Oni koji bi hteli da se upoznaju sa Nišom s kraja 19. veka, mogu da učestvuju u organizovanoj šetnji Upoznajmo svoje nasleđe: Korakom Sremca i Kalče, u ponedeljak 19. novembra. Šetnju će voditi profesor Dragan Todorović sa Filozofskog fakulteta, a kreće sa platoa kod Kalče.
Iz EU info kutka, koji organizuje ovaj događaj, konstatuju da se u najstarijoj sačuvanoj ulici nekadašnje niške čaršije danas često pije kafa, te su ogranizovali upoznavanje sa ovim delom Niša u vreme kada je o njemu pisao Stevan Sremac.
EU info kutak organizuje šetnju kroz otomanski period u Nišu, kako bismo se upoznali sa duhom vremena koji je tada krasio Niš. Ovom prilikom saznaćemo šta je od starih običaja ostalo u Nišu i kako je period u kome su živeli Stevan Sremac, gazda Ivko i Kalča uticao na ovo što smo danas – navode iz EU info kutka.
Oni koji bi da učestvuju u šetnji trebalo bi da se prijave mejlom officenis@euinfo.rs ili na broj 018/254-461. Sastanak grupe je, kako najavljuju, zakazan za 13 sati, a šetnja traje sat vremena. Podsećaju da EU 2018. obeležava kao godinu kulturnog nasleđa, te i niški kutak organizuje mnoge događaje tim povodom.
Ovo je jedna od poseta važnim lokalitetima i spomenicima kulture u Nišu koje će EU info kutak organizovati ove godine u želji da se naši sugrađani bliže upoznaju sa istorijom i identitetom svog grada. Vođene posete se organizuju u partnerstvu sa istaknutim istraživačima sa idejom da ove aktivnosti doprinesu valorizaciji naseđa, da spomenici kulture postanu mesto okupljanja i kulturne razmene – dodaju iz EU info kutka.
Inače, profesor Dragan Todorović koji će građanima dočarati duh starog Niša, vanredni je profesor na Departmanu za sociologiju Filozofskog fakulteta u Nišu. Diplomirao je sociologiju na Filozofskom fakultetu u Nišu, a doktorat iz sociologije stekao je na Filozofskom fakultetu u Beogradu.
Predsednik je Jugoslovenskog udruženja za naučno istraživanje religije iz Niša i glavni i odgovorni urednik časopisa Facta Universitatis, međunarodnog glasila Univerziteta u Nišu.
U njegovoj biografiji se navodi i da je član Odbora za proučavanje života i običaja Roma SANU. Bio je predsednik Srpskog sociološkog društva od 2013. do 2015. godine.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Sve je to lepo i fino, ali je organizovano radnim danom u radno vreme, u 13 č. tako da zaposleni, bez obzira koliko ih ima, u I i II smeni, gotovo nikako ne mogu prisustvovati događaju.
Predlažem da se celokupno dešavanje medijski pokrije, tj. napravi video snimak i emituje u više navrata na niškim TV-kanalima.
Ovo vise lici na protestnu setnju. I treba na vreme.