U želji da razvija džez kulturu i promoviše ovaj žanr, mladi saksofonista Filip Stipsić objavio je prvi album Traveling lights koji opisuje kao fuziju džeza, fanka, popa i latino ritma. Filip ističe da je trenutno jedini diplomirani džez muzičar u Nišu i da je svoje muzičke početke skrivao od roditelja i u tajnosti vežbao u stanu komšinice i u čairskom parku.
Na albumu se nalazi 6 kompozicija, a kako Filip kaže, opisuju slobodu benda ka improvizaciji, zbog čega su bend i nazvali Falco Spirit, koji simbolizuje slobodu koju poseduje soko.
Ja se angažujem iz razloga što želim da se džez kultura razvija, kao i ljubav prema džezu i daljoj promociji ovog žanra, jer on živi u meni. Upravo je ta sloboda improvizacije nešto čime težim u svojoj muzici i nešto sa čime sam se “igrao” na albumu. Ja sam kompozitor pesama, dok aranžman potpisujemo zajedno kao bend – kaže Stipsić.
Bend će turneju kojom će promovisati album krenuti iz Niša, kada će 23. novembra održati koncert u klubu Fidbek, a kako je Filip rekao dogovoreni su nastupi u Kruševcu i Beogradu, dok su već sada dogovorili i nastup na jednom muzičkom festivalu koji će biti održan avgusta.
Studije u Severnoj Makedoniji opisuje da su mnogo doprinele njegovom kompozitorskom radu na albumu Traveling lights, te ističe da iako postoji evidentantan muzički napredak, ipak je ostao dosledan svom prepoznatljivom džez zvuku.
Pored Filipa, u bendu klavir svira Mateja Stošić, gitaru Jovan Rajković, bas gitaru Ivan Stanojević i bubanj Mateja Jezdić.
Nakon završenih studija i stečenog zvanja diplomiranog džez saksofoniste, Filip kaže da završava i master studije i dodaje da je trenutno jedini školovani džez saksofonista u Nišu.
Informacije koje imam, trenutno sam ja jedini diplomirani džez saksofonista u Nišu. Iako je titula džez saksofonista, prvo sam svakako morao da prođem i deo u kome smo učili sviranje klasične muzike – rekao je Filip Stipsić.
Kada je počinjao da svira saksforon, pre više od 10 godina, vežbao je tajnosti, a novac za instrument i privatne časove štedeo je bez znanja svojih roditelja.
Saksofon sam krio kod komšinice koja živi na spratu iznad nas. Kod nje sam vežbao, a kada sam znao da će moji da se vrate sa poslao, odlazio sam u park Čair – priča Filip.
Iako njegovi roditelji nisu bili protiv toga da Filip svira saksofon, ističe da su želeli da se posveti Građevinskom fakultetu koji je upisao. Da svira saksofon Filipovi roditelji nisu znali sve do njegovog nastupa sa Akademskim horom, kada su očekivali da ga vide sa gitarom koju je svirao od detinjstva.
O svojim počecima Filip danas govori kroz osmeh, ali napominje da bi ponovo uradio isto, jer je to bila odluka koja mu je promenila život i odredila životni put koji je i priželjkivao.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Divna muzika!
Inace, saksofon je vrlo popularan u Nisu i u Muzickoj skoli je sve popunjeno u narednih 5 godina, bar prema onome sto sam ja cuo. Tako da koliko god da neko dete poseduje talenat i zelju mora da saceka ili da ide u privatno. Pitanje je zbog cega nema vise profesora saksofona u skoli. Verovatno postoji neka pozadina, neko mutno sivilo… Za gitaru se lobira oko 5 meseci unapred…