Pošto je gradska vlast prethodnu Studiju izvodljivosti za postrojenje za prikupljanje i prečišćavanje otpadnih voda ocenila kao neprihvatljivu, radiće se nova koja će podrazumevati da izgradnja postrojenja bude finansirana iz fondova EU, a ne kroz javno-privatno partnerstvo.
Prema rečima gradonačelnika Niša Zorana Perišića, ukoliko sve protekle po planu, novac za izgradnju dugoočekivanog postrojenja iz pristupnih fondova bi trebalo da bude odobren 2017. godine.
On je napomenuo da postojeća Studija izvodljivosti, koja je završena 2012. godine, nije prihvatljiva za grad jer podrazumeva model javno-privatnog partnerstva koji bi “skupo koštao građane Niša”.
Taj model je podrazumevao da se Grad zaduži ili da se zaduži privatni investitor koji bi, u tom slučaju, teret kredita i kamatu prebacio na korisnike tog sistema. To bi značio da će cena usluga poskupeti 5 do 8 puta. To je za mene kao gradonačelnika, a verujem i građane i privredu bilo nešto neprihvatljivo – rekao je Perišić.
On je istakao da tada nije uzeto u obzir korišćenje fondova Evropske unije, dok je sada, tvrdi Perišić, projekat rešavanja otpadnih voda u Nišu ubačen na listu prioritetnih infrastrukturnih projekata za koje Srbija može da konkuriše za novac iz IPA fondova.
Kako je danas u Nišu rekla državna sekretarka u Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine Stana Božović, projekat nove Studije vredan 120.000 evra, finansira se iz sredstava donatorske razvojne pomoći Švedske agencije za razvoj.
Prvi korak je izrada studije koja bi trebalo da bude gotova do aprila sledeće godine, a zatim da se zahvaljujući donatorskoj pomoći Švedske uradi i tehničko projektna dokumentacija po modelu koji propisuje Evropska komisija – objasnila je Božovićeva.
Prema rečima državne sekretarke za životnu sredinu, krajnji cilj je da Grad Niš 2017. godine kroz pretpristupne fondove Evropske unije obezbedi između 40 i 70 miliona evra bespovratne pomoći iz fondova EU za izgradnju postrojenja.
Kako je napomenula, plan je da fabrika u Nišu prečišćava vodu od 300 do 350 hiljada korisnika, uključujući građane i privredu.
Podsetimo, o izgradnji ovog postrojenja u Nišu priča se već godinama. Da je predhodni ugovor o projektu štetan ocenio je krajem 2012. godine zamenik gradonačelnika Niša Ljubivoje Slavković. Mesec dana nakon toga, najavljeno je raspisivanje tendera za izvođača radova na izgradnji postrojenja.
Sredinom 2013. godine su predstavnici austrijske kompanija PORR predstavili gradskom rukovodstvu svoj biznis-plan za izradu fabrike za prečišćavanje otpadnih voda. Međutim, nakon toga se ništa dogodilo.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Оно што доказујем месецима, потврђује градоначелник. „Taj model je podrazumevao da se Grad zaduži ili da se zaduži privatni investitor koji bi, u tom slučaju, teret kredita i kamatu prebacio na korisnike tog sistema. To bi značio da će cena usluga poskupeti 5 do 8 puta.“. Сада Вам постају јасне цене грејања, и осталих ЈП. Град и ЈП само узимају кредите. Кредите улудо троше а рачуни грађанима.
Pojave se firme (strane), ponude ono što mogu, grad, umesto da konsultuje stručnjake iz Niša (koliko znam, ima ih) dopuste da ih i tu „progutaju“ Beograđani sa svojim „savetima“ i „odabirom“, a Nišlijama ostaje ili da plaćaju zastarelu a skupu tehnologiju ili novu, naizgled privlačnu, ali neefikasnu. Još osamdesetih jednog profesora su bukvalno „izgurali“ iz tog posla i evo šta su „postigli“!!
Da planiraju da i dalje crpu novac iz EU mi nije cudno ali me cudi da planiraju da vladaju 2017-te. A o jos toliko godina koliko je potrebno da se to zavrsi necu ni da razmisljam. To mi je potpuno nemoguca varijanta da na eventualnom zavrsetku ovi i dalje budu na vlasti.
Postavlja se samo pitanje, ko ce da uzme 120,000 evra za izradu nove studije.
Pretpostavljam eksperti iz raznih razvojnih agencija u Nisu.
Nema raznih razvojnih agencija u Nisu, ima samo jedna. Pretpostavka nije tacna, agencija ne naplacuje svoje ucesce.
Ljubo ocenio !
Sto bi Kesic rekao: Budale
Ta radna mesta je SNS obećavao u kampanji za one vanredne izbore, odnosno određeni direktor JKP. Znači ide magla ponovo?
Stana Bozovic, koja je pre nekoliko meseci bila hit na internetu sa njenom urnebesnom biografijom. 🙂
http://www.pressonline.rs/info/drustvo/295431/sokantna-biografija-drzavne-sekretarke-stane.html
Ne razumem zasto angazuju jos jednog konsultanta i placaju ga 120 hiljada evra kad su mogli predhodnom da isplate tu neisplacenu zadnju ratu i ukazu na nedostatke prve studije izvodlj.? Sta ako i predhodni kons.bude trazio da se izmire dugovanja?