Od veličanstvene Tvrđave do Ćele-kule – te „jezovite građevine ukrašene lobanjama srpskih pobunjenika koji su izgubili živote u neuspelom ustanku protiv Osmanskog cartsva, predivni dom dobre hrane, sa velikim brojem vrhunskih restorana koji rade u centru grada, ovako je Niš opisan na listi američkog biznis magazina Forbes, čije su najpoznatije liste o najbogatijim, najslavnijim ili najmoćnijim ljudima, najplaćenijim sportistima.
Forbes je objavio listu „Pet potcenjenih gradova koje treba posetiti širom Balkana“ na kojoj su Niš, Varna u Bugarskoj, Berat u Albaniji, Ohrid u Severnoj Makedoniji i Doboj u Bosni i Hercegovini.
Opremljeno slikovitim plažama, visokim planinama i nizom drevnih znamenitosti koje treba istražiti, Balkansko poluostrvo je savršeno za dug odmor, a kao dodatni bonus, delovi regiona su u velikoj meri van radara za međunarodne turiste. Dok su hrvatski gradovi poput Splita i Dubrovnika doživeli kolosalan porast turizma poslednjih godina, postoji mnoštvo destinacija širom poluostrva koje nude sličnu zadivljujuću arhitekturu. Dok planirate svoje sledeće putovanje Mediteranom, obavezno sačuvajte malo prostora za ove zapanjujuće i veoma potcenjene balkanske gradove – piše u uvodu.
Među potcenjenim, a vrednim da turisti obiđu je i Niš – grad careva, istorije i dobre hrane.
U južnim krajevima Srbije, grad Niš je iznedrio posebno veliki broj rimskih careva, od kojih je legendarni Konstantin Veliki bio jedan od mnogih vladara koji su potekli iz grada. U modernoj eri postoji bogat niz istorijskih građevina i znamenitosti koje možete otkriti, od veličanstvene Niške tvrđave iz 18. veka do Ćele-kule, jezive građevine ukrašene lobanjama srpskih pobunjenika koji su izgubili živote u neuspelom ustanku protiv Osmanskog carstva. Pored bogatstva istorijskih atrakcija, Niš je takođe dom predivne scene hrane, bez malog broja vrhunskih restorana koji rade u centru grada – piše u opisu.
Predsednik Udruženja turističkih vodiča Niša Nenad Rokvić smatra da ova lista može pomoći dodatnom razvoju turizma grada, a da je veoma značajno što se Niš našao na listi važnog i svetski poznatog magazina.
Posle kovida i smanjenja broja turista, svaka reklama znači mnogo, a naročito kada je iz ovakvog časopisa. Podaci iz ove godine govore da se približavamo brojkama iz 2019. po broju turista. Tekst je afirmativan i ima uticaj jer je ovo lista gradova koji nisu dovoljno popularni na turističkoj mapi, ali vredni su pažnje. I ostali gradovi imaju mnogo da ponude, a Niš treba da iskoristi svako pominjanje u dobrom smislu i da podseti da ima mnogo da ponudi – kaže Rokvić.
Autor teksta je Džered Ranahan koji smatra da „ne postoji destinacija koja je previše udaljena, previše nerazvijena ili previše negostoljubiva, a veruje da svaki kutak naše zemlje ima nešto vredno da ponudi putnicima“. A Niš, smatra on, svakako ima.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
I onda stranci procitaju i posete nas grad. Tu ih sacekaju ulice koje su bile prave ali je Sotirovska uspela da ih iz samo njoj znanih razloga iskrivi, metalne ograde dostojne naci logora na bulevarima, rupcage od pola metra na ulicama, oko Sotirovo i opsta panika medju gradjanstvom kao i nervozni i neljubazni ljudi koji su zbog presije pod kojom se stalno nalaze izgubili kompas.
Ne zaboravi smece na svakom koraku, polomljene kante, klupe i mobilijare…
Zlurado i preterano…ne voli se tako svoj grad.
Naprotiv, baš tako se čuva grad. I ovde bi bila Nemačka da: ne okrećemo glavu, šta mi tu možemo, pa tako je, pa dobro, pa neka ih, idt.
I prođe pola života
Istine radi, trebalo je da spomenu i čopore pasa na ulicama, za koje ti treba sprej za odbranu, smeće i otpad koje građani ostavljaju za sobom , čisto da se turisti ne šokiraju kad dođu i da ne krive Forbs kako su ih prevarili.
Zahvaljujuci gradonacelnici grad ide napred!
Što ona ? Učestvovala u izgradnji ćele kule ? Ili je možda bila glavni arhitekta tvrdjave ? E , lana , lana ne znaš ni kad da se ušlihtaš ( pogrešnu vest komentarišeš ) .
ne, nego je otvorila Medijanu. xaxaxa
Šta fali imamo i ergelu špeditera po ulicama i one lopove lažne perače šoferšajbni po semaforima… Idila
Sinđelić je bio prvi bombaš samoubica.
Kasnije su te metode usvojili Japanci, Arapi i drugi.
Tek da se zna ko je lansirao trend.
Biće da je zbog egzotika. Mi smo njima egzotični kao što su nama Indija ili Afrika. Kad sam bio u jednoj arapskoj zemlji pre par godina, lepo sam se proveo, ali kada bih pravio analizu, zaista je bilo prljavo, saobraćaj je haotičan, svakakvi akrepi gamižu… ali egzotika, bato. Tako i Forbes. Budimo realni, par spomenika i hrana su OK, ali imamo li oci da vidimo iste stvari.
Dzaba, kad ga upropastise selci i dosljaci, bitno da su tezge i pijaca ispred tvrdjava, a tu istu tvrdjavu iz 18.veka povezuje most ukrasen i osvetljen, valjda iz motivima Soko banje idejama nase uvazene banjke