Iako se mislilo da su rešili problem zaostalih potraživanja pre nešto više od 2 meseca, kada su pristali na nagodbu i ponudu države da im se isplati po jedna prosečna plata u Srbiji, oko 400 radnika i poverilaca nekadašnjih propalih kuršumlijskih firmi ponovo se okupilo u skupštinskoj sali Opštine, odakle su najavili novi štrajk za 10 dana, koliko su dali rok i premijerki Ani Brnabić da lično dođe u Kuršumliju i razgovara sa njima.
U pismu koje su poslali premijerki obaveštavaju je o njihovom problemu, ali i daju rok da u narednih 10 dana dođe u Kuršumliju i lično razgovara sa njima o tome.
Ako premijerka ne dođe u predviđenom roku, stupićemo ponovo u generalni štrajk, sve dok se naši zahtevi ne ispune. Prisutni su iskazali svoje nezadovljstvo jer im još uvek nije isplaćena pomoć koja je obećana, a koju nisu tražili, već su tražili da im se isplate njihova potraživanja za koja poseduju svu sudsku dokumentaciju. Za 10 dana, ako premijerka ne dođe, mi nastavljamo gde smo stali pre oko 2 meseca, a štrajk će biti i radikalizovan i još masovniji, jer ćemo pozvati i ostale nezadovoljne građane Kuršumlije da nam se pridruže – kažu organizatori protesta.
Dodaju da su u pismu premijerku upoznali sa problemima koje imaju oko zaostalih dugovanja, da su čekali da se formira nova Vlada i da je sada istekao svaki rok za rešavanje njihovog problema.
Od marta ove godine radnici propalih kuršumlijskih firmi su protestovali, a jula ove godine je sada bivša ministarka privrede dolazila i obećala da će problem rešiti. U avgustu je obećano da će radnici dobiti jednu prosečnu platu u Republici Srbiji. Na kraju je ispalo da će radnici dobiti samo po 50.000 dinara, ali do danas oni još uvek nisu dobili i tu obećanu pomoć – kaže se, između ostalog, u pismu premijerki Brnabić.
Inače, radnici i poverioci kuršumlijskih firmi su od početka godine više puta najavljivali i započinjali štrajk, poslednji put avgusta, kada su, nakon dvodnevnog štrajka glađu, prihvatili ponudu države o isplati prosečne plate na ime pomoći.
Međutim, i tada su pojedini predstavnici štrajkača tvrdili da su radnici prihvatili ponudu uplašeni i ucenjeni od strane lokalnih funkcionera, iako je to mnogo manje od onoga što im se duguje.
Oko 920 kuršumlijskih bivših radnika propalih firmi „ŠIK Kopaonik“, Konfekcije „7. juli“, Zadruge „Budućnost“ i „Metalca“ na ime zaostalih plata i doprinosa za koje imaju izvršna sudska rešenja od 2004. godine država duguje oko 250 miliona dinara.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
A kadaće biti isplaćene zaostale zarade radnicima propalih niških preduzeća? Dokle više lažna obećanja,kakva je ovo država? I šta više čekamo nije mi jasno
Не чекате ви, радници, него они чекају думрете
„Najavili novi štrajk za 10 dana, koliko su dali rok i premijerki Ani Brnabić da lično dođe u Kuršumliju i razgovara sa njima.“Da li je moguce da ocekuju da ce hrvatica sa govornom manom i pameti curkes doci u tamo neku Bogu iza nogu Kursumliju da se obrati radnicima?Pa gde je ministar za rad?Postoji li drzava sem na papiru…ne vide da je drzava nasminkani mrtvac i vlasnistvo pojedinaca.