Vinski put Niša i njegova „izgradnja“ predstavljeni su u Gradskoj kući u tom gradu, a povodom Svetskog dana turizma. Ono što potvrđuje kvalitet lokalnih vinarija, kako su naveli vlasnici, jesu brojne nagrade koje osvajaju, a Niš su zbog ovog pića uporedili sa Toskanom.
Svetski dan turizma se obeležava od 1979. godine, a u Nišu je obeležen promocijom vinskog turizma. Vinski put južne Srbije prolazi kroz četiri rejona – Niš, Prokuplje, Leskovac i Vranje i obuhvata više vinogorja.
Na osnovu ove geografske putanje agencija „Pleasure“ koja promoviše turističke proizvode napravila je i rute koje građani mogu da obiđu i da upoznaju predele na jugu i probaju različite vrste vina koje su u ponudi u tom kraju.
Njihov kvalitet, kako je rekao predsednik udruženja vinogradara Niš Bora Jović, potvrđuju i nagrade koje su osvajale lokalne vinarije, a poslednje su one na sajmu koji je održan u okviru „Otvorenog Balkana“.
Niško vinogorje je bilo ogromno vinogorje, pre 40 godina je bilo 5.000 hektara pod vinogradima, ovde se živelo za vino i živelo od vina. Ja godinama volim da upotrebim jednu reč – Niš nova Toskana ili niška Toskana. Mislim da sazreva vreme kad ta reč neće biti pretenciozna i gde će ona u potpunosti opravdati takve itencije niških vinarija – istakao je Jović.
U Nišu će naredne godine u martu biti održan Međunarodni sajam turizma, a direktorka Turističke organizacije Dragana Božić je istakla da grad može da se ponosi prometom turista u 2022. godini.
Prema statističkim podacima, mi smo premašili rekordnu 2019. godinu. Još nemamo zvanične podatke za avgust i septembar, ali znamo da je više od 40 odsto povećan broj turista u odnosu na 2019. godinu, zaključno sa julom beležimo 145.000 noćenja – rekla je Božičeva.
Iako godina još nije završena, većnica za kultutu Adriana Anastasov je istakla da Grad može da se pohvali najvećim brojem turista u poslednjih 20 godina.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Ništa bez Svrljižana. Sem gazda Borine vinarije, turisti praktično nemaju šta da posete. Vinarija, mlekara, građevinarstvo, konfekcija…. Sve naši ljudi. Za razliku od drugih koji bi samo da se bave politikom i uvale se u državne službe.
Sa ovom vlascu Nis je nova Toponica a ne Toskana!
Svima vama na slici i Toskana zavidi ! Vino je u drugom planu i u njemu je istina !
Sa kojim proizvođačima će Niš biti Toskana!?
Koliko proizvođača ima Nis da bi bila Toskana?
Volim Niš, volim jug Srbije, mislim da je bolje od Toskane! (Sarkazam)
Ma bravo.
Trebalo bi da priznamo koliko smo jadni i bedni ako uopšte i želimo da se izvučemo iz jada i bede.
Ovakvo laskanje sebi samima ničemu ne vodi.
Jel u „turiste“ računate i Ruse i Ukraince, što su pobegli od rata??? Jer ih ima podosta u gradu, a od najavljene mobilizacije u Rusiji, evo njih još !!!
Šta Niš nudi kao turističke atrakcije ??? Tvrdjava, Ćelekula, Medijana(koja ne radi pitaj Boga koliko godina, „renovira se“), Čegar, Logor Crveni krst … i ??
Na šta nam liči grad – NA NAJOBIČNIJU TURSKU KASABU !!!
Kakva vlast, takav GRAD.
Firenca, Sijena, Piza, Luka, San Điminjano, Voltera, Pistoja, Areco, Groseto, Livorno… i još vinarija na svakom koraku, stotine vrsta Kjanti vina i raznih sireva.
Dajte ljudi molim vas, ima nas koji smo sve ovo imali prilike da vidimo u Toskani. Jeste Niš naš grad, ali poređenje ne da nije na mestu nego…
Nis je druga Sicilija.
Po broju rupa na ulicama i putevima, deponijama, đubreta i travuljini između zgrada, propalim trotoarima, kablovima po banderama, bez putokaza,parkinga…Niš i Jug Srbije su bliži delovima Afrike i centralne Azije. Laž u svakoj reči Niških političara