Nesporazumi Niša i JP „Srbijašume“ brzo će biti prevaziđeni, što će omogućiti da Turističko-rekreativni kompleks „Bojanine vode“ na Suvoj planini, čija je izgradnja počela pre 29 godina, konačno bude završen i da bude povezan s „Koridorom 10“ novim putem od „Ploče“.
– „Srbijašume“ se zalažu da ovde bude skijalište, ali umereno, racionalno i uravnoteženo organizovano – rekao je Predrag Aleksić, izvršni direktor JP „Srbijašume“, u raspravi za okruglim stolom o održivom korišćenju prirodnih resursa Suve planine.
Ovakav Aleksićev stav dobio je punu podršku četrdesetak učesnika okruglog stola, od kojih su neki govorili i o potrebi umerenog pristupa u drugim vidovima korišćenja Suve planine.
Formula o „umerenom skijalištu“ trebalo bi da reši nesporazume Niša i „Srbijašuma“, zbog kojih se pune tri godine ne završava regulacioni plan za „Bojanine vode“, čime je blokirana svaka aktivnost na uređenju ovog prostora.
U razgvoru Aleksića sa predstavnicima Zavoda za urbanizam i Skijaškog kluba, vođenom posle tribine, pokazalo se da „Srbijašume“ nemaju primedbi na planiranu novu rekreativnu stazu „Bojanine vode“, niti na uređenje postojeće takmičarske staze „Sokolov kamen“ i dečje „Pantine staze“. Šumari imaju bojazan druge vrste – plaše se da će ostati bez 30 hektara prelepe bukove šume. Odgovoreno je da Niš traži staze, a ne šume, pa se stekao utisak da je nesporazum konačno rešen.
Rasprava za okruglim stolom, jedinim koji je održan povodom Suve planine sa tako širokom strukturom učesnika, protekla je u znaku uvažavanja dveju „na oko“ suprotstavljenih potreba – da se planina zaštiti, a da se, ipak, koristi.
Zoran Stojković iz Zavoda za zaštitu prirode istakao je da predstoji formiranje rezervata prirode „Suva planina“ na preko 18.000 hektara.
– Najvredniji deo tog rezervata nalazi se na severnoj strani Suve planine, od Trema prema Mosoru, gde se nalaze i „Bojanine vode“. Saglasni smo s planovima vezanim za „Bojanine vode“, ali se zalažemo da se u prostoru skijališta priroda maksimalno zaštiti – rekao je Stojković.
Dr Slaviša Stamenković sa Departmana za biologiju PMF-a naglasio je da nema recepta za očuvanje prirodnih vrednosti Suve planine, od kojih neke predstavljaju žive spomenike prirode, i da se u svakom konkretnom slučaju do rešenja mora dolaziti posebnom analizom.
Zalažući se za institucionalnu brigu o Suvoj planini, koja je dosad bila uglavnom u domenu entuzijazma, dr Slobodan Milenković je saopštio da na padinama Suve planine ne treba očekivati obimnije podzemne rezervoare sa vodom i da napajanje ovih prostora treba poveriti Nišu, koji je već uveo u svoj sistem najizdašnija vrela iz planinskog podnožja.
– Održivo upravljanje prirodnim resursima jedan je od prioriteta Plana razvoja Nišavskog okruga i mi ćemo ga primenjivati i na Suvoj planini. Već smo realizovali projekte edukovanja o korišćenju biomase u energetske svrhe, održivom upravljanju, korišćenju šuma i sakupljanju lekovitog bilja, što je sve u funkciji održivog korišćenja prirodnih resursa na celom našem području, pa i na Suvoj planini. Sprovodeći međunarodni koncept ponašanja prema prirodi „NATURA 2000“ još ćemo se baviti edukacijom, pa će biti i novih rasprava za okruglim stolom, jer je to očigledno potrebno – rekla je Aleksandra Brzaković, načelnica Uprave za poljoprivredu i razvoj sela.
Organizatori Okruglog stola pripremiće memorandum sa ovog skupa, koji će biti dostavljen i lokalnim vlastima. Cilj je da se, ukazivanjem na nesporne stavove različitih struktura, olakša donošenje političkih odluka o Suvoj planini.
Posebno mesto u memorandumu imaće zahtev da se organizuje institucionalna briga grada o integralnim vrednostima Suve planine i stalna koordinacija sa svim učesnicima u ovom poslu.
Okrugli sto su organizovali, u Ski-kući „Niš“ na „Bojaninim vodama“, Uprava Grada Niša za poljoprivredu i razvoj sela i Skijašku klub „Niš“.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0