Ubuduće bi Niš trebalo da ima jednistvenu Gradsku upravu, sa jednim načelnikom i 13 sekretara koji će biti zaduženi za posebne oblasti u funkcionisanju Grada.
Sekretarijati će zameniti dosadašnje uprave kojih je bilo 11. Kao poseban sekretarijat funkcionisaće i Zaštita životne sredine koja je do sada bila u sklopu Uprave za privredu, kao i Sekretarijat za inspekcijske poslove koji je bio u sklopu Uprave za imovinu.
Mnogo se napora i finansija izdvaja za zaštitu životne sredine jer moramo da dostignemo neke standarde u smislu približavanja zemljama EU. Na osnovu nekog našeg zapažanja u prethodnom periodu, smatrali smo da je potrebno radi efikasnosti inspekcijskog nadzora izdvojiti i to u poseban sekretarijat – kaže zamenik gradonačelnika Miloš Banđur.
Suštinska razlika u organizovanju Gradske uprave je, kako kaže predsednik komisije za izradu nacrta odluke o organizaciji uprave Niša Ljubiša Janić, to što će biti mnogo manje funkcionera.
Sada status službenika na položaju imaju samo načelnik i zamenik uprave, svi ostali su izvršioci. Imaće koeficijent viši od ostalih zbog obaveza i odgovornosti koje imaju, ali su ipak izvršioci. Po novom Zakonu o zaposlenima u jednicama lokalne samouprave nema više funkcionera – objašnjava Janić.
Osim toga Upravu će činiti 4 službe – za poslove načelnika, za zajedničke poslove koja će obavljati tehnički poslove, održavanje objekata i logistiku.
Postojaće i Služba za informatičko-komunikacione tehnologije, a predviđena je i Služba za javne nabavke koja će, kažu, sprovoditi objedinjene javne nabavke za čitavu upravu.
Ova služba biće formirana sa tendencijom da kasnije preuzme javne nabavke za ustanove i javna preduzeća. Smatramo da će centralizovane javne nabavke štedeti sredstva – ističe Janić.
Ukoliko je, dodaju. za regulisanje neke oblasti potrebno više samotalnosti u okviru sekretarijata postojaće centri i kancelarije.
Gradska uprava će biti manja i sažetija nego do sada. Mogućnost povećanja broja izvršilaca na račun onih koji upravljaju je ovde prisutna pa očekujemo veću efikasnost u radu i bolju kontrolu – dodaje Banđur.
Ko će biti načelnik Gradske uprave, a ko će voditi sekretarijate još nije poznato, jer kako je rečeno na sednici Veća, o personalnim rešenjima nije bilo govora jer, između ostalog, nije usvojen Zakon o platama.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Možete da obrćete kako hoćete. Sa Lombrozom, Bandjijem, Guskom i sličnima sreće nema.
gde baš taj nesrećni broj
Vrti-suci,ostaje sve isto!Naznalice,neradnici,apartcici,cerke i sinovi zaposljeni na vezu,budzetski paraziti,bahatlije…Ovakvu glomaznu,nekoherentnu,prevazidjenu Upravu,finansijski ne bi izdrzali i mnogo bogatiji evropski gradovi!I