Studenti i diplomci Elektronskog fakulteta u Nišu od danas mogu da podatke o obrazovanju i sposobnostima ostave u „online“ bazi gde će moći da ih pregledaju kompanije iz celog jadranskog regiona.
Istu bazu činiće i biografije njihovih kolega sa univerziteta iz Italije, Srbije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Crne Gore. Očekuje se da za mesec dana bude otvorena i platforma na kojoj će profile otvarati i preduzeća iz svih ovih država i tako stvoriti mogućnost da potrebne obrazovne profile pronađu u inostranstvu.
Biografiju u ovu bazu već je ostavio diplomirani inženjer elektrotehnike Srđan Asanov.
– Siguran sam da ovo povećava mogućnost za moje zaposlenje. Mladi treba da budu aktivniji, da postoji ambicija i želja da dođu do posla. Oni su uglavnom pasivni i čekaju – kaže ovaj diplomac.
Sve ovo je omogućeno projektom „Adria hub“, koji se finansira iz „Adriatic IPA“ programa prekogranične saradnje, sa ukupnim planiranim budžetom od preko 2 miliona evra.
Kako je na Univerzitetu u Nišu rečeno na predstavljanju projekta započetom 2012. godine, ovim će biti povećane šanse za zaposlenje i napredovanje diplomaca kroz istraživački rad.
– Korist je višestruka. Studenti besplatno ostavljaju biografije na osnovu kojih ih može neka kompanija odabrati za zaposlenje, preduzeća će predstaviti svoje potrebe za kadrom, a sve te informacije će biti od koristi univerzitetima da saznaju koji su profili najtraženiji i sa tim usklađuju obrazovni program – kaže Staniša Perić, jedan od učesnika projekta sa Elektronskog fakulteta.
Kako kažu u Univerzitetu u Bolonji, koji je vodeći partner na projektu, on će stvoriti veze između 23 različite institucije.
Još jedna od koristi projekta je i što će za njegove potrebe najverovatnije od septembra na određeno vreme biti zaposleno najmanje 25 studenata ili diplomaca, mladih istraživača, iz jadranskog regiona. Fakulteti, studenti i kompanije iz različitih država udružiće se u rešavanju konkretnog problema u drvnoj industriji.
– Znamo da studentima nije lako da nađu posao kada završe fakultet. Iz Niša ćemo angažovati najmanje troje na ovom projektu – rekao je Alberto Leone sa konzorcijuma iz Italije, koji je jedan od partnera na projektu.
Rektor Univerziteta u Nišu Dragan Antić rekao je da je ponosan što je taj univerzitet deo transnacionalne mreže visokoškolskih ustanova i preduzetničkih organizacija u zemljama zapadnog Balkana.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Država investira, fakultet proizvodi, stranci dobijaju besplatno ovako proizvedenu robu. Zašto da ne finansiraju projekte kojima se olakšava izvoz ovako beplatne robe. Ovo može samo bogata Srbija.
Ako malo pazljivije procitas, u istu bazu se upisuju i studenti iz Italije, Hrvatske, Crne Gore i Bosne, pa ti otvori firmu u Srbiji i zaposli skolovane Italijane za „dz“ 😉
Al smo dobro ispali 😀