Juče je istekao zakonski rok za izbor udžbenika koji će se koristiti u nastavi, a još nema podataka o tome koliko se škola opredelilo za besplatne iz Fondacije “Alek Kavčić”, a koliko roditelja će plaćati udbenike različitih izdavača kao i prethodnih godina. Besplatne udžbenike odobrilo je i Ministarstvo prosvete, ali roditelji kažu da ih pojedini direktori škola u Nišu ne odobravaju za upotrebu, već knjige moraju da plaćaju i više od 200 evra.
Udžbenici su sada samo “na klik” od đaka, bez ikakve naknade i plaćanja, ali za neke škole to ne važi, jer te udžbenike ne odobravaju.
Dobar dan, u OŠ „Stefan Nemanja“ iz Niša direktorka nije odobrila program po kom bi deca učila iz besplatnih udžbenika, već su odabrali program po kom komplet za osmi razred košta 18.000 – pišu nezadovoljni roditelji.
Plaćanje knjiga, kada već postoje besplatne, nazivaju pljačkom, a kakva je situacija u konkretnoj školi sa udžbenicima nismo uspeli da saznamo jer je direktorka izašla, pa se odgovori očekuju od ponedeljka.
Načelnik niške Školske uprave Dragan Gejo je načelno rekao da su besplatne knjige dobra ideja, ali je za konkretna pitanja oko čitave procedure odobravanja udžbenika novinare uputio na Ministartsvo prosvete, odakle odgovore još nisu poslali.
U Fondaciji “Alek Kavčić” kažu da odluka koje udžbenike će škola uvrstiti u program ne bi trebalo da bude samo na direktoru.
Po Zakonu o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, član 120, jasno piše „Savet roditelja učestvuje u predlaganju izbornih sadržaja kao i u postupku izbora udžbenika“. Iz ovog člana zakona se jasno vidi da je uloga saveta roditelja velika, kao i da bi oni morali biti uključeni u izbor učenika. Dosadašnje iskustvo fondacije je da u školama u kojima su se roditelji udružili i zajednički se dogovorili sa svojim učiteljima i nastavnicima, te škole će u narednoj školskoj godini udžbenike koji se nalaze na sajtu besplatnabiblioteka.com – pišu iz Fondacije.
Udžbenici koje je pripremila Fondacija se, kako kažu, od ostalih razikuju samo po tome što su u PDF verziji besplatni, a što štampani koštaju 2 dinara po strani (200 dinara za 100 strana), dok ostali naplaćuju od 750 do 900 dinara.
Tako da, procedura odobravanja ovih besplatnih udžbenika u školama je ista kao i za sve. Dovoljno je da ih nastavničko veće usvoji i to je to, koriste se u nastavi. Svi udžbenici koji se nalaze na sajtu besplatnabiblioteka.com su odobreni od strane Ministarstva prosvete, i odobrenje se na svakom udžbeniku može videti na drugoj ili poslednjoj strani. Ali, ukoliko nastavnička veće ne žele ni da ih stave na razmatranje da se koriste u njihovim školama, to je već druga priča – kažu u Fondaciji.
Pojašnjavaju da je zakonski rok za izbor udžbenika koji će se koristiti u nastavi bio 15, april, ali oni nemaju informacije koliko je škola u Srbiji i Nišu prihvatilo besplatne udžbenike i uvrstilo ih u svoj program.
Svi udžbenici koje je fondacija „Alek Kavčić“ otkupila su na sajt, tu su, nigde ne idu, i može da ih koristi ko god želi – zaključuju iz Fondacije.
Dodaju i da oni koji su naručili štampanu verziju, svoje knjige dobijaju za dva ili tri dana, a ne tek u septembru kakva je praksa ostalih izdavača koji svoje udžebnike mnogo više naplaćuju. To što druge rade vide kao kreditiranje roditelja i kao lošu praksu za koju se nadaju da će uskoro prestati.
