Sa 11. Međunarodne Žautikovske olimpijade u Kazahstanu, petoro učenika niške gimnazije „Svetozar Marković“ donelo je 5 medalja iz matematike, fizike i informatike. Zbog nedostatka para, deo puta od preko 2.000 kilometara, gimnazijalci proputovali vozom.
Od 11. do 17. januara 385 takmičara u 45 timova iz 15 zemalja sveta nadmetalo se u rešavanju zadataka iz ove tri oblasti.
Najveći uspeh ostvarila je Nišlijka Anđela Šarković, koja se kući vraća sa zlatnom medaljom, a Nikola Spasić sa matematičkog takmičenja doneće bronzu.
U nadmetanju sa informatičarima širom sveta Marko Stanković je osvojio srebro, dok je bronza pripala Dušanu Živanoviću. Bronzanu medalju osvojio je i Nemanja Mandić na takmičenju iz fizike.
Niški gimnazijalci su kao ekipa osvojili osmo mesto, a njihovi drugovi iz Matematičke gimnazije u Beogradu bili su deseti.
Direktorka ove gimnazije Olga Dragojlović navodi da su medalje utoliko važnije s obzirom na to da je, zbog nedostatka para, do zadnjeg trenutka bilo neizvesno hoće li učenici na takmičenje otići.
Ova Olimpijada, kako kaže, nije na spisku takmičenja koje finansira Ministarstvo prosvete, tako da su učenici i nastavnici mesecima tražili donatore i prikupljali novac, pa je sedmoro učenika sa dva profesora na put pošlo sa oko 5.000 evra, što je skoro duplo manje od potrebnog, tako da je niški tim morao da se odrekne putovanja avionom do Kazahstana koji je od Srbije udaljen preko 2.000 kilometara.
Deo puta do Kazahstana su išli vozom kako bi uštedeli. Zaista je tužno kada deca, umesto da se pripremaju za takmičenje, mesecima unazad prikupljaju novac, zajedno sa profesorima, roditeljima, bivšim učenicima, i do samog kraja ne znaju hoće li otići na takmičenje, uprkos svojoj ogromnoj želji i talentu – navodi Dragojlović.
Direktorka sa ponosom ističe da, nakon ove Olimpijade, gimnazija ima ukupno oko 80 medalja koje su u zadnjih dvadesetak godina talentovani učenici osvojili na raznim takmičenjima. Iz tog razloga, kako kaže, već godinama podnose zahtev Ministarstvu prosvete da gimnazija dobije status “škole od nacionalnog značaja”, kakav imaju i Matematička gimnazija u Beogradu i još 4 gimnazije u Srbiji.
Ovaj status bi školi doneo dodatne prihode kojima bismo mogli da u budućnosti finansiramo putovanja svojih učenika na takmičenja. Međutim, iz Ministarstva su nam odgovorili da je to trenutno nemoguće jer nema para – kaže direktorka.
Pored Nišlija, još sedmoro učenika beogradske Matematičke gimnazije osvojilo je sedam medalja na ovim takmičenjima. Njima su pripale srebro i dve bronze iz matematike, dva srebra iz fizike, a iz informatike, talentovani Beograđani osvojili su dva srebra i bronzu.
Inače, učenici gimnazije „Svetozar Marković“ često beleže uspehe na međunarodnim takmičenjima. Poslednji u nizu uspeha zabeležili su braća Novak i Bogdan Stanojević koji su na Juniorskoj naučnoj olimpijadi u Argentini decembra prošle godine osvojili srebrnu i bronzanu medalju. Talentovana matematičarka Anđela Šarković je aprila ove godine osvojila prvo mesto na Matematičkoj olimpijadi za devojke u Turskoj, nakon što se i godinu dana pre toga sa istog takmičenja u Luksemburgu vratila sa osvojenim zlatom.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Ne znam da li su djaci iz Beograda putovali vozom. Sve pohvale, tako se promovise grad Nis i najbolja gimnazija. Prof.dr Sasa Stankovic
Hvala menadzmentu i radnicima pojedinih IT kompanija koji su prikupili deo sredstava.
Mogla je direktorka da pomene te ljude i kompanije. Ovako ispada da je ona sama dala novac.
Ova su deca Sjajna , Motor svih priprema je Milos Milosavljevic Miske.
Da nebi grad ostao samo natoj deci treba da odresi kesu i da za takvu decu i njihovim naslednicima da novac. Snaga svega je DMS
Deca iz Beograda sigurno nisu putovala vozom. Njih sponzorisu Nis, Telekom i sl. Ove firme ne znaju ni za koga van Beograda. Zalosno.
Pošto u tekstu nije pomenuto, da dopunimo vrlo bitan podatak:
Vođe Niške ekipe bili su Miloš Milosavljević, prof. Gimnazije i Nikola Milosavljević, asistent na PMF-u.
Oni su i obezbedili novac za put.
deci, roditeljima i profesorima. Stide li se gradonačelnik i predsednik SG i načilnik uprava za finansije što se u gradskoj kasi nije našao novac za ovu decu?
Naravno da se ne stide. Treba platiti Bregovica i partijske kurte i murte, ko jos da misli na ovu divnu decu.
Predlažem da sledeći put kada do vas dođu vesti o uspesima takmičara, odete pravo do vođa ekipa, a ne direktorke koja smatra da joj je jedini posao da se slika tom prilikom.
Daj bre da se vec jednom ODVOJIMO OD beograda !!!!!!!!
NIS REPUBLIKA !!!!!!!!!
A posle ćemo da se delimo po mesnim zajednicama, zgradama, ulazima, spratovima…
Bravo deco! Svaka cast! Konacno da otvorim vesti a da nije neka losa vest. Obradovali ste grad. Mozda i ima nade za nas !?! 🙂