Prema procenama nadležnih iz poljoprivredne službe, oko 3.000 jagnjića u Pirotu je spremno za prodaju, a stočari su u problemu jer nemaju kome da ih prodaju. Iako je ministar poljoprivrede za RTS rekao da će se pirotska jagnjad plasirati na tržište Emirata, u ministarstvu još nemaju konkretne informacije kada će to biti.
Zbog vanrednog stanja ugostiteljski objekti ne rade, pa restorani i pečenjare ne potražuju meso od domaćih proizvođača, a u pirotskom kraju stočari imaju najviše problema sa prodajom jagnjadi.
Tradicionalna okupljanja oko Uskrsa i 1. maja ove godine će biti redukovana, pa je i potražnja od građana stala.
Zoran Ćirić iz sela Krupac kod Pirota kaže da je potrebna pomoć države.
Niko više neće da otkupi naše jaganjce, nikoga to ne zanima. I oni koji hoće, snizili su cenu, koriste ovu situaciju da nas još više osiromaše. Ako se ništa ne reši, besplatno ćemo poklanjati jaganjce, kukuruza i hrane više nemamo, pa bolje i to nego da ih gledamo kako crkavaju od gladi – kaže Ćirić.
Proma procenama poljoprivredne stučne službe, trenutno ima od 3.000 do 3.500 jagnjadi na prodaju, a ministar poljoprivrede Branislav Nedimović rekao je za RTS da će država pomoći pirotskim stočarima.
Moram da se zahvalim našim prijateljima iz Ujedinjenih Arapskih Emirata koji će preko Al dahre (kompanija iz Emirata koja je otkupila beogradski PKB, prim. aut.) otkupiti jaganjce, goveda i plasirati ih na njihovo tržište. Radimo na tome i očekujem da od nedelje već krenemo sa tom aktivnošću. Takođe, u domaćim marketima će biti u najvećem broju jagnjad koji su poreklom iz Srbije – rekao je Nedimović.
Dodatne detalje kada će krenuti otkup i kako će se on organizovati nemaju u Ministarstvu poljoprivrede, a pirotski stočari se nadaju da to nisu prazne priče i preko lokalne samouprave nude stoku i domaćim klanicama.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
А овце се већ одавно продале Емиратима !
Samo nas vi utepujte, posle vam DJAVO kriv a ne vi.
Počeće da ih otkupljuju kada težine jaganjaca pređu preko 35kg kako bi snizili cene,jer ih tek tada niko neće hteti,a treba brdo hrane. već sad nude 230dinara nakupci. O svinjskoj kugi više niko i ne priča. Mada kola priča po selima da je to izmišljeno jer su trebali iz države da obezbede količinu svinjetine za kinu a da nisu mogli pa na ovaj način su se povadili. Naravno ispod cene.
Kad jaganjci utihnu
Sramota, velika sramota! U beogradskim supermarketima se prodaju sarplaninska jagnjad, a ne pirotska. Da li je to poruka Vlade građanima Srbije da kupuju domaće? Dok ta Vlada skuplja kajmak na prodaji stranog, makedonsko mesa, albanskog mladog luka, rotkvica i salate, albanskih i turskih krastavaca.