Oni koji imaju hronične bolesti ubuduće neće morati svakog meseca kod lekara da im propiše terapiju, jer su niške zdravstvene ustanove Dom zdravlja i Zavod za zdravstvenu zaštitu radnika počele da pišu elektronske recepte, preko kojih pacijenti mogu da dobiju terapiju za narednih šest meseci. Iz Apoteka Niš kažu da u svim njihovim objektima u Nišu, Ražnju, Svrljigu, Gadžinom Hanu, Merošini, Doljevcu i okolnim selima, primaju elektronske recepte.
Kako objašnjava Tanja Arsić iz Apoteka, oni koji imaju elektronski recept dolaze pravo u apoteku, a sa sobom treba da imaju overenu zdravstvenu knjižicu da bi im izdali lekove. Kaže da će ovo mnogo da olakša onima koji imaju hronične bolesti, jer neće morati po svaku terapiju da idu kod lekara.
Ako se 13.07. propišu recepti onda će pacijenti moći da podignu terapiju sedam dana pre 13.08. i sedam dana posle tog datuma. To je određeni termin kada ima mogućnost podizanja – 15 dana – objašnjava Arsićeva.
Iz ustanove Apoteka Niš objašnjavaju da elektronskim receptom lekar može da prepiše terapiju za narednih šest meseci.
Za prvo propisivanje svi dobijaju recept u papiru, a u drugom, trećem i do šestog propisivanja, ako je hronična terapija, ne dobija papirni recept već se samo javlja apoteci. Lekar ima mogućnost propisivanja hronične terapije, kroz jednu posetu da se terapija podiže od dva do šest meseci unapred – dodaje Arsićeva.
Inače, Arsićeva dodaje da je Apoteka još u februaru počela da izdaje lekove propisane elektronskim receptom, ali da je tada bilo malo onih koji su sa ovakvim receptom dolazili po terapije, jer su to bili ljudi iz drugih regiona koji su počeli ranije sa ovakvom praksom.
Pošto je krenula Medicina rada, krenuo je Dom zdravlja, naši glavni propisivači na teritoriji Niša, imamo više takvih recepata – dodala je Arsićeva.
Podsetimo, Integrisani zdravstveni informacioni sistem (IZIS) koji je omogućio izdavanje elekronskih recepata počeo je u niškim zdravstvenim ustanovama da radi od marta 2016. godine. Međutim, usluga elektronskog recepta omogućena je osiguranicima u Nišu tek dve godine kasnije.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Samo se nečega novog dosete da zamajavaju narod.Mnogo nam je bilo bolje dok su se koristili samo papir i olovka
Važno ste se Vi digitalizovali čim ste ostavili komentar a posle proverite dal Vam je komšija lajkovao fotku na fejsbuku a ono što je pametno u digitalnom svetu to nek bude papir i olovka!Ej nemogu da verujem šta čitam!
Fala bogu da se nešto pametno uvede. Sada ne moraš da se guraš sa penzionerima od sabajle da predaš knjižicu, ne treba zakazivanje, nema kašnjenja i odsustvovanje s posla. Jednom u 5 meseci to može da se izdrži. Biće manje gužve i kod izabranog lekara. Odličan potez, pozdravljam.
Dzabe elektronski recepti kad ce mo mi da puknemo ko Leskovacka Apotekarska.Recite da trosimo fondofske pare za platu. To je krivicno delo.Dno dna.