Koje su značajne razlike u broju zaposlenih prema polu u industriji, kako se kotiraju žene na tržištu rada, kakvi su izazovi žena u nauci, koji projekti motivišu mlade inženjerke, kao i kakav je razvoj i koja su iskustva uspešnih inženjerki razgovaraće brojne učesnice i učesnici konferencije Empowering Women in Engineering. Događaj je u petak, 29. novembra u Naučno-tehnološkom parku, a ulaz je slobodan.
Kontinuirana nedovoljna zastupljenost žena u inženjerskim oblastima i statistika koja pokazuje da je u našoj zemlji, posebno van glavnog grada, zastupljenost žena na poslovima inženjerstva neprihvatljivo manja u odnosu na muškarce „naterali su“ Chevening društvo i Chevening alumni iz cele Srbijena borbu.
Želimo da promovišemo decentralizaciju i ohrabrimo mlade inženjerke na jugu Srbije da razvijaju svoje karijere. Naš projekat ima za cilj da promoviše rodnu ravnopravnost u inženjerstvu tako što će se baviti značajnim razlikama u broju zaposlenih prema polu unutar različitih industrija u oblastima: mašinstva, elektronike, građevinarstva, saobraćaja, transporta, proizvodnje, IT industrije – kažu.
U Nišu će u petak, 29. novembra od 13 sati u VIP sali Naučno-tehnološkog parka biti održana konferencija Empowering Women in Engineering. Ulaz je slobodan.
Nakon uvodnih reči Sanje Milošević, rukovoditeljke projekta “Empowering Women in Engineering” predavanja će imati Edvard Ferguson, britanski ambasador u Srbiji, Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti i Katarina Mitrovski, lokalna ombudsmanka Grada Niša.
Reč će, potom, dobiti prof. dr Anđelija Tasić sa Pravnog fakulteta u Nišu, a tema je „Žene na tržištu rada, pravni okviri i društvena stvarnost“, a zatim će o ženama u nauci pričati dr Biljana Stošić, potpredsednica Women in Engineering Affinity Group IEEE sekcije Srbija i Crna Gora.
O osnaživanju žena i učešću u delatnosti opsluge vazduhoplova pričaće Ana Marojević, generalna menadžerka kompanije Menzies aviation, a Katarina Arambašić Pivić, urednica inicijative Inženjerka godine u Srbiji govoriće o projektima koji inspirišu i motivišu mlade inženjerke u Srbiji.
Na panel diskusiji „Razvoj karijere i iskustva uspešnih inženjerki u različitim sektorima“ govoriće Marijana Ilić, rukovoditeljka zemaljskog opsluživanja aerodroma Konstantin Veliki Niš, Jadranka Radosavljević, vodeća projektantkinja u oblasti zaštite životne sredine kompanije Elixir Group, Đina Stojiljković, menadžerka Sistema kvaliteta, audita i metoda kompanije Leoni i Svetlana Janjušić, liderka grupe odgovorne za proces farbanja ručica brisača kompanije Bosch, a moderatorka je Tatjana Perić, međunarodna ekspertkinja za ljudska prava.
Pre ove konferencije, odrađeno je pet radionica – poseta studenata i studentkinja Mašinskog fakulteta fabrici Leoni, razgovor eksperata za sajber bezbednost sa studentima i studentkinjama Elektronskog fakulteta, prezentacija Elixir group-e na Fakultetu zaštite na radu, obilazak aerodroma i razgovor sa predstavnicima kompanije Menzies aviation studenata i studentkinja Mašinskog fakulteta i prezentacija kompanije Bosch na Mašinskom fakultetu.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Kakve veze ima to što manje žena nego muškaraca bira da upiše neki od tehničkih fakulteta sa ravnopravnošću polova?
@Dexter : To valja istražiti… bez tendera , preko 56 projekata !
Kakve budalaštine.
A kome da se ẓ̌ale muškarci sto je 70% žena lekara i sto kao i ove koje se opredele za tehniku bllage veze nemaju u praksi?
Sve moja do moju.Sve menadžerke, liderke, rukovoditeljke, a ja to kažem:švalerke, snajke ili članice stranke.Tako se napreduje u Srbiji.