Prvi čas heklanja i pletenja za niške studente održan je u ponedeljak na Univerzitetu u Nišu, a prva grupa polaznica škole „Prelo“ bila je vidno zadovoljna zbog početka.
Obuku niškim studentima drži Nataša Blagojević studentkinja ekonomije, koja se ovim bavi već nekoliko godina, a heklanje je naučila preko Interneta.
– Očekivala sam dvadesetak polaznica i računala da organizujem grupe od po tri polaznice jer se tako najbolje uči i radi. Kada su prijave stigle bila sam pomalo iznenađena. Sada ćemo raditi u grupama od po 7 polaznica u 8 različitih termina tokom nedelje. Naravno, cilj ovih okupljanja je i upoznavanje i druženje – kaže Nataša.
Ona objašnjava da je ovaj umetnički zanat višestruko koristan i da studentima naročito može biti od koristi za oslobađanje stresa u vreme ispitnog roka.
Studentkinje koje su bile na prvom času heklanja došle su sa Ekonomskog, Pravnog, Filozofskog i Građevinskog fakulteta, a kako kažu, za školu „Prelo“ našle su informacije preko Interneta.
– Najviše me obradovalo to što je većina devojaka kao motiv da se bavi heklanjem ili pletenjem u prijavi navela da žele da očuvaju tradiciju i da prave unikatne predmete. Iako im cilj nije prodaja, nikad se ne zna, tako sam i ja počela – rekla je Nataša.
Devojke će se tokom prva dva časa upoznavati sa materijalima, iglama za heklanje i pletenje, tumačenjem šema i vežbanjem različitih bodova. Nakon toga, polaznice će izabrati odevni ili ukrasni predmet koji će heklati.
– Pokušavala sam da naučim heklanje preko instrukcija na Internetu i „Youtube“ kanalu, ali nisam imala puno uspeha. U pravo vreme se na netu pojavila prijava za ovu školu i bila sam presrećna kad sam videla da sam primljena – kaže Ivana Arsić, jedna od polaznica.
Kako je planirano, obuka u školi „Prelo“ trajaće mecec dana, a zbog velikog interesovanja postoji mogućnost da ponovo bude organizovana.
Iako se za sada nije prijavio ni jedan momak, Nataša kaže da je poziv za njih još otvoren i da heklanje i pletenje nije samo za devojke.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Čitajući Vaš tekst, prepoznajem jednu od polaznica. Devojka se zove julijana. Pouzdano znam da je apsolvent Pravnog fakulteta, Univerziteta u Nišu. Samostalno vodi butik ženske galanterije, vikendom radi kao šef hostesinga i kao promoter. Perfektno se služi italijanskim i engleskim jezikom. Sada je vidim u školi pletenja! Dakle, omladino pokreni se. ne očajavajte i ne čekajte da neko u vaše ime gradi vas same. Ova svestrana devojka je jedan od svetlih primera.
Julijana, svaka čast!
I zapamti! Jarić Živadin neće štrikati! I tačka!
Tako je S.M. Jako vredna devojka, a i sama je rekla da ne voli kad nije zauzeta. Moram da dodam i za ostale devojke da ima onih koje su članovi AIESEC-a, Mense, bave se plesom, folklorom, rade za studentske novine, izrađuju nakit… I posle generalizuju kako nam je omladina loša, a ustvari im se ne pruža prilika da se pokažu.