
Bogata vodenim preprekama i lavirintima, sa jedinstvenim prirodnim kamenim mostom, pećina Samar kod sela Kopajkošara nadomak Svrljiga, bila je u žiži javnosti kada je pre 45 godina u njoj oboren svetski rekord u boravku pod zemljom, ali je potom brzo pala u zaborav.
Juna 1969. godine tada 34-godišnji Milutin, sprovodeći naučni eksperiment, neprekidno je, zazidan u pećini, boravio sam u njoj ukupno 464 dana, oborivši svetski rekord u boravku pod zemljom koji je do tada, sa 109 dana, držao Francuz Anri Fiout.
U svom poduhvatu uspeo je održavajući radio-vezu sa selom, hraneći se iz konzervi i dvopecima i uz pomoć agregata koji je imao u pećini. Većina meštana i danas se seća Milutinovog izlaska iz pećine gde ga je sačekalo nekoliko hiljada ljudi.
Za ovu pećinu i pećinski sistem Jezava, i pored nekadašnje svetske slave, danas se ne zna puno, osim među speleolozima i avanturistima.
Pećina Samar nalazi su u netaknutoj prirodi, na obroncima planine Kalafat kod sela Kopajkošara koje je okruženo šumovitim brdima iza kojih se nazire vrh Ozrena.
Glavni kanal pećine je tunelskog tipa i izgleda kao kanjon na pojedinim mestima, a obiluje virovima i kaskadama, pa se ne preporučuje samostalan obilazak pećine upravo zbog brojnih vodenih prepreka i lavirinata.
Ponornica izlazi na drugom kraju pećine praveći vodopad od oko 5 metara visine.
U ovoj pećini pronađena je do sada najbolje očuvana u Srbiji lobanja pećinskog lava, ali i ostaci pećinskog medveda i kabaloidnog konja. Sa ostalim pećinama u okolini čini jedinstveni pećinski sistem.
Od 1955. godine pećinski sistem Samar je zaštićen Rešenjem Zavoda za zaštitu prirode.
Uz pomoć Opštine Svrljig konačno je urađen put do pećine, uređen je prostor oko nje, betonirana je staza i plato i postavljene stepenice do ulaza. Postavljene su klupe sa stolovima, uređena je česma i postavljene table. I to je samo početak.
Pomak su svakako napori meštana i Opštine Svrljig da se prostor oko pećine i sama pećina što bolje urede i budu što pristupačniji posetiocima, a u pripremi je i spomen muzej u Kopajkošari.
Nada ipak postoji i Milutinova priča nastavlja da živi i posle njegovog jedinstvenog poduhvata. Njegov rekord postavljen u pećini Samar još nije oboren.
Južne vesti će u narednom periodu predstaviti kvalitete i prirodne potencijale Svrljiga.
Tekstovi će se odnositi na pridrodne resurse uključujući hranu, životnu sredinu, tradiciju, prirodne lepote, istorijske i kulturne lokacije… Pokušaćemo da prezentujemo što više potencijala koje ovaj kraj nudi i po kojima je specifičan u Srbiji i svetu.
Ovi tekstovi su deo projekta “Svrljig u srcu prirode” koji je finansiran iz javnih sredstava Opštine Svrljig, a ima za cilj da u skladu sa Zakonom o javnom informisanju doprinese većoj vidljivosti Svrljiga i širem informisanju javnosti o ovom kraju.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Ostaviti cumelu, komunalca i ove iz opozije pa ko survivor . Pobednik vlada do smaka sveta.
Pećinu Samar treba u Prvoj Fazi povezati Pešačkom stazom oko 2km sa Popšičkim Pešterom a u drugoj Fazi produžiti stazu za još oko 3 km do Cerjanke jer su sve tri pećine na bliskom odstojanju i zajedno sa ostalim Kraškim oblicima iz svog okruženja čine jedistven Kraški Speleo Sistem.
Opština Svrljig, kao nadležna uprava na ovoj teritoriji, odnosno USS kao dugogodišnji nosilac vlasti u toj opštini, treba da stavi sve svoje ljudske i materijalne resurse u pogon kako bi se svetski rekord g-dina Veljkovića koristio za promociju ovih poćina, ovog sela ali i čitave opštine. To bi bila prva info kada se otvara zvaničan sajt ove opštine, pa onda da ide Belmužijada i druge fešte.