlog su skupi troškovi transporta do drugih zemalja, jer u Srbiji ne postoje kapaciteti za potpunu preradu – objašnjavaju iz NALED-a.

Kažu da će sakupljeni otpad od stakla preuzimati kompanija Sekopak, koja će biti u obavezi da u istom iznosu investira u infrastrukturu za sakupljanje stakla, a dalje će ovu ambalažu izvoziti iz Niša u Bugarsku i iz Sombora u Hrvatsku.

Cilj projekta je da se reciklaža stakla u pilot opštinama poveća za 20%, a do 2022. očekuje se proširenje mreže i na druge lokalne samouprave – kažu u NALED-u.

Napominju da se trenutno u Srbiji sakuplja 43% stakla od ukupno plasiranih godišnjih količina na tržište, dok je prosek zemalja Evropske unije na 60%. Prema podacima Sekopaka, da bi se ovaj procenat povećao za samo 1% treba sakupiti dodatnih 7.000 tona stakla, a po EU direktivi do 2030. godine sve zemlje treba da dostignu nivo prikupljene staklene ambalaže od 75%.

Donacija kontejnera Nišu i Somboru je deo regionalnog projekta Upravljanje staklenom ambalažom na Zapadnom Balkanu, koji sprovode NALED, Sekopak i GIZ u okviru DeveloPPP programa, a u saradnji sa partnerskim organizacijama iz Severne Makedonije i Bosne i Hercegovine.

Autor:
J. C. M.

Slični tekstovi

Komentari

6
  1. A donira li Rusija nekada nesto,vidim da i Jermene dobro brane

    • Jeste nista i nikad nece jer su obicna siromasna rupa.

  2. Taman da otplatimo „dug“ državi , pošto nam zaračunavaju kamatu „na interes“ u iznosu od 5-6.000 € + „aerodrum“ , koji „ne vredi dve pare“ !

  3. Bacanje para

  4. И да на свакој врсти амбалаже (пластика, стакло, алуминијум…) постоји цена њеног откупа у малопродајним објектима? Народ би тада био заинтересован да не баца, већ да сакупља, предаје и да заради. Овако, држава хоће да утиче на свест грађана, а да само она зарађује. Биће непотпуно, али и тако је боље. Какви смо, за б……

  5. Ja bi stvarno voleo da saznam da li stvarno ode na reciklažu ili ga samo prospu na deponiju?

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.