Takmičenjem u besedništvu danas od 14 sati u Prvoj niškoj gimnaziji “Stevan Sremac” počinje program obeležavanja 140 godina postojanja i rada ove škole. Najstarija gimnazija u Nišu jubilej proslavlja do petka 23. novembra turnirima u odbojci i košarci, javnim časovima književnosti, svečanom akademijom i drugim aktivnostima.
U Svečanoj sali Gimnazije „Stevan Sremac“ danas do 18 sati nadmetaće se 15 učenika u besedništvu, a oni dolaze iz niških gimnazija i drugih srednjih škola, kao i škola iz Prokuplja i Aleksinca.
Obeležavanje 140. godišnjice postojanja Prve niške gimnazije “Stevan Sremac“ prilika je za učenike da, negujući lepu reč, ispolje svoju individualnost, znanje i kreativnost u zastupanju ideala lepote u najširem smislu te reči. Zato su bili pozvani svi zainteresovani da se jave na konkurs pisanom besedom na temu: “Ko god zadrži sposobnost da vidi lepotu, nikada neće ostariti“ – navode u gimnaziji.
Nakon takmičenja u besedništvu u 18 sati u sali za fiskulturu počinje finale odbojkaškog turnira.
U utorak u 17:15 biće održano finale školskog turnira u ubacivanju trojki, dok od 18 sati počinje veče slem poezije na različitim jezicima.
Jubilej škole đaci i nastavnici predstaviće građanima programom “Slavimo slavu sa Sremcem i Kalčom” u sredu, 21. novembra od 14 sati. Kasnije tog dana, u 17 sati, Filozofski fakultet poklanja “Sremcu” za jubilej javni čas iz prevođenja.
Javni čas književnosti, na kome će gostovati književnik Miloš Petković, inače bivši učenik ove škole, biće održan u četvrtak, 22. novembra od 18 sati u svečanoj sali Gimnazije.
U petak, 23. novembra od 12 sati u sali niškog Narodnog pozorišta biće održana svečana akademija, na kojoj će đaci “Sremca” izvesti predstavu Putujuće pozorište Šopalović. U holu Narodnog pozorišta od petka ć biti postavljena sveobuhvatna izložba o 140 godina škole.
Velika Gimnazija u Nišu osnovana je u jesen 1878. godine, 27. septembra, nepunu godinu od oslobođenja Niša od Turaka, na osnovu ukaza kneza Milana Obrenovića.
Sprovodeći odluku kneza Milana, Ministarstvo prosvete i crkvenih dela u Nišu šalje prve nastavnike. Najpre, Svetozara Atanackovića, a zatim Dimitrija Aleksijevića i Milana Jevtića, koji formiraju dva odeljenja prvog razreda sa ukupno 48 učenika.
U toku prve školske 1878/79. godine, nastava se odvijala u otežanim uslovima: siromaštvu i oskudici, ruiniranojškolskoj zgradi (privatna kuća), bez nastavnih sredstava, bez klupa i bez dovoljno stolica. Roditelji i ostale Nišlije, dobrovoljnim novčanim prilozima i potrebnim inventarom pomažu da se ove nedaće prevazidju i Gimnaziji omoguće povoljniji uslovi za rad – navodi se u istorijatu škole.
Inače, od septembra 1879. godine predavač postaje Stevan Sremac, čije ime, u znak pijateta, Gimnazija nosi od školske 1951/52. godine.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0