8 sela iz okoline Niša koja još uvek imaju zajednički vodomer, za vodu duguju više od 100 miliona dinara. U Vodovodu najavljuju promene i nove ugovore sa korisnicima.
Najveći problem prilikom naplate utrošene vode u selima Gornji Matejevac, Gabrovac, Krušce, Mramor, Sečanica, Knez Selo, Prosek i Hum bili su upravo zajednički vodomeri.
Iako su očitavanja bila redovna, meštani pomenutih sela, iz brojnih razloga nisu plaćali potrošenu vodu na zajedničkom vodomeru. Tako je dug samo u Gornjem Matejevcu narastao do neverovatnih 63 miliona dinara.
Mramorčani duguju 20 miliona, Sečaničani 14, a Gabrovčani 12 miliona dinara.
Kako bi ovaj problem bio rešen, Gradsko veće je usvojilo predlog JKP “Naisus” i Uprave za komunalne delatnosti da u pomenutim selima svaki korisnik dobije svoj vodomer.
Zamenik načelnika Uprave za komunalne delatnosti Hranislav Đorđević, pojasnio je da će zbog ugradnje pojedniačnih merača cena vode u selima koja dobiju nove vodomere, biti uvećana za 15 odsto.
– JKP “Naisus” se obavezuje da na sekundarnoj mreži koja obuhvata deo od merača protoka, do kontrolnih merila svakog od korisnika, izvodi radove na interventnom održavanju, te će se cena svakom od korisnika obračunavati kao i ostalim domaćinstvima, uz uvećanje od 15 odsto na ime uvećanih troškova interventnog održavanja – rekao je Đorđević.
Kako je pojašnjeno nove vodomere bi, za sada, trebalo da dobiju korisnici u selima Mramor, Sečanica, Krušce, Gornji Matejevac, Hum, Knez Selo i Čamurlija. Novi merači bi trebalo da se otplaćuju preko računa za vodu, a sa Vodovodom će, nakon ugradnje vodomera, biti sklopljeni novi ugovori o održavanju i isporuci vode.
Gradonačelnik Niša Zoran Perišić rekao je da će na ovaj način, biti naplaćen i deo postojećih dugovanja, a novac će biti upotrebljen za rekonstrukciju i sređivanje postojećih mreža.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Provereno znam da svi ljudi u tim selima su voljni da plate, ali ako u mesecu vise nemas nego sto imas vodu (jer grad ece da napravi bolje pumpe) onda naravno niko nema nameru nista da plati…
Pa mi to upravo godima i tražimo ali je Vodovod uvek bio preokupiran zbrinjavanjem pertijskih džabalebaroša i dizao je kredite za njihove plate umesto da investira u rekonstrukciju mreže.
Koje veze ima matejevačka mreža,sa zapošljavanjem u vodovodu? Vi ste potpisali takav ugovor,a sad što ne održavate mrežu kako treba i imate curenja koja vodomer registruje,sami ste krivi.
Te dotrajale mreže smo sami gradili još pre tridesetak godina ali zbog zajedničkih vodomera za ulicu došlo je do opšteg neplaćanja. Dug reprogramirati. Vodovod obuhvata 103 hektara matejevačke zemlje.
Naplatili ste tu zemlju 1930-tih, zatim 1996. Jel vam malo, ili biste svako malo da je naplaćujete kao glavu šećera? A ugovor o distribuciji vode ste sami potpisali, pa sad plaćajte. Dug je vaš.
Vidi ga ovaj insajder,piše poruku sa radnog mesta umesto da nešto radi! Hoćete da ništa ne radite,surfujete celu smenu a da vam ovi sa zajedničkim vodomerom finansiraju plate. Sramota…
Mi koji redovno plaćamo vodu, plaćamo pet dinara skuplje po kubiku zato što sami održavamo mrežu a Vodovod fakturiše svaki kubik vode koji udje u našu lokalnu mrežu, a nema troškove za održavanje.
A šta je sa zastarevanjem dugovanja starijim od godinu dana?
Ovaj javašluk nema nigde na svetu,pojedina sela ne plaćaju struju generalno (slab napon),druga ne plaćaju vodu(slab pritisak)Ovo tolerisanje neplatiša je očuvanje glasačkog tela i „mira u kući“sramota
Ovo je istina o tome kakvim javašlukom je Prosek „dogurao“ do tolikog duga i ko bi trebao za to da odgovara.
Prosek ima svoj lokalni vodovod, koji se, po potrebi, dopunjuje iz…
…magistralnog vodovoda Ljuberađa-Niš, i to je voda koja se plaća Naisusu.
Upravljanje lokalnim – seoskim vodovodom je po statutu Grada Niša u potpunoj nadležnosti grad. opš. Niška Banja, koja…
…nije nikada pokazala gram zainteresovanosti da vodosnabdevanje u Proseku sa pravne strane uredi i to nas vodi do srži problema.
U Proseku utrošenu vodu plaća ko HOĆE, a ima jedan dobar broj…
…koji NE ŽELE da plate ono što su potrošili. Od njih ništa ne može ni da se naplati, ne zato što nemaju novac, već što ne postoji nikakav pravni osnov za to, jer opšt. N. Banja ne želi da ga donese.
Da stvar bude još gora: oni koji plaćaju vodu, to rade seoskim inkasantima – gde taj novac završi (da li se plati Naisusu ili se propije u nekoj birtiji) se uopšte ne zna, jer inkasanti nikada…
…ne može ništa, lopovluk na sve strane.
Grad. opština koja takvo stanje dozvoljava je ubedljivo pobedila na izborima 2012. Jadan je prosečki narod, čast izuzecima.
Bojim se da će dug biti…
…dobar „argument“ kada Naissus poželi da preuzme ceo naš lokalni vodovod, „zacepi“ nam cenu, pa ćemo i početi da plaćanjem komunalija punimo partijske džepove.
Pozdrav.
Zemlju su oduzeli partizani a Turcima smo uredno plaćali desetak. Samo želimo da budemo jednako tretirani kao i oni potrošači koji su zatekli priključak na vodu u stanovima otkupljenim za šaku maraka.