Kompletno onlajn, kombinovana, ali i tradicionalna nastava na nekim departmanima biće način kako će niški fakulteti organizovati nastavu u jesenjem semestru u vreme epidemije virusa korona. Ono što je za sve njih zajedničko je da će početak nove akademske godine zavisiti od odluka nadležnih i mera koje oni donesu u zavisnosti od situacije sa koronom.
Da će akademska godina početi u zavisnosti od epidemiološke situacije i da se na fakultetima radi na prilagođavanju nastave, kaže prorektor za nastavu niškog Univerziteta Vlastimir Nikolić.
Poštuju se mere Vlade, Ministarstva i Zavoda za zaštitu zdravlja i sve zavisi od epidemiološke situacije – dodaje Nikolić.
Mašinski fakultet će odluku o tome kako će akademska godina početi doneti na veću u utorak, a predlog je, prema rečima dekana Nenada Pavlovića, da studenti budu podeljeni u grupe onako kako epidemiološka situacija bude to u datom trenutku zahtevala.
Predlog je da za prve 2 godine studija gde su grupe studenata veće od 30 predavanja idu onlajn prve 2 radne nedelje, a nakon toga vežbe u 3. i 4. radnoj nedelji da idu kombinacija onlajn i uživo prisustvo studenata. Naši nastavnici saradnici dobili su zaduženja da pripreme nastavne materijale, da se spreme za onlajn nastavu, a trudićemo se da zbog specifičnosti predmeta na fakultetu vežbe budu realizovane uživo jer je to bitno za polaganje ispita i kolokvijuma – kaže Pavlović.
Odluku o načinu organizacije nastave pripremaju i na Fakultetu zaštite na radu i najavljuju da će to biti kombinovana onlajn nastava preko aplikacije Microsoft Teams i tradicionalna nastava i vežbe na fakultetu, a sve u skladu sa preporučenim merama, kaže dekan Momir Praščević.
Preko aplikacije Zoom učiće i studenti Ekonomskog fakulteta, jer se, prema rečima dekana Tadije Đukića, na ovom fakultetu pripremaju za onlajn nastavu i čekaju preporuke Ministarstva.
Spremamo se za to da krenemo punim kapacitetom od 1. oktobra, naročito sa prvom godinom jer dovesti 500 studenata u amfiteatar je gotovo nemoguće. Za početak neće biti podela u grupe, planiramo onlajn nastavu za sve godine studija, a onda ćemo u zavisnosti od situacije videti da studenti dolaze da slušaju određeni deo nastave uživo u manjim grupama, postavljaju pitanja i da obavljaju konsultacije – dodaje Đukić.
Specifično će biti i na Filozofskom fakultetu, gde će se, prema rečima dekanice Natalije Jovanović, najpre brucošima deliti indeksi u dvorištu fakulteta ako vreme to dozvoli i koji će kada krene akademska godina dolaziti na predavanja, dok će studenti ostalih godina gradivo slušati kombinovano.
Uživo ide prva godina, odnosu brucoši kako bi se uveli u akademski život, da se između sebe upoznaju i da upoznaju nastavnike. Onda moramo da ih delimo u grupe, tako da jedna grupa dolazi jedne nedelje, a druge nedelje druga. Moramo da poštujemo mere koje su propisane i da zaštitimo naše studente i nastavnike. Za sve ostale nastava će biti onlajn, a praktične vežbe će tamo gde je potrebno biti organizovane na fakultetu, pri čemu ćemo praviti male grupe, vodiće se računa o dozvoljenom rastojanju, upotrebi maski, prskalica i dezobarijere. Neće biti odlaganja početka predavanja – kaže Jovanovićeva.
Zbog epidemiološke situacije nastava na Pravnom fakultetu će biti onlajn i počeće na vreme, kaže prodekanica za nastavu ovog fakulteta Anđelija Tasić, kao i da će se poštovati odluke Ministarstva o držanju razmaka, nošenju maske, rukavica, ali i upotreba dezifekcionih sredstava i dezobarijera.
Studenti će dobiti detaljna uputstva kada se bude približio oktobar o tome na koji način će pristupati i pratiti predavanja i na koji način će moći aktivno da komuniciraju sa nastavnicima tokom tih prevanja i vežbi. Ispiti, kolokvijumi i testovi će se održavati usmeno uz primenu svih mera koje mi primenjujemo još od maja meseca – objašnjava Tasićeva.
Akademska godina na niškim fakultetima uglavnom počinje prvih nedelja oktobra, a ove godine je specifična po tome što je u jeku epidemija virusa korona.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Biće to veliki naučnici
Maro jadnice.
@ Petkovic hvala na komplimentu
Pridruzijem se “komplimentima”
… i za studente nastava na RTS-u:
Srpski – Ana Brnabic
Engleski – D. Filipovski
Muzicko – Dacic
Hemija – Aca Lukas
Informatika – Jutka
Biologija – Vesic
Istorija – Lea Kis
Osnovi ekonomije – M. Risticevic
Veronauka – Pahomije
Fizicko – Canak i Seselj
Rimsko pravo – J. Tabakovic
Menadzment – Sarapa
Matematika – Drobnjak
Anatomija – Dr. Matinovic
Astronomija – Ceda Jovanovic
Kinesk
Opet nerad OPET CE SE NAUZIVATI ASISTENTI I PROFESORI KOJI NIKAD NISU U KANCELARIJAMA u sred radnog vremena rade svoje privatne poslove OVO CE IM DOBRO DOCI a posle studentima trljaju nos!
Sta da radimo mi koji nismo iz niša krećemo u prvu godinu a nemamo stan.
očajno
Odlično, taman da i stanodavci unormale malo cene stanova, jer su već neko vreme u previsoke i u totalnom neskladu sa standardom u gradu i regionu.
Jeco bravo ali da vidis u Bg.bio da uzmem stan sinu,trazi 400eur za 40m2 a namestaj pun moljaca starudija sto godina,koji su to idioti kvarni?
Ma Onlajn nastava je sigurna i sta ce da se vuku po fakultete da se zaraze ko da ce ekonomija Srbije da propadne ako oni ove god.ne idu na fakultete.
Rad od kuće JE PARAVAN ZA NERAD HTELI DA PRIZNAMO TO ILI NE TAKO JE šta radiš kod kuće sve samo ne posao za koji si plaćen, mnogo su se ljudi okoristili od tog rada od kuće dok neko poteže drugi hvataju krivinu TO NIJE LEPO a što se tiče asistenata i profesora PA TI LIKOVI NISU NIKAD NA POSLU ONI SU SE ZATO I BORILI DA IMAJU SVOJU SLOBODU posle studenti tap na spremanje kod njihovih sprovodnika !
Tesko da si ti usao i u osnovnu skolu, kamoli u srednju i na fakultet ! Sigurno, sa takvom pismenoscu imas neki kalemarski fakultet ! Pravi si primer sns „diplomca“ !
Online predavanja treba da se uvedu i kada nema virusa. Bilo da se dodatno placa ili ne, mnogo bi znacilo studentima koji nisu iz grada u kom se nalazi njihov zeljeni fakultet . To su veliki troskovi, stanovi preskupi… npr stan u Leskovcu sada kosta kao u Nisu samo zato sto imaju fakultet… Kao student, sada trece godine, mislim da slusanje predavanja od kuce dosta olaksava.
Јесте, али то је боље само са материјалног аспекта и ниједног више.