Niški profesor na listi najuticajnijih naučnika u svetu

autor: T.T.
151005897 1117587235346376 547758312234281030 n
Na prestižnoj listi Univerziteta Stanford; foto: screenshot/Departman za hemiju-PMF Niš, Fejsbuk

Na nedavno objavljenoj prestižnoj listi Univerziteta Stanford među 100.000 najuticajnijih svetskih naučnika za 2019. godinu našao se i profesor sa Prirodno- matematičkog fakulteta Niko Radulović. Iako su i ranije njegovi radovi prepoznati u određenim bazama, ističe da mu je ovo najznačajnija kvalifikacija za 16 godina, koliko je prošlo od kada je objavio prvi rad.

Stanfordova lista je kvalifikovala naučnike u 22 naučne oblasti, a jedno mesto za hemiju pripalo je niškom profesoru sa Departmana za hemiju na PMF.

Svake godine se formira lista za prethodnu godinu. To je nešto na osnovu većeg broja parametara koji se tiču ne samo broja objavljenih radova, citiranosti, citiranosti u okviru te godine, naravno sve to poredbeno sa ostalim ljudima koji se bave takvom oblašcu, odnosno takvim istraživanjima – objašnjava Radulović.

Da se i njegovo ime našlo među 45 naučnika iz Srbije, saznao je, kako kaže, slučajno.

150413760_446807836443654_1896348590617886422_n

Ja nisam ni pogledao koja je lista, a pre neki dan sam bio u Beogradu i koleginica me je pitala kada ću da je častim i tako sam ja to saznao. Nisam uopšte očekivao tako nešto, ja svakako ne radim sam. Deo sam jednog tima, ja sam vođa te grupe, skraćenica naša je OSA (Organska sinteza i analiza) i imamo puno mlađih saradnika – kaže Radulović.

Dodaje da njegovo ime na prestižnoj listi znači da radi nešto što je na svetskom nivou, ali i da mu laska što je sa svojih 40 godina rame uz rame stao sa predsednikom Srpske akademije nauke i umetnosti, čije je ime takođe objavio Univezitet Stanford.

Trenutno znači, jer ako bismo mi aplicirali za neki projekat koji je evropskog, međunarodnog tipa, svako bi rekao – dobro imate toliko i toliko objavljenih radova, ali šta to znači, vaši radovi nisu značajni. Međutim, kada se na osnovu svih tih parametara vidi da su vaši radovi u 2 odsto svetskih, onda vas drugačije posmatraju, u tom smislu znači i da možete da još napredujete – ističe on.

Pošto su uslovi na fakultetima u Srbiji, kako kaže, prilično oskudni i loši, kvalifikacija među najuticajnijim naučnicima još više znači i pruža mu, dodaje, vetar u jedra.


Više od 15 godina rada na Fakultetu i velika priznanja

Od 2005. godine pa do danas, Radulović ističe da je objavio oko 240 naučnih radova, pa su se i prethodnih godina njegovi radovi dobro rangirali.

Pre 8 godina je „Skopus“, jedna indeksna baza u okviru jednog od najvećih svetski izdavača, pravila pregled koji su najmlađi i najcitiraniji naučnici u okviru svojih oblasti i ja sam bio jedan od njih koji je bio iz Srbije – kaže Radulović.

151779012_229605362218844_4430405366753318255_n
Dodaje je i da je jednom bio među naučnicima koji su bili istaknuti po citiranosti u časopisu koji se bavi statističkom obradom podataka, ali da je, kako kaže, Stanfordova lista jedna od najprestižnijih koje postoje.

Sa te liste se koriste podaci za određivanje renomea Univeziteta, to utiče na status Univerziteta na Šangajskoj listi – navodi on.

Još dvoje profesora se sa niškog Prirodno-matematičkog fakulteta našlo na listi za 2019. godinu, ali navodi da je on jedini sa Departmana za hemiju.

Pored brojnih priznanja za rad, Radulović učestvuje i u pripremi srednjoškolaca za Međunarodnu olimpijadu, a kako kaže, svake godine imaju fantastične rezultate. Nada se da će se Olimpijada održati i ove godine u Japanu, pa da će đaci ponovo poneti neku od medalja.

Autor:
T.T.

Slični tekstovi

Komentari

13
  1. Sve čestitke profesore.!Ponos porodice,kolega,grada a i onih koji ovde traće slobodno vreme i ne znaju šta će sa sobom.Ovakvi ljudi nam trebaju.

  2. Sve čestitke pogotovo što znanje uvek treba ceniti i nagrađivati

  3. Svaka cast! Ovaj covek je najveca opasnost za lazne doktore nauka i za sektu koja vlada.

  4. Kad pre toliko uticaja mlad je čoveku pitanju da bi tako brzo steko jake uticaje ….realno…

    • O, nepismenosti, ima li ti leka !

  5. Gledajte ako možete da ga istisnete nekako, da nam ne kvari prosek.

  6. Bravo, mlad, pametan i uspesan i jos uvek u Srbiji. Steta sto se o njemu nista ne objavljuje u medijima. Verovatno jer to ne odgovara „eliti“ koja je

    • Zato su starlete, pevaljke i propaliteti iz rijality programa non-stop prisutni i o njima zaludjen narod sve zna! Normalno, divi im se, ovi sto se bave naukom, humanim poslom, deca koja osvajaju nagrade diljem sveta, ignorisu se ! Sludjena nacija, polako propada !

    • Tako je oduvek. Jednu generaciju iz gimnazije Bora Stankovic u medijima znamo iskljucivo po Zoranu Zivkovicu i jos par politicara. Niko nikada nije pomenuo da je samo jedno odeljenje iz te generacije dalo pet profesora univerziteta. Tacnije sest, jer je i njihov razredni doktorirao i postao profesor na fakultetu. To je „eliti“ nije zanimljivo…

  7. Molba za redakciju Južnih vesti da blokira korisnika Maru, na svim vestima iritira sa svojim komentarima koji vredjaju zdrav razum,dotočnoj je IQ 13.

    • Ignorisi Maru ako je ona uopste i zensko. Ili mnogo dobro troluje ili je kompletni idijot.

  8. Svaka čast prof. Raduloviću, ceo PMF zna da je od početka vanserijski hemičar.
    Ali bilo bi lepo da ste objavili imena i ostalih profesora koji su se našli na toj listi. Prof. Dijana Mosić, prof. Dragan Đorđević i prof. Ljubiša Kočinac.

    • Od gore pomenutih jedino PROFESOR EMERITUS Kočinac zaista zaslužuje da se nađe na listi. Ovo dvoje sebi veštački povećavaju citiranost tako što kao urednici naučnih časopisa traže od autora da ih citiraju da bi im rad bio objavljen

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.