U okviru mera za prevenciju nasilja razmatra se povećanje broja pedagoga i psihologa u školama rekao je ministar prosvete Branko Ružić danas u Nišu. Iz Sindikata prosvetnih radnika smatraju da je to neophodno jer je nasilje u porastu, a pedagozi ističu da im je potrebno „pojačanje“.
Iz Ministarstva prosvete kažu da su usmereni na prevenciji nasilja, i da će mere koje Radna grupa za prevenciju i sprečavanje nasilja predloži biti kombinacija prevencije i kažnjavanja. Ministar Branko Ružić kaže da upravo u cilju prevencije razmišljaju o povećanju broja pedagoga i psihologa.
Decu moramo vraćati sa stranputice, videćemo da u sklopu ovih mera podignemo broj pedagoga i psihologa što svakako može da pomogne u prevenciji nasilja. To će imati određeni finansijski efekat ali očekujem da će i Ministarstvo finansija imati razumevanja za tako nešto jer se radi o opštem društvenom interesu – istakao je Ružić.
Predsednik Sindikata prosvetnih radnika u Nišu Vladan Ćirić kaže da je neophodno povećanje broja stručnih saradnika, naročito u vreme kada je nasilje u porastu.
U mnogim niškim školama nemate oba stručna saradnika, nego imate ili pedagoga ili psihologa. Činjenica je da je njihov broj poslednjih godina opao, a uz to se broj prestupa i problema povećava. U ovom trenutku nam trebaju i psiholozi i pedagozi, čak i specijalni pedagozi koji će raditi na prevenciji nasilja – ističe Ćirić.
Vladan Ćirić navodi primer Prehrambeno-hemijske škole, gde on radi, koja ima pedagoga ali nema psihologa i ističe da je u seoskim školama ovaj problem naročito prisutan.
Pedagog u Gimnaziji “9. maj” Anita Spasić naglašava da, pored toga što u školi imaju i psihologa, stručni saradnici ne stižu da se posvete deci.
Smatram da je potrebno da svaka škola ima i pedagoga i psihologa u obe smene. Zbog svih opisa poslova koje radimo u toku dana, nekako najmanje pažnje poklanjamo savetodavnom radu sa učenicima. Imamo devet oblasti rada koji su obimni a sada je najvažnije da se posvetimo deci. Mi se trudimo da prioritet damo razgovoru sa učenicima – napominje Anita Spasić.
Spasić dodaje da u školi ima oko 800 učenika, po 400 njih u jednoj smeni, pa se često dešava da im odlažu razgovore za neki drugi dan.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Увођење педагога и психолога у школе имало је за циљ унапређење образовања и васпитања. Био је то експеримент који је у старту пропао. Уместо да буду десна рука наставницима, они су били и остали неко ко је изнад њих и од кога треба да се плаше. Ни ученицима нису били, нити јесу од неке користи, осим да их у свакој ситуацији штите попут адвоката. У Италији цео округ има само једног педагога.
Koje razmisljanje. Nemam reci. Zato ce nastavnici umesto da budu nastavnici sa pendrekom i elektrosokerima dezurati po skoli. Zaposlite kao prvo OBEZBEDJENJE koje ce brinuti o bezbednosti skole a ne dezurni nastavnici. Dezurni nastavnik ne sme i ne moze nista,samo je nemi posmatrac, vazduh koji ne zeli da izgubi posao ako reaguje.