O nezdravom vazduhu u Nišu nema javne rasprave, ali ima tribine u SNS-u

autor: J. Adamović
82057387 790559981356002 4124188710432407552 n
O kvalitetu vazduha građani se informišu na internetu; foto: JV-J. A.

Da je vazduh i dalje veoma nezdrav, a merenja kvaliteta posebno zabrinjavajuća tokom večeri i noći kada su preporuke da se ne izlazi iz kuće, Nišlije saznaju uglavnom preko stranih agencija koje objavljuju merenja. Dok se zabrinuta javnost informiše na internetu, Srpska napredna stranka za svoje članstvo organizovala je tribinu „Uticaj zagađenja vazduha na zdravlje ljudi“.

U Nišu tokom sezone nije bilo javnih rasprava o ovoj temi. Dok stručnjaci često odbijaju da govore javno – u svoja četiri zida, o zagađenju vazduha diskutovali su funkcioneri Srpske napredne stranke krajem novembra prošle godine.

81670198 845032852621383 8934861766274318336 n
Građani pitaju kako da se zaštite od nezdravog vazduha; foto: JV/Lj. Jocić

Među govornicima je bio i doktor Miško Živić, poverenik Saveta za nauku i tehnologiju SNS-a, koji je članovima i simpatizerima objasnio da izloženost zagađenju može da se poveže sa velikim brojem akutnih i hroničnih zdravstvenih stanja – od iritacija, do prevremene smrti.

Posebno su pogođene osetljive grupe stanovništva, kao što su trudnice, deca, stari i hronični bolesnici, a istraživanja su pokazala da izloženost zagađenom vazduhu u dužem periodu ima veći uticaj na pojavu bolesti, nego unošenje zagađene vode ili hrane – pojasnio je doktor Živić.

Takvi podaci sporadično se čuju i u javnosti, pa građani često pitaju da li bi trebalo da izlaze sa maskama ili, da li bi uveče uopšte i trebalo da izlaze iz kuće. Pitanja najčešće postavljaju na društvenim mrežama ili medijima.

82006639_2324666137824792_6297106686607884288_n
Niš i dalje jedan od gradova sa jako nezdravim vazduhom, građani traže da institucije reaguju; foto: JV-J. A.

Pri visokom stepenu zagađenja kakvo mi imamo u našem gradu konstantno preporuka je sledeća: Vazduh je opasan po zdravlje, zatvori prozore, ne izlazi napolje, ako izađeš nosi masku. Za sve to vreme, već dva meseca gradom se šetaju roditelji sa malom decom nemajući pojma čemu ih izlažu. Čija je to odgovornost? – pita čitateljka Južnih vesti.

Odgovor sa skupa u SNS-u, kako je objavljeno na sajtu stranke, jeste da je neophodno da se stručnjaci iz različitih oblasti uključe u rešavanje problema, kao i da se kreira politika smanjenja zagađenja, ali i da se građanima pruže pravovremene informacije o kvalitetu vazduha i merama zaštite.


Šta radi Radna grupa?

Takve mere i informacije trebalo bi da dolaze iz tela koje su članovi stranke koji su u vlasti već formirali.

83028715_598608477357501_3178357695476400128_n
Niš i dalje jedan od gradova sa jako nezdravim vazduhom, građani traže da institucije reaguju; foto: JV-J. A.

Radna grupa koja se bavi kvalitetom vazduha u Nišu osnovana je ove zime. Do sada su objavili da mere štetne čestice u vazduhu i prave Plan kvaliteta vazduha, dok se konkretna rešenja još čekaju.

Šta je do sada učinjeno da Nišlije lakše dišu zimi pokušala je da sazna i Marija Peternel, i to od Ministarstva zaštite životne. Odgovor je da Grad Niš nije odgovorio ni Ministarstvu šta je konkretno učinjeno.

