OEBS: Ekonomska i zdravstvena kriza izazvana epidemijom utiče i na trgovinu ljudima

ilustracija kosta JV
Evropski dan borbe protiv trgovine ljudima obeležava se u ponedeljak, 18. oktobra; Ilustracija; Foto: A. Kostić

Pomoći nezaposlenima, produžiti privremene dozvole boravka migrantima i tražiocima azila, obezbediti pristup sigurnom smeštaju, ojačati saradnju policije, tužilaštva i sudova – neke su od preporuka OEBS-a koje bi mogle da spreče da kriza zbog virusa korona ne postane i kriza trgovine ljudima u mesecima koji dolaze, prenela je Lokalna mreža za borbu i prevenciju protiv trgovine ljudima u Vranju, koja je i usvojila sve preporuke.

Kako kažu iz OEBS-a, uticaj krize na trgovinu ljudima je duboko zabrinjavajući, a ranjivosti će se tek sjediniti u nedeljama i mesecima pred nama.

Zajednice moraju da planiraju još jedno moguće izbijanje epidemije kasnije ove godine i da osiguraju sredstva pomoći, programe zaštite i da istrage i sudovi funkcionišu tokom budućih mera izolacije – kažu iz OEBS-a.

Takođe, treba pomoći nezaposlenima jer bi to sprečilo da oni koji su pogođeni ekonomskim uticajem krize, uključujući i neregistrovane radnike, ne padnu u ruke trgovaca ljudima, a migrantima i tražiocima azila, kažu iz OEBS-a, treba odobriti i produžiti privremene dozvole boravka.

Kako je kupovina seksualnih usluga veštački onemogućena kao rezultat izolacije, inkluzivni programi koji osiguravaju podršku mogu biti moćan alat za prekid ciklusa eksploatacije i jačanje puteva za izlaz iz lanca trgovine ljudima, pružajući pravu alternativu onima kojima je to potrebno – navodi se u preporukama.

Neke od preporuka su i da se omogući onlajn podrška žrtvama trgovine ljudima kako bi se sprečio njihov povratak u lanac trgovine ljudima i ojačaju telefonske linije za prijavu nasilja u porodici, zlostavljanje dece, uključujući i ono putem interneta, kao i prijavu trgovine ljudima.

Nastaviti sa ulaganjem u programe rehabilitacije, kako bi se smanjio rizik od odustanka onih koji su preživeli iskustvo trgovine ljudima i koji su već u tranziciji, od pružanja mera zaštite, jer sada rizik posebno raste zbog nepovoljne ekonomske situacije – preporučuju iz OEBS-a.

Po ukidanju mera izolacije, smatraju u OEBS-u, policija, tužilaštvo i inspekcija rada bi trebalo da budu spremni na porast različitih oblika trgovine ljudima, posebno na zloupotrebu interneta jer će se trgovci ljudima verovatno okrenuti eksploataciji na mreži, a poljoprivreda je zbog letnje žetve područje koje treba sa posebnom pažnjom nadgledati.

Iz Lokalne mreže u Vranju navode da su preporuke posebno korisne imajući u vidu da na lokalnom i nacionalnom nivou predstoji donošenje planova za sprovođenje Strategije prevencije i suzbijanja trgovine ljudima, posebno ženama i dece.

Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

1
  1. Još nam to fali

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.