Glasanje bez pokazivanja ličnih dokumenata, izmene u biračkim spiskovima na dan glasanja, kršenje tajnosti glasanja, višestruko glasanje na biračkom mestu, propagandi materijali u blizini biračkih mesta, neke od glavnih nepravilnosti izbornog procesa. Iz Nacionalne koalicije za decentralizaciju apeluju na građane da će reagovanjem na nepravilnosti očuvati integritet izbora.
Iako je glasanje glavna uloga građana, da bi postojala transparentnost i pravičnost izbornog procesa iz NKD-a ističu da građani moraju da prijave nepravilnosti.
Glasanje bez validnog dokumenta direktno krši pravila izbornog procesa naglašava Tadija Mitić iz Nacionalne koalicija za decentralizaciju iz Niša i dodaje da ova nepravilnost može ozbiljno ugroziti demokratske principe, te ističe potrebu za efikasnim merama nadzora kako bi se očuvala autentičnost izbornog procesa.
Kada govori o neregularnosti Mitić ističe i kršenje tajnosti glasanja, ali i propagadnih materijala u blizini izbornih mesta, što kako tvrdi, može uticati na slobodu izbora drugih glasača.
Zamisli da si na biračkom mestu i saznaš da je broj glasačkih listića u kutiji veći od broja ljudi koji su glasali. Ovo je ozbiljna nepravilnost koja može ugroziti pravilnost izbornog procesa. Primetite da u glasačkoj kutiji nedostaje kontrolni listić, a neki od članova biračkog odbora nisu prisutni tokom prebrojavanja glasova. Ovo može biti znak ozbiljnih nepravilnosti – kaže Tadija Mitić.
Prvi korak, kako ističe jeste da se obavesti birački odbror, te ukoliko oni ne unesu primedbu u zapisnik, građani mogu da podnesu formalni prigovor lokalnoj izbornoj komisiji.
Lokalna izborna komisija uobičajeno zaseda u zgradi opštine ili Grada. Ako birački odbor ne reaguje, važno je da se podnese formalni prigovor. Rok za podnošenje prigovora je 72 časa od zatvaranja biračkog mesta, odnosno od trenutka objavljivanja Zapisnika o radu biračkog odbora na sajtu RIK-a – kažu iz NKD-a.
Mitić apeluje na građana da dokumentuju nepravilnosti čim ih uoče, beležeći vreme, mesto i svedoke koji su prisustvovali i ističu da odgovornst građana ne prestaje kada napuste svoje biračko mesto, već da su aktivnost i angažovanje neophodni da bi svaki glas bio pravilno prebrojan i poštovan, čime će i doprineti očuvanju demokratije i pravednosti izbora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0