
Odluka o javnim raspravama, koju je kreirala niška Opština Palilula, trebalo bi da znači da će se građani više pitati o raspodeli budžeta, odnosno o tome kako će njihov novac da bude potrošen. Usvojena je na Opštinskom veću i spremna je za Skupštinu Opštine, koja bi trebalo da bude održana u prvoj polovini septembra.
To bi podrazumevalo da stanovnici Palilule svoje predloge o budžetu mogu da daju u Opštini i da njena vrata za njih budu otvorena.
To praktično znači da gradska opština nema sve one nadležnosti i kompetencije koje imaju jedinice lokalne samouprave. Samim tim i ne mogu da učestvuju građani u donošenju mnogih odluka koje ta gradska opština i ne donosi, donosi ih opština i grad, ali ne i gradska opština – objašnjava Dimitrijević.
Kaže da su stručnjaci pomogli da se dobiju dve mogućnosti za učešće građana. Prva je takozvana obavezna javna rasprava, kada je reč o statutu, budžetu i važnim finansijskim i planskim dokumentima.
Druga mogućnost je fakultativna javna rasprava, kada građani mogu sami, ako imaju makar 100 potpisa, da pokrenu inicijativu da se neka odluka stavi na dnevni red Opštinskog veća i Skupštine Opštine.
Dakle, mi možemo za sva pitanja koja smatramo da su važna da predložimo kroz jednu inicijativu u skladu sa Odlukom da se ona donese kao dokument ili da se recimo već postojeći akti izmene da bi se prilagodili potrebama i interesima građana – navodi Dimitrijević.
Kroz izradu Odluke o javnim raspravama nastala je ideja, dodaje Rančić, da se uspostavi i Institut zelene stolice. To znači da predstavnici organizacija civilnog društva mogu da prisustvuju sednicama Opštinskog veća i Skupštine Opštine.
Naravno, tu nemaju pravo glasa jer tu imaju samo odbornici, ako pričamo o Skupštini ili članovi Opštinskog veća, ako pričamo o Opštinskom veću, ali mogu da aktivno učestvuju u debati, da daju predloge, inicijative, što je još jedan korak unapređenja u demokratiji koja je zasnovana na učešću građana – napominje Rančić.
Želimo da postignemo što veći efekat. Međutim, ne možete očekivati od građana toliku aktivnost. Ima tu aktivnijih, neki su neaktivniji, ali očekujem da ovaj efekat bude puniji od nevladinog sektora, od organizacija civilnog društva, da oni svojim idejama uzmu aktivno učešće u kreiranju opštinske politike – poručuje Vučković.
Inače, idejni tvorci očekuju da javna rasprava o budžetu Palilule za narednu godinu bude u skladu sa ovom Odlukom.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Ovo je primer da je Niš mali za pet opština, daj nešto da radimo da opravdamo postojanje, a one samo služe za udomljavanje i parazitiranje poslušn