Podsetimo, osnivač ove Fondacije je Aleksandar Kavčić profesor koji godinama radi u Americi. Nekada je bio đak Matematičke gimnazije u Beogradu. Za sebe kaže da pola godine provodi u Srbiji, a drugu polovinu u Americi, pa je zato i pokrenuta Fondacija koja bi trebalo da pomaže obrazovanju i đacima.
Besplatne udžbenike vidi kao rešenje koje bi pomoglo svim đacima, ali i kako bi se stalo na put, kako kaže, nakaradnom sistemu u kojem najbolje prolaze izdavači koji “krupnim kapitalom i koruptivnim marketinškim metodama osvajaju tržište, pa udžbenici postaju još skuplji.”
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Naravno da banda neodobrava besplatne udžbenike, NEDOBIJAJU PROCENAT OD PRODAJE!!!!!! RODITELJI DA SE UDRUŽE I PRITISNU TU LOPOVSKU BANDU!!!!! KAKO GOD POŽELE, JER SNS BANDA RAZUME SAMO PRITISAK SILE!
Da li treba pimenuti, udžbenike pišu švabe!?!?! ?!?
Rečca ne se piše odvojeno posle glagola, osim par izuzetaka. ‘Ne odobrava’,’ne dobijaju’. Skini besplatan udžbenik iz srpskog jezika.
Gramaticki tacno logicki upitno. Ako je spojeno nedvosmisleno se zna da je negacija a ako je odvojeno moze se razmisljati da je upitan oblik mozda je ne a mozda i dobijaju u onliku ne, dobijaju.
Spanci npr. na pocetku i na kraju upitne recenica imaju znak pitanja. I tako da li je isto ili A ili B idu u bioskop kao recenica A ili B idu u bioskop. U srpskom je to isto a logicno NIJE ISTO
I pre nego sto sam usao u tekst znao sam da je rec o direktorki OS “ Stefan Nemanja “ jer sam bio djak te skole kada je ona postala direktorka i jako mi je dobro poznata njena “ kompetentnost „. Rec je o Aleksandri Projovic, cerki onog Projovica iz kosarkaskog saveza, inace nastavnici fizicke kulture i naravno clan SNS sekte. Dok nam ovakvi kadrovi budu vodili skole nema sansi za besplatne knjige.
Dogovor kucu gradi. Da se vecina roditelja dogovori ona bi bila direktor samo tetkici koja cisti, a verovatno ne bi ni njoj. Samo uporno sa takvima i do kraja, ne mogu izbaciti decu iz skole zbog udzbenika ne nasedajte na takve stvari.
Odbornica, moze joj se!@
Hmmmmmm…. Šta je besplatno? Štampa 2 dinara po strani + povez + korice??? Npr… udžbenik od 100 strana 100×3 + 150 koričenje +100 povez dođe na 450…
Profesore, nadam se da ne predajes matematiku. A i logika ti je slaba strana.
Ti li si onaj el profesor iz one serije pa bi da pljačkaš? Po tvojoj logici (ajde nek bude i ta racunica 450) je vise i skuplje nego da platis klettu istu knjigu od 1200?
Nije lepo da zamajavate roditelje netačnim ili još gore polutačnim informacijama koje su lako poverljive na sajtu ove fondacije gde svako može da naruči knjige bez tih navodnih troškova koričenja. Primera radi komplet za IV razred košta manje od 3.000 dinara sa besplatnom dostavom na kućnu adresu.
Neka vam je na čast što na ovakav način botujete roditelje zarad besplatnog tableta i neke provizije
Ali nisu 800 i vise !!!
U skoli Miroslav Antic cak idu dotle da pricaju da udzbenici nisu u katalogu i da su pokrenuti sporovi pred sudom od odredjenog broja autora u vezi sa autorskim pravima pa ne zele da se dogodi da oni budu uvuceni u te procese. Mada ni roditelji nisu uopste zaiteresovani za bilo kakvo ucesce u obrazovnom procesu svoje dece.