U cilju adekvatnog sprovođenja zaštite i poboljšanja kvaliteta vazduha Ministrstvo je 1.11.2019. godine uputilo dopis jedinicama lokalne samouorave sa obavezama koje je potrebno da sprovedu u skladi sa Zakonom o zaštiti vazduha, a koje se odnose na donošenje planova kvaliteta vazduha i kratkoročnih akcionih planova. Zaključno sa današnjim danom još uvek nije stigao odgovor Grada Niša o preduzetim aktivnostima na ispunjavanju obaveza navedenih u dopisu Ministarstva – odgovorili su iz Ministarstva.


Kako napolje – sa maskom ili bez?

Novinari Južnih vesti su o ovom problemu pokušali da razgovaraju sa stručnjacima, a jedan od onih koji je prvo obećao odgovore pa odbio jeste i profesor Nenad Živković sa Fakulteta zaštite na radu, inače je jedan od 19 članova Radne grupe. Nakon mesec dana odlaganja, stigao je sledeći odgovor:

Zbog prezauzetosti nisam u mogućnosti da sačinim traženi tekst, molim Vas kontaktirajte druge eksperte u datoj oblasti – odgovor je profesora Živkovića.

Dok eksperti izbegavaju temu, za aktiviste i građane je nezaobilazna, jer često kažu da žive u gradu u kome se vazduh i vidi i oseća.

Jedan od najglasnijih već par godina kada je Niš u oblaku dima jeste bivši narodni poslanik Miloš Bošković, koji svakodnevno šeta sa zaštitnom maskom.

Prvi je reagovao i na to što se o problemu svih građana Niša raspravlja na skupu na kome su samo oni građani koji su članovi stranke. Njegov utisak jeste da je gradska Radna grupa netransparentna i smatra da treba da uključe javnost u svoj rad.

Ispašće ono „kad nećeš da rešiš problem ti napravi Radnu grupu za rešavanje problema“, to sad tako deluje. Meni se čini da će oni to da otaljavaju do proleća, a onda ćemo opet na sve da zaboravimo, jer će da se poboljša kvalitet vazduha – dodaje Bošković.

Takođe napominje da u zagađenim gradovima u okruženju, kao i u Užicu, ima dobrih primera na koje i Niš može da se ugleda, kao i da su neophodne debate o toj temi. Ipak, smatra da pomaka neće biti dok na problem ne ukaže vrh vlasti, koji je do sada zagađenje vazduha samo relativizovao.

Dok se čekaju konkretne mere, a Nišlije žive u uverenju da udišu vazduh koji je opasan po njihovo zdravlje, kako i piše pored obavljenih merenja kvaliteta, sinoćna su pokazala da je PM 2,5 čestica između 160 i 230 po metru kubnom. To je prekoračena količina sitnih čestica u vazduhu, pa je preporuka stranih agencija u toj situaciji je – ne izlazite napolje.

Slični tekstovi

Komentari

19
  1. Radimo na tome, radimo.. Sve je objasnio lepo moj drug Miško Živić. Odvojimo privatni život od profesionalnog, žene i porodice, kao stručnjak nema mu ravnog..

    • ? Ni levo ni desno, centar nikako. Maglovito, tmurno, ako se razumemo!

    • Poznajem i ja Miska i Sasu godinama, tacnije decenijama. Sasa i jeste strucnjak ali Misko, jedino sto znam da mu dobro ide od ruke je setanje dalmatinca…

    • Napre-dno!

  2. Šta napisati a ne biti ljut…

  3. Teško nama zato smo jedva čitavi

  4. trenutna zagadjenost 412
    ovo vise nije šala..

  5. SNS je na vlasti u Nisu od 2012 ako se ne varam sada je 2020 znaci 8 godina, Za 8 godina prstom nisu mrdnuli sto se tice zagadjenja, nisu ni povodom drugih stvari al sad to nije tema. Sad posto se digla halabuka daj da pravimo redne grupe. Realnost je ta da nece urditi nista kao i do sada sto nisu uradili NISTA!

