“Položaj Srba na Kosovu se svakodnevno pogoršava” [video]

autor: FoNet

“Kosovo je možda najveći politički poraz Srbije u 20. veku i ma koliko to bolno i emotivno bilo, mislim da moramo to što pre da shvatimo kako to ne bi bio i najveći srpski poraz u 21. veku” – ocenio je programski direktor Centra savremene politike Nikola Burazer, dok profesor FPN Siniša Atlagić kaže da se nada da građani neće morati o njegovoj sudbini da odlučuju na referendumu.

Gosti emisije “Kosinus” Novinske agencije Fonet su skeptični prema referendumu, a Burazer kaže da je to zato što je pitanje da li bi građani uopšte bili upućeni u to o čemu se izjašnjavaju. Atlagić navodi i da se nada da oni neće ni morati da odlučuju o “konačnom rešenju za Kosovo”.

Imam bojazan da ukoliko do referenduma dođe da bi on mogao da prođe, zato što je referendum vrlo često proizvod konstrukcije – dodaje Atlagić.

Burazer je istakao da se održavanjem postojećeg stanja položaj Srba na Kosovu ne poboljšava već pogoršava gotovo svakodnevno, a sa druge strane ne poboljšava se ni međunarodni položaj Srbije.

Za njega kompromis znači normalizaciju odnosa između Srbije i Kosova, gde bi se poboljšao položaj Srba na ovoj teritoriji i omogućila neka autonomija.

A s druge strane bi Srbija omogućila Kosovu da nastavi svoj put ka članstvu u EU što bi predstavljalo neko implicitno priznanje ili de facto priznanje državnosti Kosova i regulisanje međusobnih odnosa, priznanje kosovskih zakona i Ustava kao legitimnih – pojašnjava.

Nacionalni državni interes je zaštita Srba i građana Kosova nesrpske nacionalnosti lojalnih Srbiji, kaže Atlagić, kao i povratak teritorije pod upravni sistem Republike Srbije.

Emisiju „Kosinus“ u kojoj su govorili Burazer i Atlagić o kosovskom problemu, možete pratiti i na portalu Južne vesti.

Autor:
FoNet
Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

1
  1. Sve je to vec AV dogovorio samo jos da nadje nacina kako da nam saopsti .Ovi kao pregovori su obicna farsa.Ko jos veruje AV?

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.