Oni koji 31. marta i 1. aprila posete niški festival nauke moći će da vide robote koji plešu i rade sklekove i uđu u balon kroz koji se “vidi” vasiona. Najmlađi će moći bezbedno da se igraju sa strujom, a oni malo stariji saznaju zašto se recikliraju baterije i šta se posle dešava sa njima. Festival “Nauk nije bauk” otvoren je od 10 do 19 sati, u holu Elektronskog fakulteta i ETŠ “Nikola Tesla” u Nišu.
Na štandu “Reči boje ljubavi”, kroz izložbe ljubavnih pisama, posetioci će moći da „zavire u osećanja“ srpskih i inostranih velikana umetnosti, dok će se u amfiteatru Fakulteta održati predavanja na kojima će govoriti visokokvalifikovani predavači.
Za zaljubljenike u planete, sazvežđa i univerzum, kao i za sve ostale radoznale ljude, pripremljen je i inovativni ,,Planetarijum’’, balon u koji će posetioci moći da uđu i da u nekoliko koraka ,,prođu’’ kroz vasionu. Ova postavka smeštena je u Elektrotehničku školu ,,Nikola Tesla“ – kažu organizatori.
Na “Elektromagnetnom igralištu” učesnici će najmlađima otkriti misterije nevidljivih polja i dati im da se potpuno bezbedno igraju sa strujom. Članovi “Mense” će mališane u “Naučnoj igraonici” putem 5 različitih, šarenih ogledala upoznati sa fizikom i hemijom.
Istoriju Rubikove kocke, skrivene i zanimljive činjenice o njoj, ali i njene tajne i kretanje kroz kocku, posetioce će naučiti tim iz Mađarske.
,,Put u prošlost – korak ka budućnosti“ je projekat koji uvodi posetioce u svet prošlosti uz pomoć kreativno osmišljenog arheološkog nalazišta. Učenici će nam prevesti govor drevnih kostiju, a posetioci će imati priliku da iskopaju pripremljene fosile, pa čak i da naprave svoj fosilni otisak – najavljuju organizatori.
Oni koji budu posetili festival saznaće i kako od starog papira i novina može da nastane prava biljka, praviće slagalice od recikliranog papira sa semenkama biljaka koje se kasnije mogu zasaditi i ekološko mastilo od povrća.
Mladi biolozi i hemičari govoriće o srcu i krvotoku, a grupa iz Rumunije će pokazati kako od balona napraviti molekul.
,,Hemija i biologija pokreću svet“, štand koji nam daje odgovore na mnoga pitanja, kao na primer: Kako se slikati bez hemije? Zašto recikliramo baterije i šta radimo posle sa njima? Biće reči i o molekularnoj gastronomiji, koja predstavlja novi, moderan oblik pripreme zanimljivih jela u obliku: pene i želea od povrća, vrućeg sladoleda i bombona od maslinovog ulja, kavijara od dinje i lubenice – dodaju organizatori.
Tema dvodnevnog festivala je “Nauka u praksi”, a organizatori iz gimnazije “Svetozar Marković” kažu da će biti 80 različitih postavki, 20 zanimljivih predavanja u amfitetaru i oko 1.000 učesnika iz osnovnih i srednjih škola, fakulteta i drugih organizacija, a biće i gostiju iz inostranstva.
Prošlogodišnji festival je, podsećaju, posetilo oko 25.000 ljudi kojima su mladi naučnici kroz interaktivan rad približili svet nauke, a brojne eskperimente spremili su i za ovogodišnji, 9. “Nauk nije bauk”.
Oni koji ne budu mogli da dođu na niški festival nauke, mogu sva dešavanja da prate uživo na njihovom sajtu, a sve aktivnosti objavljivaće i na Fejsbuku i Instagramu.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0