Učenici Gimnazije “Bora Stanković“ otpratili su kućama u Moldaviju i Rumuniju nove prijatelje kojima su prošle nedelje uzvratili gostoprimstvo zahvaljujući projektu „A click away“.
Oduševljeni ukusom roštilja, zbunjeni što pušenje u kafićima nije zabranjeno, iznenađeni srpskom neposrednošću, gosti niških gimnazijalaca će, kažu, dugo pamtiti boravak u Nišu i posetu Beogradu.
Pred povratak domovima i redovnim školskim obavezama, obećali su domaćinima da će se još viđati.
Milica Stanković, učenica II razreda, kaže da zahvaljujući internetu nije teško ostati u kontaktu s prijateljima iako su daleko. Sa vršnjakinjom Valerijom Babarom iz Moldavije se preko društvenih mreža čuje svaki dan.
– Valeriji su se najviše dopali ražnjići koje je u mojoj kući prvi put probala, dok moldavska hrana, u kojoj se oseća uticaj turske kuhinje, mene nije iznenadila. Ipak, reč je o različitim kulturama. Naše drugove iz Moldavije začudilo je što često izlazimo u kafiće, dok se oni uglavnom okupljaju jedni kod drugih – priča Milica.
Osim što su im pokazali centar grada, Ćele-kulu, Tvrđavu, Čegar i Sinagogu, niški đaci su petoro gostiju iz Moldavije i dvoje iz Rumunije vodili i na nastavu. Tako su, pričaju srednjoškolci, uočili još jednu kulturološku razliku.
– Oni su u školi mirniji, dok je kod nas na časovima atmosfera zanimljivija i opuštenija, što im se baš dopalo – primetila je Milica.
Aleksandar Popović, maturant gimnazije, kaže da se đacima iz Moldavije svideo izgled centra Niša i pešačke ulice, ali da je manjih problema bilo kada su poželeli da svrate u kafić bez duvanskog dima.
Dolasku ovih đaka u Niš prethodio je boravak niških gimnazijalaca u Moldaviji. Tamo je sa Aleksandrom i Milicom u decembru prošle godine putovao i učenik Milan Stojanović. Učili su da napišu članak i naprave televizijsku reportažu.
Posetili su Nacionalni muzej prirode i etnografije i manastir u blizini glavnog grada Kišinjeva. Osim vina koje je, kako se hvale Moldavci, bolje od francuskog, u sećanju će im ostati i putovanje vozom dugo 30 sati.
Za uspešnost projekta gimnazijalci zahvaljuju profesorima Ivani Tonsi i Marijanu Mišiću.
Projekat „A click away“, čiji je osnovni zadatak razvijanje medijske pismenosti učenika, sprovodi se pod pokroviteljstvom mreže ACES (Academy of Central European Schools) koja podržava interkulturalnu učeničku razmenu. U toku je konkurs za nove projekte.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Hvala Južnim vestima na dorađenom članku, koji mnogo vernije i iscrpnije prikazuje vest!