Jedinstvena metoda lečenja je namenjena pacijentima kojima rane teško zarastaju, priča Vladimir Jovanović, a “lepak” se pravi od venske krvi u specijalnom aparatu. Zasad se primenjuje samo u privatnoj niškoj Klinici, ali doktor ističe da je pokrenuo inicijativu da počne da se koristi i u Kliničkom centru u Nišu.
“Lepak” napravljen od krvi, pojašnjava doktor Jovanović, namenjen je pacijentima koji imaju rane koje i pored lečenja koje traje više nedelja, meseci ili godina ne zarastaju.
Uglavnom su to dugogodišnji dijabetičari, dodaje, koji imaju problem sa perifernom cirkulacijom.
Zbog vaskularne insuficijencije dolazi do trofičnih promena na tkivu i stvaranja ulcera, a kao krajnji stepen periferne vaskularne insuficijencije dolazi i do gangrene-nekroze tkiva, a koje se završavaju amputacijama – objašnjava Jovanović.
Ova metoda lečenja može da se koristi i za lečenje varikoznih ulcera, dekubitalnih rana, dodaje doktor, kao i za zarastanje rana koje su posledica povređivanja i za hronične infekcije.
Jovanović napominje da “lepak” ne pomaže samo da rane brže zarastaju, već rešava i problem infekcija, jer deluje i baktericidno.
Od venske krvi pacijenata, u specijalnom aparatu, navodi Jovanović, pravi se pomenuti “lepak”, koji izgleda poput gela i koji se potom stavlja na ranu.
Separacijom pojedinih sastojaka krvi u specijalnom aparatu i kombinacijom tih odvojenih komponenti krvi u određenoj koncentraciji, kao i dodavanjem faktora koji aktiviraju te sastojke krvi, dobijamo takozvani “lepak” koji se nanosi na prethodno pripremljenu ranu – objašnjava Jovanović.
Iako doktor ističe da je do sada uspešno izlečio sve pacijente uz pomoć gela od krvi, ova metoda se zasad primenjuje samo u dva centra u Nišu i Beogradu i nije deo obaveznog zdravstvenog osiguranja.
Zbog toga što je ova metoda jako efikasna, a ne koristi se u državnim zdravstvenim ustanovama, doktor kaže da je pokrenuo inicijativu da počne da se primenjuje i na ortopedskoj klinici u Kliničkom centru u Nišu.
Još jedna od negativnih strana ove intervencije je to što je skupa, ali Jovanović napominje da s obzirom na uspešnost i brzinu izlečenja, kao i značajno poboljšan kvaliteta života bolesnika, može da se uštedi dosta novca.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Hidrogel od kalcijum-alginata je poprilicno jeftin, a ovo ovde sa „lepkom“ i „carobnim aparatom“ mi smrdi na „srpska posla“.
Lepak = Krvna plazma
Ovakav aparat postoji i koristi se na klinici za kardiovaskularnu hirurgiju, ali se trenutno samo koristi kod operacija.
Mi u Srbiji ne sluzimo ni za sta drugo osim za eksperimente. Lecenje ovom metodom pocinje kad vec treba iseci nogu pacijentu.
takozvani lepak jeste krvna plazma
Za informaciju kolegi a i siroj javnosti fibrinski lepak se dugi niz godina pripremao i primenjivao za lecenje hirurskih pacijenata u KC Nis,i to sa visokim stepenom uspesnosti.Metoda ni malo nije nova,niti je vest senzacionalna,tim experata na celu sa prof.Goranom Stanojevicem se bavio ovom problematikom pre vise od 10 godina…
Sto onda ne izlece pacijenta koji im lezi nahirurgiji zbog dekubitne rane.Bas na odeljenju pomenutog profesora.
Postovani ovde se ne radi samo o fibrinskom lepku(a i nije svaki fibrinski lepak isti postoje ogromne razlike) koji je opste poznata stvar.Ovde se radi o kombinaciji PRP odredjene koncentracije,fibrinskog lepka,specificne obrade rane kao pripreme za aplikaciju kao i koriscenje jos „necega“ za stimulaciju zarastanja.Lepak ne leci sam po sebi nego znanje i metodologija rada!
Koje je specijalnosti doticni doktor, ortoped, hirurg, endokrinolog, transfuziolog, regenerativna medicina. Rekao bih 5 u jedan. Predlog je pogledaje PRF i naucite nesto.
Postovani kolega,to „nesto“za zarastanje rana ima svoje ime i nije nikakva tajna i cudotvorna supstanca,tacno se zna o kojim faktorima rasta je rec.Metoda pripreme PRP-a je bazicna transfuzijska metoda,da ne govorimo dalje o fib.lepku i trimbocitnom gelu…Znanje i strucnost iz ove oblasti nasim lekarima ne manjka ni malo
Poštovani kolega, najbolje bi bilo da se bavite svojom ortopedijom, sto je Vasa specijalnost a lečenje rana ostaviti specijalnostima koji se time bave, a to je vaskularna hirurgija!!
Čestitke za vrsnog doktora i još mnogo uspeha u radu mu želim!
Bruka i sramota sta se radi jadnim i neobrazovanim ljudima, ali pare su bitne.
Moravska nadrilekarska škola. Metoda je malo skupa, ali je diploma bila skoro džabe. Zaraditi na tuđoj muci, jedina ideja vodilja 90% lekara. Zar oni ne polažu neku zakletvu po završetku studija?
Zamišljam , zapadna tribina stadiona Radničkog , Mile pusla , Prpa šnajder ,Živana i ostali šereti objašnjavaju na Rođu ,Kišku ,Paju Antovića ,Čaveta i ostali prisutni „ovoj čudo i Prpa im kaže : e moji dokturi kad bise majstorija s‚gledanje učila , kuče bi najbolj kasapin bilo ‚‚ .