Na teritoriji Topličkog okruga počinje berba ranih sorti šljiva „čačanske lepotice“, „čačanske rane“ i ruske „džanarike“, a za 20-ak dana se očekuje berba sorte “stenlej” koja je i nazastupljenija na tom prostoru. I dok se za rane sorte najavljuje otkupna cena od 20 do 25 dinara po kilogramu, cena za „stenlej“ se još uvek ne zna, ali se proizvođači nadaju da će bar ove godine biti veća u odnosu na prošlogodišnju koja je bila 20 dinara, što nije pokrivalo ni minimalne troškove prozvodnje.
Kao i gotovo svake godine, voće u Toplici je odličnog kvaliteta po zvaničnim analizama i među najboljim u Srbiji, ali je van svake logike cena koja ne zadovoljava ni osnovne troškove proizvodnje pa su iz godine u godinu proizvođači na gubitku, a epilog toga je sve manje zasada voća, ali i sve pustija sela u kojima žive mahom staračka domaćinstva.
Šljiva se prošle godine otkupljivala po 20 dinara, što je bila duplo manja cena od 2021. godine kada se kilogram plaćao 40 dinara. Nestvarno je šta sve seljaci trpe i kako smo došli do toga da nam bukvalno otkupe poljoprivredne proizvode po bagatelnoj ceni i to u godinama kada je sve poskupelo za duplo, od sredstva za zaštitu do đubriva i goriva. Nemamo udruženja koja bi nas zaštitila, a selo i seljaci su osiromašeni i za ovu vlast građani drugog reda. Bukvalno su sve uništili, a i ovo što nisu iz godine u godinu sistematski uništavaju – kaže jedan voćar iz okoline Prokuplja.
Cena otkupa višnje koja je završena, ostala je na nivou prošlogodišnje, pa i pored najava ministarke Tanasković da će poslati inspekcije da kontrolišu otkup, ništa od tog posla nije bilo. Otkupljivači su mahom otkupljivali drugu klasu i plaćali za kilogram od 40 do 50 dinara.
Voćari kažu da će biti kasno ljudima kada shvate da je sve uništeno i da će sela ostati prazna, a mladi ljudi će u stranim fabrikama da zarađuju minimalac, ili oni “srećniji” otići u strane države da tamo zasnivaju porodice i rade.
Od našeg znoja zaradu imaju otkupljivači koji su se “snašli” boga pitaj kako, postali elita i pokupovali stanove i nova kola. Nama pričaju da je teško i da ne znaju šta će sa našim proizvodima, ali dok mi propadamo, oni uvećavaju svoj kapital – dodaju voćari.
Tvrde da je tragično da inspekcijske i druge službe ne rade svoj posao i da otkupljivače niko realno ne kontroliše, a da država hoće da vidi, dovoljno je da se provere njihovi prihodi, rashodi, dobit i plaćeni porez.
Poljoprivredni stručnjaci procenjuju da će ovogodišnji rod šljiva u Toplici biti na nivou ili nešto bolji od prošlogodišnjeg.
Inače, na teritoriji Prokuplja se gotovo 70% stanovništva bavi poljoprivredom, a posebno su rasprostranjene voćarske kulture poput oblačinske višnje i šljive.
U proseku se godišnje otkupi više od 2.560 vagona šljiva, najzastupljenija sorta je „stenlej“, dok su zasadi „čačanske lepotice“, „čačanske rane“ i „čačanske rodne“ zasađeni na manjim površinama i otkupi se oko 500 vagona.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Zahvaljujuci bivsem Predsedniku stranke i njegovoj viziji i ideji, otkupna cena sljive ove godine bice na istorijskom minimumu …
Srbija sanja, a Zvoncica snove svoje ostvaruje …
Kao i uvek, u ovi doba godine, pocinje kukanje ! Prvo za visnju, sada ce za sljivu ! Oni koji zaista zive od voca, u teskoj su situaciji, a
polutani su za sistem- daj,sta das ! Nema ih kad se poljoprivrednici dignu na proteste, jer su ovi krajevi bili uz Tita, Slobu, sad uz Vucica ! I,kad im je dzep prazniji a muka veca, zatucanost preovladava ! Slepo crevo Srbije !
Kao polutan, prošle godine sam ostavio u voćnjaku 8 tona šljive ( celokupan rod ). Samo za berbu je trebalo da platim 8 dinara po kg, a šljiva je na b
Sto bre u njivu, pa stavi u kacu pa malo posle u kazan pa ziveli… aj živeli
Pa , u Yuru, sladje pare, korejski kapital,nema vrdanje ! Ako izadjes iz kolo,moras da zivis od sljivu ! Sto se nisi digao, evo vocari poceli sa protestom ! Stra lojze cuva !