Psi lutalice su u utorak napali dve Nišlijke i lakše ih povredili, navode u Hitnoj pomoći, a veliki broj građana, pišu mediji, putem društvenih mreža zbog toga traži da se u Nišu dozvoli eutanazija agresivnih pasa lutalica. Iako problemi ne jenjavaju, gradski većnik zadužen za komunalne delatnosti Igor Vojinović kaže da nema trajnog rešenja, ali da je pronađena lokacija za izgradnju novog prihvatilišta.
Umesto azila za pse gde bi se oni čuvali, a čija je izgradnja najavljivana bezbroj puta, većnik Vojinović kaže da se pregovara o novoj lokaciji za izgradnju nečega što bi ličilo na azil, ali ističe da se tu psi ne bi zadržavali dugo.
Takozvani azil bi u stvari trebalo da bude još jedno prihvatilište u kome će psi moći da borave najviše mesec dana, pojašnjava Vojinović, a nakon toga će ponovo morati da se vrate na ulicu.
Radi se o lokaciji koja se nalazi dole na izlazu iz grada, pored Kazneno-popravnog doma jedan deo, pregovaramo pa ne bih zvanično da pričam, jer je to zemljište koje je u vlasništvu države. Moramo da budemo svesni da taj azil ne rešava trajno zbrinjavanje pasa i on bi ustvari bio prihvatilište – objašnjava Vojinović.
Zbog zakonskih okvira, ali i Udruženja za zaštitu životinja, kaže većnik, ne postoji mogućnost da se psi u azilu čuvaju trajno.
Projekat i potrebna dokumentacija, dodaje, bi trebalo da bude završena do jeseni, a nakon toga će novac da obezbede ili kroz rebalans budžeta ili novim naredne godine.
Za ujede pasa Grad je prošle godine morao da izdvoji desetine miliona dinara, ja sad ne znam tačno, ali ogroman novac se daje na to. Recimo da bi sasvim pristojnu investiciju mogli da sprovedemo od tih kazni. To negde i jeste ideja, da se taj novac preusmeri u ove namene – kazao je Vojinović.
Umesto da se problem sa psima lutalicama reši na duže staze i da se pronađe način da se oni u azilu čuvaju trajno, plan i cilj je, kaže Vojinović, da se uz novo prihvatilište napravi i hotel za pse.
Tu bi vlasnici koji idu van grada i nemaju kome da ostave psa, mogli da ga dovedu i ostave na neko vreme. Primarna namena bio bi azil, ali biće tu i neka komercijalna ponuda, verovatno ćemo uvesti i frizera za pse, veterinarsku službu i drugo – dodaje Vojinović.
Prihvatilište koje već postoji kod gradske deponije, pojašnjava Vojinović, je nauslovno “za ovoliki grad” i kaže da je potrebno uložiti u veći objekat u kome će biti smešten veći broj pasa. Kaže i da se razmišljalo o proširenju tog objekta, ali da su došli do zaključka da je bolje rešenje novi objekat koji će biti dovoljno udaljen od naseljenog mesta, izolovan i da će to biti “pun pogodak”.
Predsednica niškog Društva za zaštitu životinja Svetlana Dejanović Avramović ističe da je rešenje za veliki problem sa psima lutalicama “komunalna inspekcija koja će vršiti popis svih vlasničkih pasa”. Izgradnja azila bi, dodaje, bilo sekundarno rešenje.
Grad je dao 30 miliona dinara za ujede, lažne ili prave ne ulazim u to, pa sigurno može da obezbedi besplatno čipovanje i sterilizaciju pasa i da ovlašćenja komunalnoj inspekciji. U celom svetu je ovaj problem tako rešen – kaže Avramovićeva.
I građani su neodgovorni, kaže, jer je više puta pozivala na besplatne sterilizacije na koje se niko nije javljao. Sterilizacija i čipovanje mora da postane obavezujuće, dodaje, ali i Grad mora da pomogne.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Lažna obećanja
Sve ovo što priča gospoda su već pokušali u Rumuniji (bacili velike pare), pa je Bukurešt ponovo imao 70.000 pasa lutalica, a čopori „sterilisanih“ pasa su rastrgli ćetvorogodišnjeg dečaka i jednu stariju ženu u kratkom roku. Sada je na snazi zakon (od 2013.god.) da se pas čuva 15 dana u azilu i posle uspavljuje i više nemaju probleme sa čoporima pasa.
koliko praznih seoskih domacinsta u okolini nisa ima, jedno moze grad da kupi zxa male pare i tamo da napravi azil za pse,
A hoćeš li ti da prodaš svoj roditeljski dom, da bi se u njemu napravio azil pse?
A,sta ocekivati od nesposobne i smusene gradske vlasti,ciji je eksponenent Vojinovic,koji tu zaluta,kao i kolege mu!Samo-„nemamo,ne znamo,ne mozemo,nemamo ingerencije,krivi su drugi…“
U kulturnim zemljama psi lutalice se cuvaju u azilu maksimum par meseci a onda ih uspavljuju.
Nigde nema da zive u azilu do kraja zivota ili da ih vracaju na ulice.
Ko ne veruje neka progugla.
U kojim to zemljama?
U Hrvatskoj, koja je član EU.Članovi 55. i 57. Zakona o zaštiti životinja propisuju rok od 60 dana, posle koga se životinje bez vlasnika usmrćuju. U Rumuniji takođe…
U Americi Nataša.
Zorane Jovanovic ipak niste upućeni do kraja. Recimo jedna od zemalja gde životinje žive do svog poslednjeg daha starosti, u koliko ih niko ne udomi, je Luxembourg.
koliko glumljenog znanja. u civilizovanim zemljama psi se cuvaju u azilu, kako bi se udomlili, sto se najcesce i desava (nije cilj uspavljivanje, vec udomljavanje). u civilizovaim zemljama ljudi ne izbacuju svoje pse na ulicu, vec ih brizno cuvaju i najcesce sterilisu. i kako se to sterilisani psi u ruminiji i dalje razmnozavaju? bezgresnim začećem?
Jeste, tamo je cilj udomljavanje. Ali ako ih ne udome za neki period uspavljuju ih
Probaj na ulici San Franciska da vidiš psa lutalicu a oni su najliberalniji grad u USA.
Koliko sam ja razumeo to novo privremeno prihvatiliste pored KP doma, moze da bude jedino kapedomsko streliste izm Nisave i Novog Sela. Tu je nekada davno postojala sluzba za negovanje i cuvanje zatvorskih pasa uglavnom su to bili vucjaci i sarplaninci.Ogromni psi koji su bili dresirani za cuvare u zatvorima. Koliko se secam tu i dalje stoje boksovi za pse koji naravno trebaju da se modernizuju.