Svi zainteresovani pravnici, novinari i studenti mogu se prijaviti za obuku Odbora za ljudska prava Niš (CHRIN), gde će imati priliku da steknu znanje i veštine za praćenje reforme pravosuđa.
Pravnici i novinari, kako navode iz CHRIN-a, imaće priliku da nauče kako efikasno istraživati i analizirati podatke, kao i kako kritički pristupiti informacijama.
Reforma pravosuđa u Srbiji ostaje jedna od najvažnijih tema u javnosti, a ključni akteri u praćenju ovog procesa su pravnici i novinari. Njihova uloga u osiguranju transparentnosti, odgovornosti i pravičnosti ovog procesa ne može se preceniti – kažu iz CHRIN-a.
Ističu da je reforma pravosuđa važna zarad obezbeđivanja nezavisnosti sudstva, smanjenja korupcije i osiguranja prava građana na pravično suđenje, kao i da put ka potpunoj reformi zahteva stalno praćenje, analizu i transparentnost.
U tome, dodaju iz Odbora za ljudska prava, novinari i pravnici imaju posebno važnu ulogu – pravnici u interpretaciji zakona, zastupanju stranaka i obezbeđivanju poštovanja pravnih standards, a novinari u čuvanju javnog interesa i istraživanju.
Novinarsko izveštavanje može osvetliti nedostatke ili uspehe reforme pravosuđa. Njihova uloga u informisanju građana o napretku i izazovima reforme ne može se prevideti – navode iz Odbora.
I studenti završnih godina prava i žurnalistike moći će da se uključe u praćenje i analizu reforme pravosuđa putem obuke.
Iz CHRIN-a kažu da će im ona pružiti dublji uvid u ključne aspekte reforme, pomoći da razumeju njen značaj za društvo, da se upoznaju sa promenama koje se uvode, da nauče da kritički analiziraju zakonske promene, da razviju veštine komentarisanja i da se povežu sa stručnjacima, aktivistima i drugim studentima.
Ova obuka vam pruža priliku da se aktivno uključite i doprinesete napretku našeg društva kroz konstruktivan dijalog i informisane akcije. Uvereni smo da će vaše učešće doprineti dubljem razumevanju reforme pravosuđa i osnažiti vas da budete aktivni članovi pozitivnih promena u našoj zemlji – poručuju iz Odbora za ljudska prava.
Zainteresovani pravnici, novinari i studenti mogu se prijaviti za obuku preko linka.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Mogu oni da uče nekoga, samo ako su napisali jedno rešenje, presudu, vodili glavnu raspravu ili pretres.Ja mogu njih da učim jer imam pravosudni ispit i 27 godina rada, posle polaganja ispita.
Pa znanje i kontrolu prabodudja to nikom ne treba.Pravosudje katastrofa,Sporovi traju pa cak i tasrarevaju.(Gde je razumni rok). Korupcija samo takva
Sve je farsa, dok su sudije u vezama sa advokatima kriminal će da cveta.
Nisam znao da u ovoj zemlji postoji pravosudje…za korupciju sam siguran da postoji,vidjam rezultate svakodnevno kad izadjem u grad…
U Srbiji je posle Broza, sve farsa osim rodenja i smrti jer u Tim događajima ne učestvuju moralno izopačeni Srbi.
VUČIĆA ZASLUŽUJU JOŠ 200 GODINA dok se etički i civilizacijski ne upristoje kao ostali narodi u Evropi.
Kao najpokvareniji I najsamoživniji narod u Evropi imaju danas život koji apsolutno zaslužuju