Pečenje rakije, klanje svinja i ćirilica i kada Srbija pristupi EU

autor: N. Marković
Rakija foto Mihailo Jovanovic Wikipedia scaled
Ipak će je biti; Foto: Mihailo Jovanović / Wikipedia

Mitovi da će građani Srbije izgubiti ćirilicu, da neće moći da kolju svinje i peku rakiju popularni su u narodu, kako se čulo na skupu o EU integracijama u Nišu, pre svega zbog nedovoljne informisanosti. Kako kaže Aleksandar Đorđević iz Delegacije EU u Srbiji, nijedan narod pristupanjem Evropskoj uniji ne gubi svoj identiet.

Đorđević svoje tvrdnje o identitetu potkrepljuje činjenicom da se, nakon ulaska Bugarske u EU, u Briselu našla i ćirilica.

Predrasude postoje i u zemljama EU, ali su bez argumentovane podloge. Svi misle da će identitet biti oduzet. Ulaskom Bugarske, ćirilica je već ušla u EU, i na zgradama institucija u Briselu već čitamo ćirilicu. Grci takođe imaju svoje pismo – poručuje Đorđević.

Da se nacionalni identitet ne gubi saglasni su i pojedini predstavnici civilnog društva koji kažu da i u zemljama EU postoje realni problemi građana, ali da Grci i dalje tradicionalno lome tanjire na svadbama, a Italijani organizuju karnevale.

Razgovore o pristupanju Evropskoj uniji, u EU info kutku organizovala je Nacionalna koalicija za decentralizaciju.


Podrška integracijama polovična

eu
Srbija ne gubi identitet ulaskom u EU; foto: T. Đ.
Prema poslednjim istraživanjima koja sprovodi Delegacija EU u Srbiji, 47% građana bi se, da se sutra glasa na referendumu, opredelilo za ulazak u EU. Ipak, više od 60% zainteresovano je za proces reformi koji se u tom smislu sprovode i podržava ih.

Đorđević kaže da su oscilacije u podršci članstvu potpuno normalne sve dok Srbija nema jasnu perspektivu.

Tek kada je dobije, biće sadržajnijih i argumentovanijih stavova – rekao je Đorđević.

Prema anketi Nacionalne koalicije za decentralizaciju, stavovi građana su raznovrsni. Velika većina mladih, kako kažu, nema stav niti znanje o procesu evropskih integracija.


Sloboda medija veoma važna

Kakvo je stanje u zemljama Evropske unije kada je u pitanju sloboda medija, koja je uloga lokalnih zajednica na procese integracija neke su od tema o kojima su govorili i zaposleni u niškim medijima.

eu-nkd-foto2-n.m
foto: T. Đ.
Značaj lokalnih samouprava i lokalnih medija je po mišljenju Dragana Petkovića iz Južnih vesti veoma važan, jer kultura nadgledanja institucija, uticaja građana, ali i nezainteresovanosti donosioca odluka potiče upravo sa lokala.

Vanja Dolapčev iz Beogradske otvorene škole smatra da je proces informisanja građana na temu EU jako važan, da nam se jednog dana ne bi desilo da po eventualnom pristupanju ne znamo o čemu se pregovaralo i koji su to zakoni usvajani.

Ovaj tekst je nastao uz podršku programa “Civilno društvo za unapređenje pristupanja Srbije Evropskoj Uniji”.

Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

3
  1. To nisu mitovi, to su zablude.

  2. Eeeee primitivni narode i identitetu… Kakva EU mi nismo ni za Africka plemena, to je istina ziva. U djubretu se davimo i ljudskom i ovako.

    • U potpunosti se slazem sa Vama,nama je vazno da se najedemo i napijemo,za rakiju i mesiste se sekiramo,a sto nam deca beze u svet i sto se zena sa odstanjenom dojkom ostavlja na ulici,nije nas briga!

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.