Pasterov zavod će renoviran dočekati “rođendan”

autor: M. Vučić
slika1
Nakon 115 godina zgrada dobija uređen izgled (foto: J.C.)

Proslavu 115 godina postojanja Pasterov zavod u Nišu bi  7. juna trebalo da dočeka u novom ruhu, nakon što krajem maja bude završeno renoviranje pročelja i bočnih strana ove zgrade sa koje je godinama otpadao kreč i malter.

Načelnik Instituta za javno zdravlje u Nišu Branislav Tiodorović objašnjava da su odlučili da sami finansiraju ove radove “jer bi bilo sramota da zgrada za ovaj važni jubilej bude u onom stanju u kome je donedavno bila”.

Kako kaže, nakon što je u toku prethodnih desetak dana zgrada omalterisana, popravljeni su i okrnjeni ukrasi na fasadi i odrađeni fini, završni radovi.

Radovi se, kaže, privode kraju, tako da će fasada narednih dana biti i okrečena, kako bi, tako obnovljena, ipak očuvala autentičan izgled.

S obzirom na to da je zgrada pod zaštitom države, mi ne smemo da menjamo njen izgled, tako da smo samo obnovili ono što je bilo okrnjeno i ruinirano. Pošto se radi o spomeniku kulture, nije rađeno obično malterisanje, već su radovi veoma pažljivo i stručno izvedeni  – kaže Tiodorović.

On najavljuje da će u toku leta Institut nastaviti i sa uređenjem enterijera Zavoda, kome je takođe potrebno renoviranje, ponovo napominjući da se, prema zakonu, ni iznutra neće menjati originalni izgled ove zgrade.

slika5
„Sramota bi bila da zgrada u ovom stanju dočeka jubilej“ (foto: Vanja Keser)
Pasterov zavod u Nišu osnovan je 7. juna 1900. godine odlukom tadašnje Vlade kraljevine Srbije, kao prva takva institucija na području Balkana, otvorena samo 12 godina nakon osnivanja Pasterovog zavoda u Parizu.

Kako kažu iz ove institucije, bio je to izvanredan događaj koji je svedočio o zdravstvenom, naučnom i kulturnom napretku našeg naroda, koji je jedan od prvih u Evropi dobio ovakvu instituciju za preventivnu medicinu. 

Autor:
M. Vučić
Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

4
  1. Jedna od najlepsih gradjevina u Nisu.

  2. Шта је са кровним покривачем(бибер цреп, дрвеном кровном конструкцијом и дрвеном грађевинском столаријом (прозори и врата, олуцима и сл.?Да ли је издата сагласност Завода за заштиту споменика културе?

  3. Ko je postavljen za nadzornog organa za obavljanje gradjevinskih zanatskih zavrsnih radova ida li se gradjevinska gradilišna dokumentacija uredno i propisno vodi?
    Novinarski tekst to nigde ne obradjuj

  4. већа је мука заштитити постојеће, него изградити ново kaže:

    Како ће се обновљена фасада зграде под заштитом државе заштитити од хулигана и графита, питање је сад??Да ли је шврљање графитима по фасадама зграда, нрочито заштићених неки прекршај или кривчно дело?

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.