Četvoro niških studenata Prirodno-matematičkog i Fakulteta zaštite na radu imaju priliku da u Portugalu, kao predstavnici Balkana, ponesu titulu najboljih inženjera Evrope i takmiče se sa studentima 88 univerziteta iz 32 zemlje.
Šansu da se od 2. do 11. avgusta takmiče u Portu dobili su posle pobede nad kolegama iz drugih gradova Srbije, Makedonije i Hrvatske na regionalnom inženjerskom takmičenju Europian BEST Engineering Competition (EBEC) u Beogradu.
Ekipa „Šredingerove mačke“, nazvana prema misaonom eksperimentu osnivača kvantne fizike koji prikazuje paradoks, pokušaće da ponovi uspeh.
Lazar Grozdanović i Aleksandar Savić sa Zaštite na radu i Dimitrija Savić i Novak Jovanović sa PMF-a prethodnu pobedu zaslužili su konstrukcijom mehaničke hidrauličke ruke u zadatku kategorije „timski dizajn“.
To je, kako objašnjavaju organizatori iz studentske organizacije BEST, nakreativnija vrsta nadmetanja koja podrazumeva rešavanje problema konstruisanjem i dizajniranjem naprave sa zadatom funkcijom poput dizalice, katapulta, letelice, mosta ili muzičkog instrumenta.
Niški studenti su odgovorili na zadatak i od ponuđenog materijala napravili „ruku“ za prenošenje predmeta kojom se upravlja preko konzole.
Da bi sve bilo kako treba, moramo da budemo kreativni, da pokažemo znanje i timski duh, a sve to imamo i nadamo se da ćemo pokazati i u Portu – kažu članovi „Šredingerovih mačaka“.
Njima neće biti lako da otputuju u Portugal gde će pokušati da pariraju ili pobede najbolje inženjere Evrope s obzirom na to da su pokriveni troškovi boravka, ali ne i puta, a da avionska karta u jednom smeru košta oko 500 evra.
Srećni smo što kao niški studenti predstavljamo Balkan i bila bi šteta ako bi nas nedostatak novca sprečio da i u finalu pokažemo šta umemo – kažu „mačke“.
Koordinator takmičenja Teodora Petrović kaže da se BEST uvek trudi da obezbedi novac za refundaciju, ali da je dobrodošla i pomoć kompanija koje žele da podrže srpske takmičare.
Mnoge firme prepoznaju značaj mladih inženjera i trude se da doprinesu njihovom razvoju koliko mogu – kaže Petrovićeva.
Ovo takmičenje nastalo je 2009. godine u Gentu kada ga je grupa mladih inženjera organizovala po uzoru na Kanadsko inženjersko takmičenje. EBEC se održava na tri nivoa – lokalnom, regionalnom, odnosno nacionalnom i evropskom.
Ove godine će na finalnom takmičenju u Portu učestvovati trideset timova pobednika nacionalnih ili regionalnih rundi. Polovina će se sa naškim studentima nadmetati u disciplini „timski dizajn“, dok će ostalih petnaest timova pokušati da osvoji prvu nagradu u disciplini „studija slučaja“.
Studenti Univerziteta u Beogradu su prošle godine na ovom takmičenju osvojili treće mesto.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0