Zajedno sa naučnicima iz Maribora i Skoplja, tim niškog Elektronskog fakulteta u Nišu radi na kreiranju kompaktnog hardversko-softverskog rešenja za detekciju nagaznih mina ukopanih plitko u zemlji, a projekat rade u okviru NATO programa „Nauka za mir i bezbednost“.
Prema rečima profesora Nebojše Dončova, koji rukovodi timom niškog Elektronskog fakulteta, radi se na kompaktnom georadaru koji koristi radio talase za detekciju podzemnih objekata i planiran je za da bude postavljen na dronu.
Uloga tima sa Fakulteta se u većoj meri sastoji u dizajnu antena koje bi bile montirane na dronu, a kao deo pomenutog kompaktnog georadara. Manji deo je vezan za ostale aktivnosti na projektu kao što je prototip kompaktnog georadara i upotreba veštačke inteligencije u obradi slika – objašnjava profesor Dončov.
Ističe da je tehnika na kojoj se bazira georadar dobro poznata u literaturi – GPR – Ground Penetrating Radar.
Značaj istraživanja na ovom projektu se ogleda u razvoju kompaktnog georadara postavljenog na dronu koji eliminiše potrebu za ljudskom posadom kod klasičnog georadara i samim tim povećava bezbednost. Pored toga, predloženi postupak bi potencijalno ubrzao sondiranje terena za razliku od klasičnog georadara. Rezultati imaju potencijala za primenu i u mnogim drugim oblastima gde se koriste radari, a posebno georadari, na primer arheologija – kaže Dončov.
Tim niškog fakulteta čine dva nastavnika, jedan saradnik sa doktoratom, jedan postdoktorand i 2 studenta doktorskih studija. Zajedno sa njima na projektu su Fakultet za elektrotehniku i računarstvo iz Maribora i Fakultet za elektrotehniku i informacione tehnologije iz Skoplja.
Kao rezultat prethodne saradnje između istraživača iz ovih institucija proistekla je prijava za ovaj program. Pozivi po programu „Nauka za mir i bezbednost“ se raspisuju već duži niz godina i veći broj fakulteta i instituta iz Srbije je već uzeo učešće u ovom programu – objašnjava profesor.
Projekat traje 3 godine, a novac koji Elektronski fakultet dobija, kako kaže Dončov, većinom će biti utrošen na za kupovinu merne opreme, dok je manji deo namenjen za stipendije mladim istraživačima, prisustvovanje radnim sastancima na projektu i prezentaciju i publikovanje naučnih rezultata na konferencijama i časopisima.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Бато,
све што има везе с нато
баците у блато.
Ne,treba da vidiš kako gazi ruska čizma,nije daleko pitaj Bugare kako im je bilo a zatim ucuti.
Najracionalnije moguce, bez emocija: ulazak Srbije u NATO nudi nam najstabilniju poziciju za buducnost, prestajemo da budemo granica gde se vode ratovi, vec „debelo“ zaledje.
Jedva su nas Rusi očistili od ne eksplodiranih kasetnih bombi, a sa NATO prave softver.
To treba odbaciti i zabraniti NATO u Srbiji i u pomenu.
Još pamtim kako sam se krio kod majke u krilu dok su gađali Šljaku, aerodrom i ostalo…Zločinci!
Што да не;у оквиру „Партнерства за мир“;а нишки Елект.факултет је Светски признат;тај детектор има и мирнодопске намене(нпр.открива археол. артафакте)