  6. Zabranjeno je proveravati zagađujuće i smrtonosne efekte devetnaestovekovne tehnologije koju nam uvaljuju AV i njegova satrapija zarad svog ćara i po cenu života običnih ljudi. Zato se onaj Zvezdan ponaša kao bašibozuk i može da prosipa svoju pogan na novinare. Mora po zadatku da krije istinu. Zna se kako u svetu građani rešavaju ovakve probleme kada njih i njihove porodice uništava vlast.

  7. Mnogo bogatiji i razvijeniji gradovi ne mogu da rese problem zagadjenja a kamoli mi. Globalna klima se promenila, nema zime, nema prolece,nema sneg, nema mraz, nema vetar. Broj domacinstva koja loze se nije skoro nista povecao u odnosu na pre 20-30 godina a tad nije bio ovako zagadjen vazduh. I to pravljenje radne grupe je samo jos jedan nacin da izmuzu neki dinar iz budzeta i nista ne mogu da res

    • Broj domacinstva koja loze je sad pet puta veci nego pre osam godina.Pre nismo placali struju ili smo je krali svi su pored kotla imali i onaj na struju vezan na Djerdap direktno.Sad toga nema ili ima u mnogo manjem procentu a grejati se mora…zato je i ovolika kolicina dima.Da se razumemo nisam ljubitelj vlasti i ne branim nikog ali krivica njihova je u ovom slucaju sto mora da se placa struja.

  8. Против загађења ваздуха у Нишу „боре“ се нишка власт и Дирекција за јавни градски превоз, који су изабрали „Ниш-експрес“ да у наредних 7 година користи возила ЕУРО 3 која су сада стара преко 17 година (плус 7 година колико траје уговор). „Ниш-експрес“ је добио 72,4% а остали само 27,6% вредности Уговора (10.670.243.797,80 динара) у 7 следећих година. Монопол „Ниш-експрес“-а и загађење ваздуха

  9. Molim vas ne mlatite. Grejemo se na mazut, ugalj, drva i slicno. Uveli smo takse na vozila koja koriste tng (inace mnogo manje zagadjuje sredinu od dizela i benzina)! Kada se raspisuje tender za javni prevoz u kriterijumima nije predvidjeno da autobusi imaju npr euro 5 motore, nego mogu i na ugalj. Deponija se posle kise sliva po polju odakle jedemo povrce a celo leto gori …

  10. Gradjani trebaju kolektivno tuziti gradonacelnika i vecnike zbog necinjenja i ugrozavanja zdravlja i zivotne sredine

  11. U Nišu ne samo vazduh, nego kompletna životna sredina je ekstremno zagađena od 2012.

  12. Pale se gume, iverica i slicno, proverite firme koje prodaju ivericu na sta se greju, taj lepak iz iverice je otrov i smrdi,bila je firma u centru Nisa pored obdaništa i skole, kad zaloze zuti dim izlazio iz dimnjaka, svi se gusimo, prijavljivali ih svi ali niko nije reagovao, i sad se to radi lepo se vidi dim, znaci inspekcije tj inspektori su najveci krivci

  13. Treba narod da tuži gradonačelnika i vlast u Nišu za ne preduzimanje odgovarajućih zakonskih mera. I to je kažnjivo isto kao da si nešto loše uradio. Zato narode, presavijte tabak pa u sud!

  14. Nikog nije briga za zagadjenje, vec da sto vise uzme novac gradjanima. Najveci zagadjivaci smo mi sami, jer zbog ekonomske situacije primorani smo da koristimo drva i ugalj za ogrev posto je najjaftinije. Umesto da drzava omoguci besplatan prikljucak na gas i da subvencije za CG na gas, oni uvode takse… takodje topla voda iz Niske banje se moze grejati dobar deo grada, ali… ne ide im u prilog

  15. Oni su trenutno na vlasti mi ne vidosmo ni jednu javnu tribinu vezano za kvalitet vazduha u ovom getu!

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.