Obnova srednjovekovnog Kurvingrada prvi korak ka turizmu – raspisan tender za izvođača radova

autor: T.Tasić
640px Srednjovekovni grad Koprijan Kurvingrad
Koprijan - Kurvingrad; foto: Zoran Radosavljvić-wikimedia commons

Srednjovekovno utvrđenje Kurvingrad, odnosno Koprijan koje se nalazi u selu Malošište u opštini Doljevac u narednom periodu će biti obnovljeno, jer je Zavod za zaštitu spomenika raspisao tender za radove na konzervaciji, sanaciji i restauraciji ovog nepokretnog kulturnog dobra od velikog značaja. Ovaj potez je, kako navode iz te ustanove, prvi korak ka turističkoj prezentaciji i očuvanju istorije.

Grad potiče iz 14. veka, a podigao ga je Nenad, sin kaznaca Bogdana, za vreme vladavine kneza Lazara. Iako spada u kulturna dobra od velikog značaja, srednjovekovno utvđenje je sada nepristupačno kako za turiste, tako i za istraživanja.

Međutim, takva situacija bi trebalo da se promeni u skorije vreme. Zavod za zaštitu spomenika Niš je raspisao tender za obnavljanje tog utvrđenja, a rok za podnošenje ponuda je do četvrtka, 14. oktobra.

Cilj projekta sanacionih i konzervatorsko-restauratorskih radova, kako piše u tenderu, na kulama istočnog bedema srednjovekovnog utvrđenja Koprijan kod Doljevca je preventivna zaštita, statička stabilizacija, restauracija nedostajućih zidnih struktura kula nastalih mehaničkom razgradnjom donjih zona iznad temeljnih oslonaca.

I prvi koraci na prezentaciji za potrebe turističke eksploatacije i uključivanje u održive privredne tokove doljevačke i niške regije i Republike Srbije, ovog izuzetno atraktivnog i značajnog nepokretnog kulturnog dobra – navodi se u dokumentaciji.

Konzervator Goran Radosavljvić navodi da je ovo tek prva faza u kojoj će se raditi samo hitni radovi da bi sprečili dalje njihovo propadanje. U budućim kampanjam, dodaje, biće arheološka istraživanja na tom prostoru.

Njegov značaj je u tome što je to jedan od srpskih srednjovekovnih gradova. U smislu turističke ponude on još neće biti tako primamljiv i ineresantan, jer pristup njemu još nije najbolje uređen, jer je to do sada bilo utvrđenje koje nije tretirano na pravi način i nije ni štićeno ni održavano – dodaje.

Od uvođenja u posao, radovi bi trebalo da budu završeni za mesec dana, ali ističe da sve zavisi od vremenskih uslova. Kako piše u tenderu, vrednost radova je 2.820.833 dinara.


(Ne)zaboravljeno kulturno dobro

Ostaci srednjevekovnog utvrđenja Kurvingrada ili Koprijaan nalaze se na vrhu brda koje pripada obroncima planinskog venca Seličevica, desno od putnog pravca Leskovac- Niš i desno od toka Južne Morave. Od centra Niša udaljeno je 12 km, od varošice Doljevac tri. Sa platoa tvrđave pruža se veličanstven pogled na Kurvingradski tesnac kroz koji protiče Južna Morava.

Tvrđava ima izuzetan strateški položaj, u opisu u dokumentaciji piše da je kontrolisala i štitila putni pravac koji je od Niša vodio na jug. Osim spomenutog natpisa, grad se u istorijskim spisima prvi put pominje u žitiju despota Stefana Lazarevića koje je pisao Konstantin Filozof.

Utvrđenje je pod tursku vlast palo 1451. godine. Posle Turaka, pa sve do dvadesetih godina 20. veka, ruinirana tvrđava je bila pozajmište, odnosno majdan kamena za gradnju profanih objekata stanovnika okolnih sela.

Za vreme Prvog svetskog rata bila je i poslednja upotreba utvrđenja u vojne svrhe, kada ga je zaposela nemačka komanda i nakon čega je najviše stradalo.

Autor:
T.Tasić

Slični tekstovi

Komentari

19
    • Pa valjda tebe pitali prvog Perice,nije valjda da ovde u komentarima podrzavas!Ne razumem stvarno da su pokrenuli nesto,a da tebe prvog nisu obavestili…hmmm…sumnjivo mi to Perice,nesto mozda mute…

  1. a ova naša samo gleda kako da ućare članovi njene šire porodice i ona.
    Vreme je da zahtevamo promenu izbornog sistema i direktne izbore odbornika, predsednika opštine, gradonačelnika i poslanika.

    • ПреСедник такође отишо на егзотично летовање кад је требала да буде истрага за корупцију у општини.

      ХМММММММ?? D:

  2. Kao prvo, Koprijan je utvrdjenje jos iz doba Rima. imate i rimski put u blizini kao i crkvu-zemunicu, sada pravoslavnu.
    Kao drugo, molim vas da nista ne petljate, cega god ste se dohvatili unisteno je. Vekovima stoji tako, ne morate i to zbog profita i tendera da unistite.

  3. bez brige obnovili smo mi to odavno a i prosirili dobrano.

  4. Pozdravljam ideju da se izvrse preventivni radovi koji ce spreciti dalje propadanje Koprijana. Tom prilikom ce mozda biti i novih otkrica iz nase davne proslosti.

  5. Treba obnoviti sve ali se plasim da ce izgledati kao tvrdjavski most… ima da svetli u sve boje sigurno…

    • Treba angazovati i iste majstore koji su onako skockali trg i most, ima da poprave zidine da izgledaju kao da su iz praistorije. Mozda su vec agazovani, neko je sredio instalaciju za osvetljenje, verovatno je bagerom iscupao kablove… Inace, pogled sa tvrdjave je prelep

  6. Svaka čast. Bilo bi lepo da se komplet obnovi i zaštiti, ali obzirom na situaciju dovoljno je i ovoliko za početak. Nadam se da će posao dobiti stručna firma, da ne napravi veću štetu.

  7. Da li ćete isto da obnovite i restaurirate, kao što ste i Nišku tvrdjavu…ili?

  8. Naziv je po ugarskom kralju Matiji Korvinu, ali narodu je lakše bilo da to poveže sa stvarima koje su mu bliske.

    • Врло честа, али апсолутна заблуда! Име града је Копријан, а Курвинград је народно, доста касније име и нема никакве везе са овим угарским краљем.

      • Nema potvrde da je Korvin/Kurvingrad sazidan na temelju Koprijana. Pretpostavlja se da je Koprijan sazidan na temelju antičke naseobine, ali je na početku turskog osvajanja do temelja uništen.
        U slučaju nedostataka istorijskih činjenica posežemo za jezičkim, odnosno etimološkim pretpostavkama, a ne postoji očigledna veza između Koprijan i Kurvin, da postoji išla bi preko Korvin.

  9. Da pogađamo, ko će da dobije posao?
    Evo ja pogađam da će to da dobije firma predsednika opštine Doljevac!
    Ima li neko drugačije da misli?

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Preostalo Vam je još 450 karaktera.


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.