Sve to sa odbijanjem besplatnih udzbenika ce da se promeni kad se neko organizuje i tuzi skole zbog nepotrebnog finansijskog troska i trazi nadoknadu stete. Kao sto su banke prosle sa obradom kredita.
Ne lupetajte. A koje to banke?
Pre nego nekome napišete da lupeta, malo se informišite da ne biste vi ispali lupetalo.
Ne postoji banka u Srbiji koja nije utužena zbog nezakonite naplate obrade kredita i ostalih troškova stanovništvu. I sve su izgubile sporove pa sada kod zatrpanih sudova tim predmetima odugovlače postupke.
Sve banke, hocete redom da vam nabrajam? Sada ce sve da izgube sporove vezano za naplatu osiguranja stambanih kredita kod NKOSK-a. Ja sam ih tuzio za 4 kes kredita i osiguranje stambenog, odracu ih! A to ceka i skolu kada mi cerka krene u istu..m
Anci na promer Kom. banka dobio dve tuzbe zs obradu kredita.
Za Anu, Neumesno je reći čoveku da lupeta, kad niste informisani. Neću da pominjem imena banaka ali moji prijatelji su povratili novac iz dve banke.
Minimalac 32 hiljade a knjige za osmi razred 18 000 hiljade. Sta sa porodicama koje imaju dva,tri djaka Strasno…
Gorciloo, znači ono što se Mali danima hvali o „velikoj“ pomoći od 120€ u 2 rate za oba roditelja, ne pokriva ni troškove knjiga za jedno dete.
Ja imam četvoro dece i to je ludilo. Nisu samo knjige u pitanju, tu su i sveske, pribor, djacki dinari, rate za ekskurzije….i jos svasta nesto. Kad se zavrsi skolska godina rodimo se! Nema rata! Pa septembra i ovo nanovo.Trenutno mi je cetvrto dete u osnovnoj i ima pravo na besplatne knjige ali nikad ne dobije sve sto joj treba. Najskuplje moramo da kupimo jer cesto nema polovnih. Mnogo je lepo!
Pošto su nam cene na nivou evropskih, pa čak i više – za neke proizvode i usluge, neka država uvede i evropski minimalac. I kupovaće roditelji sve!
Da se ugledamo bar na Makedoniju u oblasti obrazovanja – daju deci besplatno udžbenike i laptopove! I oni su nas prestigli, nažalost.
Родитељ се пита, а сви уџбеници су одобрени од стране министарства. Овде уочавам један проблем, да се о овој теми није расправљало на време, да родитељи још увек не схватају своју позицију у односу на школу. Друго, сваки актив бира издавача, за сваки предмет посебно. Не разумем политику све или ништа, Фондација се тек појавила, и верујем да би њен успех био уколико уђе у сваку школу, макар са једн
Strasno! Kakav lopovluk!!! Samo gledaju kako pare da strpaju u svoj dzep. A nikoga nije briga imaju li roditelji od ovih crkavica koje primaju da kupe detetu udzbenike po nerealno visokim cenama ! Aman roditelji, organizujte se ! Imate savet roditelja… Ministarstvo prosvete je odobrilo koriscenje tih besplatnih udzbenika. Na kraju krajeva, ako treba tuzite skolu !
Vrtici i skole su leglo peljesenja roditelja ! Nikome se ne gube provizije, pokloni i organizovanje izleta, od strane dilera i izdavaca ! Kad se doda, da nema famoznog „djackog dinara“ i nagradjivanja pojedinih direktora oko organizovanja ekskurzija, jer nema ni nastave, eto nervoze !
U školi Kralj Petar I su nas samo obavestili da Fondacija nema knjige za 4. i 8. razred,a da oni usvajaju celokupan program od 1. do 8. i da jednostavno ovaj model (besplatni udžbenici) uopšte nije uziman u razmatranje.
Toliko o tome.
Robert Džunić je koliko godina direktor? 20?
Načelnik školske uprave po pravilu i uvek u ovakvim situacijama, neobavešten !?
Očito da iskustva sa tim i iz perioda kada je bio u toj stranci(jedna od 5), daju rezultate.
