Skoro 3 godine nakon što je započeta rekonstrukcija zgrade nekadašnjeg “Oficirskog doma” i Doma mladih, radovi su završeni i ona će biti otvorena sutra, i to izložbom grafika poznatog francuskog umetnika Anrija Matisa.
Iako je prvobitno najavljeno da će obnova ovog značajnog istorijskog objekta trajati 80 dana, rokovi su stalno pomerani, a godine prolazile. Napokon se vrata “Oficirskog doma” otvaraju za posetioce, ali, što je pomalo neobično za naše prilike, nije najavljeno pompezno svečano otvaranje.
Iz Grada Niša nije zasada najavljena svečanost otvaranja, dok su mediji obavešteni o početku funkcionisanja ovog objekta kroz poziv za izložbu koji je prosledila Galerija savremene likovne umetnosti.
Obaveštavamo vas da je u petak 22. aprila sa početkom u 19 sati u zgradi nekadašnjeg Oficirskog doma, otvaranje izložbe grafika iz ciklusa „Džez“ Anria Matisa – navodi se u pozivu Galerije.
U Direkciji za izgradnju grada potvrđuju da je rekonstrukcija kompletno završena i da je tehnički prijem u toku poslednjih dana.
Gradonačelnik Niša Zoran Perišič kaže da su svi radovi završeni još krajem prošle godine, a da je potom prostor opremljen. Napominje i da su rešeni svi problemi sa izvođačem, odnosno da mu je sve isplaćeno.
Perišić kaže da će pravljanje ovom zgradom najverovatnije biti povereno Upravi za kulturu.
Moja ideja je da Uprava za kulturu bude glavni nosilac aktivnosti u Oficirskom domu. Dosta ustanova je tražilo da njime upravljaju, ali verujem da je Uprava nalogičniji izbor – kaže gradonačelnik.
Podsetimo, radovi su otpočeti 21. avgusta 2013. godine, uz plan da posao bude završen do 10. novembra. Krajem septembra je postalo jasno da će rok biti probijen, pa je kao nov postavljen 31. decembar.
Međutim, nekoliko dana pre kraja godine je objavljen novi datum – 1. mart 2014. godine. I taj rok nije ispoštovan, a radovi su prekinuti pošto Ministarstvo i Grad Niš nisu isplatili dug izvođaču koji ih je zbog toga tužio.
Zgrada Oficirskog doma izgrađena je 1890. godine kao privatna kafana „Bulevar“, u kojoj su nastupale putujuće pozorišne družine, pevačka društva i vojni orkestri.
Tokom 1914. i 1915. godine, kada je Niš smatran „ratnom prestonicom Kraljevine Srbije“, u njoj je zasedala Narodna skupština.
7. decembra 1914. godine u toj zgradi je, na predlog tadašnjeg predsednika Vlade Nikole Pašića, usvojena čuvena „Niška deklaracija“.
Od 1903. do 1941. korišćena je kao Oficirski dom jer je Komanda grada otkupila kafanu.
Pod zaštitom je države kao „spomenik od velikog značaja“, što ovu zgradu stavlja u rang sa niškom Tvrđavom.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Moja ideja je da Uprava za kulturu bude glavni nosilac aktivnosti u Oficirskom domu. Dosta ustanova je tražilo da njime upravljaju, ali verujem da je Uprava nalogičniji izbor – kaže gradonačelnik.
Eeeeej, Uprava je gradsko ministarstvo za kulturu i ne organizuje programe. Znaju li čelnici grada(pa i „najčelniji“ medju njima) osnovne pricipe fukcionisanja institucija?!!!!!!!!!!
Otkud bi on to znao? Kad mu kultura zatreba on konsultuje pešterca.
Nije li av, av, otvorio Dom još prošle godine ?