Osmi rođendan „Južnih vesti“

autor: Redakcija
Juzne vesti

Tekstom o manipulacijama na niškom Aerodormu, koji je dobio nagradu NUNS za istraživačko novinarstvo, pre 8 godina i formalno je „počeo život“ Južnih vesti na medijskom nebu Srbije. Prošle godine ista nagrada je zamalo ponovo otišla u ruke novinara ovog medija – za istraživanje spornih tendera kojim je Ministarstvo za rad obnovilo svoj vozni park.

Iako su Južne vesti neformalno počele sa radom 13. avgusta 2009. godine, prvi tekst o manipulacijama na niškom Aerodromu, koji je “pustio u etar” tadašnji šef Centra za istraživačko novinarstvo NUNS-a Đorđe Padejski, označio je i zvanični početak rada ovog medija.

Djordje Pajdeski oznacava pocetak rada Juznih vesti
Đorđe Padejski pre 8 godina označio početak rada „Južnih vesti“; foto: JV

Kritičko izveštavanje i istraživanja o raznim zloupotrebama para građana, kao i malverzacijama u javnom sektoru su i danas ono na čemu ovaj medij insistira.

Kako kaže zamenik glavnog urednika Aleksandar Stankov, prethodnu godinu, osim toga što je u redakciji stasalo nekoliko mladih novinara, obeležilo je i veliko istraživanje spornih tendera za nabavku službenih vozila Ministarstva rada, u vreme dok je ministar bio Aleksandar Vulin.

Pedja nagrada
Prvi objavljen tekst dobio nagradu za istraživačko novinarstvo; foto: JV

Koliko su naša pisanja bila tačna potvrđuje i činjenica da je Agencija za borbu protiv korupcije konačno, više od pola godine nakon naših tekstova, pokrenula istragu o ovom slučaju. Mi smo se zahvaljujući tim tekstovima, prvi put posle 2010. godine kada smo je dobili, našli u najužoj konkurenciji za nagradu za istraživačko novinarstvo. Naše istraživanje bilo je među 5 najboljih u Srbiji, a u kategoriji onlajn medija smo bili jedini sa lokala – pojašnjava Stankov.

Osim toga, objavljena je i serija tekstova o “bahaćenju funkcionera i mahinacijama u Opštini Pantelej”, ali Stankov ističe da te priče još nisu zanimljive nadležnim institucijama i nada se da je to samo trenutno. (/slika5)

Novinari Južnih vesti su u 2017. realizovali i uživo emisiju o predsedničkim izborima, kada je više od 40 ljudi pripremalo i učestvovalo u izveštavanju u izbornom danu, a vesti na sajtu i celu tročasnu emisiju je te večeri pratilo preko 80.000 građana.


“Kod nas je na prvom mestu uvek bio građanin”

Južne vesti su se za ovih 8 godina postojanja istakle i postale prepoznatljive po pisanju o korupciji, kao medij koji nije podlegao senzacionalizmu, “vidljiv” u celoj Srbiji iako pokriva jug zemlje, ali i kao kredibilan izvor drugim medijima i građanima.

Stankov kaže da u današnjem srpskom novinarstvu i nije teško biti drugačiji, jer se mediji, posebno oni na internetu, uglavnom rađaju kao tabloidi ili se u njih pretvaraju.

Aleksandar Stankov foto Media centar Nis
Zamenik urednika Aleksandar Stankov kaže da je „Južnim vestima“ na prvom mestu uvek bio građanin; foto: Media centar Niš

Oni koji nas čitaju, a realno sagledavaju život oko sebe i nisu fanatično opredeljeni ni prema jednoj političkoj opciji, sigurno u našem radu prepoznaju profesionalnost, etiku i istinu – dodaje Stankov.

To potvrđuje i činjenica da svih ovih godina maltene nijedan tekst koji je objavljen na Južnim vestima nije demantovan, ističe Stankov, a to nije pošlo za rukom ni onima koji su to pokušavali da urade u emisijama Južnih vesti, jer su se u argumentovanim odgovorima na pokušaj demantovanja vraćali na ono njihovo izvorno – bahatost.

Kod nas je na prvom mestu uvek bio građanin, a tako će biti i ubuduće, koliko god institucije bile zatvorene i za nas i za njih. Nažalost, mislim da nam tek predstoji sve veća nedostupnost informacija od strane nadležnih – zaključuje Stankov.


Glavni urednik sniman iz automobila, pretnje i „saveti“ ne jenjavaju

Južne vesti su takoreći od svog osnivanja, pre svega zbog oštrog pera i otvaranja tema koje bi neki da gurnu pod tepih, bile „trn u oku“ brojnim funkcionerima, pa pretnje, psovke i uvrede nisu retkost. To se, nažalost, dešavalo i tokom 2017. godine.

Početkom prošle godine je nepoznata osoba iz auta koji je bio parkiran u centru Niša kamerom snimala glavnog urednika Južnih vesti Predraga Blagojevića. Iako je slučaj odmah prijavljen policiji, ni 8 meseci nakon toga nije otkriven identitet osobe koja ga je snimala iz automobila „golf 5“, ni pored fotografija i video snimaka.

