Gradska opština Pantelej raspisala je javni poziv za obuku vodiča-speleologa koji će biti profesionalno osposobljeni za rad u Cerjanskoj pećini.
Uslov je da kandidati ne budu stariji od 40 godina, ali ni mlađi od 23, da imaju najmanje srednju stručnu spremu, da su psihofizički sporobni i zainteresovani za posao lokalnog vodiča i rad u Cerjanskoj pećini.
Poželjno je znanje stranog jezika i vozačka dozvola „B“ kategorije.
– Ovo je deo projekta koji smo uz podršku Vlade Srbije započeli kako bi uredili kompleks Cerjanske pećine, koja bi uskoro mogla da postane turistička atrakcija – kažu u Opštini.
Planirano je da novi vodiči prve turiste u Cerjansku pećinu uvedu već krajem leta ili početkom jeseni.
Obuka počinje krajem jula, a zainteresovani kandidati trebalo bi da se prijave opštini Pantelej u narednih osam dana.
Zainteresovani kandidati za buduće speleologe trebalo bi da se jave opštini Pantelej, Gutenbergova 4a, najkasnije do 23. jula.
Grupa specijalizovanih speleo-ronilaca došla je krajem juna u Niš, kako bi sprovela detaljnije istraživanje Cerjanske pećine.
Cilj je da se ovaj dragulj prirode uključi u buduću turističku ponudu Niša.
– U poređenju sa terenima koje smo videli u Francuskoj i Španiji, ovi tereni prižaju mogućnosti da se napravi zajednički projekat – smatra Darko Petković, iz organizacije Balkanskih podvodnih istraživača, na čiji poziv su došli nemački istraživači, posebno obučeni za ronjenje u pećinama i rekama ponornicama, i došli u Niš.
Balkanski podvodni istraživači u saradnji sa svojim nemačkim kolegama imaju ambiciju da pomognu u otvaranju Cerjanske pećine za turiste.
Petković kaže da su spremni da objedine sopstvena sredstva, znanje specijalizovanih ronilaca iz Evropske unije i podršku lokalnih organizacija, koje već poznaju teren.
– Želimo da ronimo u pećini, jer je teren jako zanimljiv za speleologe, ali i prilično neistražen – kaže Piter Getnar, vođa ekspedicije iz Nemačke.
Prve zapise o lepoti Cerjanske pećine objavio je speleolog profesor Jovan Petrović sredinom šezdesetih godina prošlog veka. Već sedamdesetih godina zagovaralo se turističko uređenje ove pećine i stavljena je pod zaštitu države.
Međutim, ova aktivna ponorska pećina nikada nije postala predmet turističkih poseta.
Za Cerjansku pećinu, među lokalnim stanovništvom poznatu kao „Propast“, kao da se nije znalo u sve do jeseni 1995. godine, kada je u prvom ozbiljnijem istraživačkom poduhvatu, ekipa speleologa iz Beograda otkrila nastavak glavnog kanala.
U julu 1996. godine, pećina je iznova izmerena. Ovog puta na više od 6 kilometara, ali su speleolozi procenili da bi ukupna dužina hodnika mogla da bude više od 20 kilometara, čime bi postala najduža pećina u Srbiji. Trenutno najduža izmerena je Lazareva pećina kod Zlota, duga bezmalo 9,5 km.
Nedaleko od Niša nalazi se i Samar ili Kopajkošarska pećina, čija je izmerena dužina 3,8km, i nalazi se na petom mestu u Srbiji.
Cerjanska pećina i njen fantastičan nakit našli su se i na izložbama Vladimira Zaharjaševića, inženjera Direkcije za igradnju grada Niša i velikog zaljubljenika u ovu pećinu, i Dušana Mitića Cara, poznatog niškog fotografa i foto reportera brojnih listova.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0