Niški meteorolog o planiranom vetroparku kod Aleksinca: Neisplativ, merenja brzine vetrova nije ni bilo

vetropark foto flickr
Planira se 40 vetrogeneratora; foto: flickr/Phil Long

Da nije bilo merenja brzine i pravca vetrova za najavljen vetropark kod Aleksinca, čiji je Plan detaljne regulacije trenutno na javnom uvidu, kao i da je on ekonomski neisplativ i da će korist imati subvencionisani investitor, dok će na gubitku biti država Srbija i narod, tvrdi meteorolog i član udruženja „Nišlije da se pitaju“ Zoran Vasiljević.

Na površini od 2.467 hektara, koja obuhvata parcele u aleksinačkim selima Ćićina, Bobovište, Rutevac, Bradarac, Subotinac, Mozgovo, Bovan i Vukašinovac, planirana je izgradnja vetroparka sa 40 vetroturbina. Javni uvid u Plan detaljne regulacije za izgradnju vetroparka „Bradarac” je u toku i trajaće do 20. aprila.

I dok u Planu stoji da je investitor i naručilac plana kompanija „WPP GREENWATT DOO“, nakon višegodišnjeg osmatranja šireg područja ovaj potez „prepoznao kao perspektivno područje za iskorišćavanje energije vetra“, Vasiljević ističe da sumnja u to da je bilo merenja.

Da bi se procenila isplativost korišćenja vetra za proizvodnju električne energije na nekoj lokaciji neophodno je na toj lokaciji izvršiti merenja pravca i brzine vetra na određenom opsegu visina iznad terena. Optimalni period merenja za sticanje pouzdanog zaključka bi zapravo bio od tri do pet godina neprekidno jer se karakteristike baričkih sistema koji dominantno i izazivaju horizontalno kretanje vazduha (odnosno vetar) mogu razlikovati od godine do godine – objašnjava Vasiljević.

Ističe da je jedino područje u Srbiji gde je korišćenje vetra ekonomski isplativo zapravo područje Južnog Banata, te da je ubeđen da ovaj projekat u blizini Aleksinca neće biti ekonomski isplativ.

Ali gubitke neće snositi investitor jer će mu država Srbija višestruko nadoknaditi svu potencijalnu neisplativost kroz cenu otkupljene „zelene energije“ i on će na kraju i poprilično zaraditi. Na gubitku će biti država Srbija i narod. Dok će neko masno zaraditi – ističe on.

Podseća i da je površina samog vetroparka skoro velika i da će i ta površina biti ekološki ugrožena.

Autor:

Slični tekstovi

Komentari

5
  1. Ni jedan vetro generator se ne isplati! Ogromna ulaganja zarad malo proizvedene struje.

    Postoje toliko parcela koja su pogodna za solarne elektrane npr, oni guraju izgradnju na njivama 1 klase i svim plodnim zemljistima.

    Jos jedna digresija, imali plan da krce sumu da bi izgradili azil za pse oko Gadzinog Hana. Uzas

  2. Svi stanovnoci ovog podrucija znaju da na tom mestu stalno duvaju vetrovi i da je najidealniji za vetro park. A doticni Zoran Vasiljevic kao meteorolog ne bi trebao da se bruka svojim izjavama i insinuacijama o kradji drzave. A Nislije mogu da se pitaju u Nisu ali ne i u Aleksincu.

    • Nedovoljan vetar da bu bilo isplativo. A seča šuma i uništavanje ekosistema je takvo da bi stradala Sokobanja. Naravno, Vas interes naroda ne zanima, nego sano lični.

  3. Baš suprotno. Veliki vetrogeneratori su jeftiniji kada se gleda odnos cene izgradnje spram snage koja se dobija u kW. Oko 700€/kW za vetroelektranu spram 900€/kW za solarnu (veliku). S tim da je za solarnu elektranu potrebno i mnogo više zemljišta. A da li će vetroelektrana biti isplativa najviše zavisi od dostupnog vetra. Otprilike, ako nemaš 1/3 godine dostupan vetar u rasponu 6 – 25 m/s, vetrogenerator je promašena investicija.

  4. 118 vetro i solarnih „parkova„ , 192 rudnika ( najmanje 20 litijumskih ) su neoružajni oblik agresije na Srbiju.
    Sa finansiskog aspekta „zelena energija je PARAZIT.
    Sa energetskog aspekta GLUPOST koja nesme da postoji.
    Sa ekološkog aspekta AKCIDENT sa produženim trajanjem.
    Ali sa vojnog aspekta našeg neprijatelja PRAVA STVAR.

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Preostalo Vam je još karaktera.


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.