Ono što je bilo karakteristično svih ovih godina, pa i prethodne, je to što novinari Južnih vesti često dobijaju pretnje, uvrede i “savete” kako bi trebalo da rade. Tako je predsednik Opštine Pantelej Bratimir Vasiljević (SNS) tokom prošle godine ponovo odbio da odgovara na pitanja novinara i nazvao ih je “senzalističkim lažovima”, pa čak i kriminalcima, ali svoje optužbe nikada nije potvrdio, niti dokazao nijednim demantijem ili na neki drugi način.

Nedavno je zamerke na rad, ali i „savete“, imao i poverenik SNS Zvezdan Milovanović koji je rekao da novinari imaju „bolesnu želju za negativnošću“ i ocenio da se bave samo „iluzornim negativnim stvarima koje nemaju blage veze sa životom“ i poručio da se ubuduće bave nečim „što je razložno“. Međutim, ni on nije precizirao na šta konkretno misli i na čemu bazira svoje tvrdnje.

Rad redakcije nije promakao ni predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, koji je novinarima Južnih vesti poručio da nastave da kritikuju Srpsku naprednu stranku “sve žešće, snažnije i sve jače”, da bi mogli da budu još bolji.

Redakciju sa sedištem u Nišu i dopisništvom u Leskovcu, Svrljigu, Vranju i Prokuplju, čine uglavnom mladi novinari, a od 1. decembra 2014. Južne vesti su zvanično dopisništvo TV O2, a od decembra 2015. i televizije Prva.


Međunarodno priznanje

Uz brojne novinarske nagrade dodeljene članovima redakcije, priznanje kvaliteta i kredibiliteta pokazuju i brojne stručne analize najvećih svetskih organizacija.

Tako je Svetska asocijacija medija i izdavača u svom izveštaju „Moderacija komentara: Najbolja iskustva“ 2013. godine deo prakse Južnih vesti uporedila sa medijskim gigantima kao što su BBC, Rojters i Njujork tajms.

Ubrzo nakon toga, nemačka Dojče Vele Akademija je 2014. godine uz RTV Vojvodine označila Južne vesti kao svoje strateške partnere u Srbiji.

Autor:
Redakcija

Slični tekstovi

Komentari

15
  1. SRECAN VAM RODJENDAN.

    Zelim Vam sve najlepse.

    Tacnoje da su vam gradjani na prvom mestu u sta sam se licno uverio jer jedino ste vi izneli moj problem za razliku od ostalih medija a obratio sam se svima i kad su saznali o cemu se radi vise mi se nisu javljali. Hvala vam jos jednom.

  2. Srecno i dugovecno.

  3. Mnogo uspeha u radu i da jos dugo, dugo trajete !

  4. Srećan rodjendan. Dabogda trajali još mnogo, mnogo godina na zadovoljstvo vaših čitalaca.

  5. Srecan rodjendan jedinom svetlom mediju u Nisu!

  6. SREĆNA VAM GODIŠNJICA !
    Svojim primerom pokazujete ne samo novinarima i medijima kako treba da rade već i svim ostalim profesijama.Raditi odgovorno i profesionalno ono za šta ste pozvani i stručni.
    Tako bi trebali da vas slede svi u Srbiji, ne samo oni koji se bave javnim informisanjem, već i bilo kojim drugom javnom delatnošću.
    Hvala vam što mi dan počinje sa vama i pravovremenim informacijama.

  7. Srećan rođendan. Želimo da budete i nadalje na strani istine i da budete hrabri. Ideologija vladajuće kaste je, preko zavisnih političkih faktora, navukla gvozdenu i preteću zavesu pred istinom. Zato je javni interes postao tek prazna parola. Težak je vaš zadatak s obzirom na mračne prilike u javnosti uopšte. Tim pre, što ste često usamljeni i bez podrške velikog dela javnosti i „kolega“ novinara.

  8. SREĆAN ROĐENDAN i ubuduće da nastavite sa dobrim radom kao i do sada!!

  9. Srećan vam rođendan.
    I nama,sa vama.
    Dan istine.
    Dan prosvetljenja.
    Da vas Bog čuva.
    Da vam niko ne preti.
    Da vas niko ne prati.
    Da ukazujete.
    Da vas nije strah.
    Živeli.

  10. SREĆAN ROĐENDAN ODNOSNO GODIŠNJICA, da pišete još 1981.godinu i sa ekskluzivnim informacija. ŽIVELE JUŽNEVESTI, ŽIVEO NJEN OSNIVAČ I REDAKCIJA!!!

  11. Нек’ је сретње!

  12. Neka je sa srećom! U medijskom mraku koji je u Srbiji gori nego 90-ih godina, u atmosferi beznađa i apatičnog mirenja sa zlom koje nas okružuje, Južne vesti su se uzdigle kao smeli svetionik istraživačkog novinarstva na jugu Srbije. Mala ali hrabra grupa novinara pokazala je našem opravdano nepoverljivom narodu da ni u novinarstvu, kao ni u politici, nisu svi isti! Postoje vredni, časni izuzeci!

  13. Hvala za informacije I hrabrost.
    Sve najbolje vam zelim u daljnjem radu

  14. Neka Vam je srecan rodjendan!Pedja,otvori se malo,da bude neka zakuska,zasluzili ste!

  15. Ovi botovi iz SNSa mora da udare minuse pa to ti je, krivo im je jer opstajete i pored tolikih napada i uvreda!!! Necemo mrak u medijima!! JV samo jako !!!

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.