Kako bi se sve više odvajao reciklabilan otpad na lokalu, Niš i Sombor biće prvi gradovi koji će dobiti oko 600 kontejnera za prikupljanje staklene ambalaže, a njih doniraju NALED i Nemačka razvojna pomoć.
Iz NALED-a ističu da danas najveći deo stakla završava na deponijama, gde je ovoj ambalaži potrebno više od 5.000 godina da se razgradi.
Zbog nedostataka u upravljanju otpadom na lokalnom i nacionalnom nivou, količina sakupljene ambalaže koju operateri preuzimaju je mala i neisplativa za tretman. Glavni razlog su skupi troškovi transporta do drugih zemalja, jer u Srbiji ne postoje kapaciteti za potpunu preradu – objašnjavaju iz NALED-a.
Kažu da će sakupljeni otpad od stakla preuzimati kompanija Sekopak, koja će biti u obavezi da u istom iznosu investira u infrastrukturu za sakupljanje stakla, a dalje će ovu ambalažu izvoziti iz Niša u Bugarsku i iz Sombora u Hrvatsku.
Cilj projekta je da se reciklaža stakla u pilot opštinama poveća za 20%, a do 2022. očekuje se proširenje mreže i na druge lokalne samouprave – kažu u NALED-u.
Napominju da se trenutno u Srbiji sakuplja 43% stakla od ukupno plasiranih godišnjih količina na tržište, dok je prosek zemalja Evropske unije na 60%. Prema podacima Sekopaka, da bi se ovaj procenat povećao za samo 1% treba sakupiti dodatnih 7.000 tona stakla, a po EU direktivi do 2030. godine sve zemlje treba da dostignu nivo prikupljene staklene ambalaže od 75%.
Donacija kontejnera Nišu i Somboru je deo regionalnog projekta Upravljanje staklenom ambalažom na Zapadnom Balkanu, koji sprovode NALED, Sekopak i GIZ u okviru DeveloPPP programa, a u saradnji sa partnerskim organizacijama iz Severne Makedonije i Bosne i Hercegovine.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
A donira li Rusija nekada nesto,vidim da i Jermene dobro brane
Jeste nista i nikad nece jer su obicna siromasna rupa.
Taman da otplatimo „dug“ državi , pošto nam zaračunavaju kamatu „na interes“ u iznosu od 5-6.000 € + „aerodrum“ , koji „ne vredi dve pare“ !
Bacanje para
И да на свакој врсти амбалаже (пластика, стакло, алуминијум…) постоји цена њеног откупа у малопродајним објектима? Народ би тада био заинтересован да не баца, већ да сакупља, предаје и да заради. Овако, држава хоће да утиче на свест грађана, а да само она зарађује. Биће непотпуно, али и тако је боље. Какви смо, за б……
Ja bi stvarno voleo da saznam da li stvarno ode na reciklažu ili ga samo prospu na deponiju?