
Građani treba da znaju da imaju pravo na besplatnu pravnu pomoć i da mogu da se obrate svojoj Opštini, gde su dužni da im pruže informacije, upoznaju iz sa Zakonom i pruže besplatnu pravnu pomoć, poručili su iz Ministarstva pravde. Oni su u Oficirskom domu održali obuku zaposlenima u jedinicama lokalne samouprave Niša i okolnih obuka koji građanima tu pomoć treba da pruže.
U dosadašnjoj praksi, najčešće nam se javljaju građani kojima je potrebna pomoć u slučajevima porodičnih sporova, nažalost nasilja u porodici, imovinskih sporova i slično. baš je šaroliko. Građani u jedinicama lokalne samouprave dobijaju besplatnu pravnu podršku i dosta postupaka ze završilo na taj način. Znači ponekad je dovoljan savet, ali ima slučajeva kada nekim licima treba zatupanje pred sudom i sločno – ističe Božović.
Svi ljudi imaju pravo da se pojave i provere status svog zahteva. Ne samo 13 ranjivih grupa koje je zakon prepoznao, već i ostali koji stupanjem u bilo kakav pravni postupak spadaju ispod granicesiromaštva. Građani treba da znaju i ko u njihovoj Opštini ima mogućnost im da informacije i besplatnoj pravnoj pomoći, ali svakako treba da budu ohrabreni da da odu u Opštinu – kaže Ružičić.
Pravni savetnik u Komitetu pravnika za ljudska prava Yucom Dragiša Calić kaže da će građani dobiti makar informaciju kome treba da se dalje obrate ako ne dobiju pravnu pomoć.
Ako su privredni sporovi i prekršaji tada zakon isključuje pružanje besplatne pravne pomoći, ali ona nije isključena za veliki broj oblasti i građani mogu da se obrate makar za informaciju – ističe Calić.
Paralelno sa kampanjom “Imaš pravo” organizovana je obuka u Oficirskom domu na kojoj su prisustvovati diplomirani pravnici zaposleni u jedinicama lokalne samouprave Niša i okolnih gradova i opština, ovlašćena lica za odlučivanje o zahtevu za odobravanje besplatne pravne pomoći, kao i lica zaposlena u odeljenjima za budžet i finansije.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Kakva je ovo država? Zar da kursadžije daju pravnu pomoć?
Aaaahahahhaahahhaaaahahahahaaaaaa!!!!!
Kad se SVI oni prvo nauče ljubaznoj, pristojnoj i vaspitanoj komunikaciji sa klijentima- onda mogu dalje. Niko od njih još nije skapirao da na šalterima sa strankama ne smeju da se brecaju kao kod kuće sa svojim ukućanima.
To nije obuka za suzbenike koji bi trebalo da pruze pravnu pomoc vec obuka za sluzbenike koji dobijaju dozvolu da mogu da odluce po zahtevu za odobrenje beslatne pravne pomoci ( prethodne licence su istekle).
Uprava grada i gradske opstine pruzaju pravnu pomoc od stupanja na snagu Zakona o besplatnoj pravnoj pomoci.Pravnu pomoc u Nisu pruzaju diplomirani pravnici sa radnim iskustvom preko 10god