I tu ništa nikome ne smeta osim njegovog uverenja što misli da smo svi pomalo zaboravni i glupi i ne znamo da se on u niškoj prosveti pita i za čačkalice, a kamoli nabavku udžbenika i kajmaka oko toga !?
Digitalni udžbenik nije pdf, to je praktično platforma za učenje.
Zavod nije pratio inovacije i ispao je iz igre. Za uništavanje Zavoda krivac Je država, ne škole. Ove godine se biraju udžbenici za 4. i 8. razred, za ostale su odabrani ranije na period od 3 god. Ideja je dobra ali treba mnogo da se radi na njoj, nije dovoljno okačiti pdf na internet. Ljudi koji nisu u nastavi ne shvataju ovo.
Možda bih i ja kao vi tako razmišljao i još bolje shvatao da dobijem neki procenat od prodaje ili laptop i sl. i to svake godine !
Molimo vas, nemojte nam vređati inteligenciju. Udžbenici su usvojeni i odobreni od ministarstva, mogu se kupiti u štampanom izdanju po 5 do 10 puta jeftinijoj ceni od ovih koje podržavate ili besplatno u pdf-u ! Tačka.
A o nastavi i vama koji ste u nastavi, to je t
Juče sam u kopirnici kupio informatiku 7, 216 strana, sa povezivanjem ukupno me koštala 570 din. Crno bela je, slike mutne i nema pristupa digitalnom udžbeniku. Cena nove je 820. Nije baš da se isplati
Vi biste tako razmišljali da dobijate, ja ne dobijam ništa samo se trudim da odabem najbolje i u koraku sa vremenom. Kad biram udžbenik za svoje djake gledam sve: stil pisanja, razumljivost deci, odmerenu dužinu teksta, bogatstvo i lakoću upotrebe digitalnog udžbenika, prateći materijal, standardizovane testove i sl. I nokia 3310 je mob. telefon na trzistu ali svi birate android. Mislite o tome.
Sta se cudite kad je na čelu gradskog veća za prosvetu Marija Randjelovic. Prosveta u gradu bice sve gora. Nista ne radi samo se slika kao njena šefica.
Da su učenici glasači ove SNS sekte dobili bi besplatne udzbenike, ovako sva sredstva idu penzionerima- vernim glasačima. A „budućnost Srbije“ će svoju budućnost potražiti jednog dana daleko od Srbije
Neodgovara I’m besplatño jer nema procenat hitno policiji da ispita I zna se aps
Strašno
Ukoliko se već pozivate na član 120. Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, pročitajte i navedite član 34. Zakona o udžbenicima. Najlakše je zavaditi roditelje selektivnim informacijama, posebno što su deca i novac osteljiva tema za svakoga. Vaša adresa su Ministarstvo i škole.
Ako zaista kao sto neko rece komplet kosta 18.000 dinara pa to pomnozimo sa npr. samo 1000 ucenika onda vrlo brzo mozemo izracunati zasto se odbijaju besplatni udzbenici.
Ovo tada postaje jednacina sa jednom nepoznatom X koja predstavlja procenat za nastavnike i direktore.
Dakle:
18000 x1000 x X = Zabrana besplatnih udzbenika
Meni samo nije jasno sta rade Saveti roditelja
@Aca : Ne mogu da se setim… ko bira članove Saveta roditelja? Sâmi roditelji ili … ?
Ako roditelji kazu ne, ne moze neka korumpirana direktorka skole da odlucuje na svoju ruku. Nije joj skola dedovina. SMENA
I dok su u Beogradu i nekim delovima Srbije, škole sprovele kakvu-takvu anketu u vezi izbora udžbenika, pre svega iz straha jer razvijena svest u vezi toga kod rodotelja je svetlosnim godinama od nas ovde, zarobljenika poslušnika i prosvetne mafije koji nas nisu ni pitali. Zato takve odgovore i dobijamo od nač. školske uprave koji pre svega vređaju zdrav razum. Tako nam i treba !