Okrugli sto o izazovima, mogućnostima, prilikama i podršci mentalnom zdravlju mladih u Nišu, biće održan u petak, 15. marta od 13 sati u Media i reform centru. Organizator je Džedajski pokret.
Iz Pokreta napominju da su potrebni zajednički napori omladinskih organizacija i nastavak procesa unapređivanja kapacitete Grada Niša u oblasti mentalnog zdravlja.
Na okruglom stolu govoriće načelnik Centra za promociju zdravlja Instituta za javno zdravlje Niš Čedomir Šargić, predsednica Društva za kognitivno-bihejvioralnu teoriju i praksu Ivana Vračkić, kao i predsednik Džedajskog pokreta Miloš Antić. Moderator će biti psiholog Ivan Topalović.
Prema definiciji Svetske zdravstvene organizacije, mentalno zdravlje ne predstavlja samo odsustvo mentalnog poremećaja već ono obuhvata stanje blagostanja u kojem svaka osoba ostvaruje svoj potencijal, nosi se sa svakodnevnim stresom života, stanje u kome može produktivno da radi i u mogućnosti je da doprinese svojoj zajednici. Mentalno zdravlje je osnova sposobnosti razmišljanja, osećanja, međusobnih odnosa i uživanja u životu.
Mnogi stručnjaci navode da je važan uslov za dobro mentalno zdravlje društvena prilagođenost, naročito u sredinama koje su pogođene konfliktom. U uslovima relativnog i apsolutnog siromaštva kao i opšte društvene nesigurnosti i neizvesnosti, mentalno zdravlje mladih bi trebalo da bude jedna od glavnih preokupacija društva.
Okrugli sto u Nišu organizuje se u okviru projekta „Unapređivanje mentalnog zdravlja mladih – koordinacija lokalnih i nacionalnih aktera 1.0“, koji sprovode Krovna organizacija mladih, Nacionalna asocijacija Kancelarija za mlade, OPENS, NAPOR i Savez izviđača Srbije, a finansira Ministarstvo turizma i omladine.
Podsetimo, Niš i Leskovac su među 10 gradova koji će od Ministarstva turizma i omladine dobiti ukupno 26 miliona dinara za projekte koji bi trebalo da unaprede mentalno zdravlje mladih.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0