Zgrada, koja je Nišlijama već 20 godina poznata kao Galerija “Srbija”, rešenjem Agencije za restituciju vraćena je bivšim vlasnicima.
Niško Javno pravobranilaštvo uputilo je žalbu na ovo rešenje jer je, kako kažu, reč o reprezentativnom izložbenom prostoru Galerije savremene likovne umetnosti, koja je ustanova od nacionalnog značaja u kulturi. Pored toga, ističu i činjenicu da je u objekat puno uloženo, kao i da je pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Nišu.
Zamenica gradskog javnog pravobranioca Ljubinka Rajković kaže da je Agencija za restituciju odlučila da se kuća na Trgu kralja Milana broj 13 vrati naslednicima Jovanu Mundriću i Snežani Radojković, i to polovina svakom.
– Žalba je uložena 5. decembra jer je odluka da se bivšim vlasnicima objekat vrati u naturi, čime grad može izgubiti veoma značajan galerijski prostor. Naš predlog je da se naslednici obeštete novčano. Ukoliko Ministarstvo finansija ne prihvati žalbu, naredni pravni lek je upravni spor pred nadležnim sudom – objašnjava Rajkovićeva.
Direktor Galerije savremene likovne umetnosti Milić Petrović napominje da Niš ne bi smeo da izgubi olako galeriju po kojoj je prepoznatljiv i “koju umetnici iz cele Srbije nazivaju niškim brendom za likovnu kulturu”.
– Pored toga što je Galerija “Srbija” najveći i najeksluzivniji izložbeni prostor u Nišu, ona je jedinstvena i po tome što visina zidova daje mogućnost da se izlažu monumentalna dela, poput onih koja radi Vladimir Veličković. Mnogi umetnici kažu da su tek nakon izložbe u ovoj galeriji njihova dela bila sagledana u pravom svetlu – kaže direktor GSLU.
Petrović objašnjava da je Galerija savremene umetnosti dopunila žalbu gradskog pravobranilaštva “kazivanjem da ovaj objekat nije puki izložbeni prostor, već da se u njemu čuva izuzetno bogatstvo”.
– U našem depou se nalazi oko 1.200 umetničkih dela koja su neprocenjive vrednosti. Najveći deo tog umetničkog fonda čine dela koja su rađena na umetničkoj koloniji u Sićevu, tako da posedujemo sve atribute da u budućnosti postanemo Muzej savremene likovne umetnosti – dodaje Petrović.
Ukupna površina Galerije „Srbija“ je 565 kvadratnih metara, od čega 350 kvadrata čini izložbeni prostor, depo, konzervatorska radionica i kancelarije. Prošle godine u ovom galerijskom prostoru održano je oko 15 izložbi.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Da im se ispita poreklo imovine.. Sta ako je to bilo od nekog predratnog Sarica..
e,veću glupost nisam čula – isplatiti vlasnicima novac ili im dati nekretnine u protivvrednosti a ne galeriju, jednu jedinu!!!
Ljude iz staroniškog gradskog jezgra,poštene i vredne, nazivate šarićima!?Direktore da je to od tvog pradede,da li bi bio velikodušan i odreko se?Dodjoši ne dirajte u tudje!!!
Drzava da vrati oteto!A ako im treba reprezentativni objekat neka grad sam od svojih para sagradi jedan.A ne od casnih i postenih ljudi da otimaju!Komunisti drugacije nisu zidali samo tudje otimali!
ma nikog nije briga,vazna je ,makar mrva vlasti.umesto da stupe u pregovore,sa naslednicima,njih interesuje samo svoja fotelja.ako moze jos veca funkcija,ako ne,ni postojeca nije za bacanje.
Pitam se šta radi gradonačelnik po ovom pitanju? Dok prođu izbori i konstituiše se vlast, mnoge goruće stvari idu ad acta.. Pitam se kad će gradski oci čuti osobe od struke,i staviti po strani sujetu
vratite ljudima imovinu i ne blamirajte se vise . . . tesko je podneti tolike gluposti u ovoj nesrecnoj zemlji!
Ja sam ,licno, protiv vracanja imovine posle toliko godina.A sto se ulagalo u tu neku nekretninu,sto je ona postala brend za nas grad…Sta sa tim?!
Verka,a sta da radi onaj sto tu imovinu nije mogao da koristi 50 godina,ko ce njemu da plati za sve to vreme koje nije koristio sopstvenu imovinu ?!
Da li bi bila protiv da je to tvoja imovina? Ne bih rekla!
Da li bi Vi svoju ocevinu i dedovinu koju su oduzeli komunisti dali nekom ili bi se odrekli nje?Mora da znate da se nicija imovina ne moze otimati,jer kao sto i vidite, mora biti vracena vlasniku.
Pitanje urednicima: Zbog čega niste pomenuli skorija dešavanja u gal.Srbija? Recimo izložba Vlade Veličkovića, najposećenija noć muzeja i sl.Već samo kada su loše stvari u pitanju podsećate na to..